1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Суплементи/здрава исхрана

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Alucard, 6 ноември 2015.

1. Chicco69

Chicco69
    Unstoppable

545
    2,335
    21 Април 2016
    Машко
    Што праиме со најакиот антиоксидант познат на човештвото. :hay:
    Astalif.jpg
    First, in regards to general antioxidant effects in protecting cell membranes, astaxanthin is more than 65 times stronger than vitamin C, 50 times more powerful than beta-carotene, and 10 times more powerful than vitamin E.

One of the real special attributes of astaxanthin is its ability to cross the blood-brain and blood-retinal barrier to protect both the brain and eyes. This effect is quite unusual for carotenes. For example, popular carotenes like beta-carotene and lycopene do not cross either barrier.

На Lokvan и dino им се допаѓа ова.
  2. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Ја би за PQQ, место астаксантин.

3. Avid

Avid
    Unbeatable

3,402
    4,947
    21 Јануари 2009
    Зш?
    PPQ да не е 93 пати more stronger than vitamin c, 117 пати more powerful than beta carotene, и 15 пати боље од витамин е?
    И освен специјално крафтираната заштита на мозок и очи да не прави заштита и за сетилата за слух и мирис?

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  4. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Прецент е Astaxanthin, и тие студии за снага се претежно ин витро, нема доволно силен ефект на ендогенa продукција на антиоксиданти како што имаат брокула, турмерик, ресвератрол на пример.

5. Avid

Avid
    Unbeatable

3,402
    4,947
    21 Јануари 2009
    Добро преценет е според тебе но ме интересира конкретна споредба меѓу него и pљq а не со зеленчук и зачин и друг суплемент кој не е pqq

6. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Не те интерсира, те интересира тролање.

farkizz, Chicco69, Lokvan и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,238
    12 Јануари 2016
    Машко
    Псај биди искрен и признај дека Авид не е толку лош како што некогаш изгледа дека го критикуваме. Човекот често успева да испровоцира квалитетни дискусии, дури некогаш и самиот озбилно дискутира.

Проблемот е што никогаш не сме сигурни кога провоцира и трола, а кога озбилно дискутира. Додатен проблем е што некогаш и двете работи истовремено ги прави. :D

На farkizz и psyside им се допаѓа ова.
  8. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

949
    2,145
    28 Јануари 2017
    Машко
    Astaxanthin is an antioxidant. This effect might protect cells from damage. Astaxanthin might also improve the way the immune system functions.
    Ооокеј.

9. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Другар за ова зборевме неколку пати. Се што не е медикамент е might, исто така зависи од законот - регулативите во областа каде што е пишан артиклот.

На farkizz и Chicco69 им се допаѓа ова.
  10. Sharlovski

Sharlovski
    Unstoppable

949
    2,145
    28 Јануари 2017
    Машко
    Извини, го имам скокнато тоа и ако е така, ми разјасни доста работи. Благодарам.

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Avid

Avid
    Unbeatable

3,402
    4,947
    21 Јануари 2009
    А тебе спинување.
    Единствено што е разјаснето е дека има една огромна иронија во сето ова.
    Се е might, ама кога ќе ти го препорача е will, 5x better than X, итн.

12. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Дали докторите препорачуваат супстанци без научен консензус?

Да/не?

13. Avid

Avid
    Unbeatable

3,402
    4,947
    21 Јануари 2009
    На прашања од ведро небо не давам одговор.
    А тоа што ти мислиш дека ќе дојдеш до реализирање на некоја твоја поента со добивање на мојот одговор е твоја заблуда.
    Кажи кон која поента целиш и ќе ти укажам каде грешиш.

14. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Дали супстанци под might категорија се користат во медицината, и зошто?

15. Avid

Avid
    Unbeatable

3,402
    4,947
    21 Јануари 2009
    Да, се користат. Затоа што понекогаш си играат trial and error докторите.
    „Можеби е дефицитарен, ќе му препорачам“.
    „И да не е, „нема“ штета“.

16. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Мхм. А ако ти препорача вода, ќе се смени нешто?

Повторно, како си играат трајл и ерор кога суплементи се плацебо, might итн?

17. Avid

Avid
    Unbeatable

3,402
    4,947
    21 Јануари 2009
    Не разбирам. Како тоа да препорача вода? Ако докторот некако востанови дека пациентот недоволно конзумира вода и му препорача да пие повеќе, и се испостави дека навистина не пиел доволно вода, ќе се смени, да, на подобро.

18. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Како се средува потенцијалниот дефицит од плацебо?

И повторно како доктори за кои ништо не работи ако не е во "библијата" препишуваат плацебо, да не се хомеопати?

19. Avid

Avid
    Unbeatable

3,402
    4,947
    21 Јануари 2009
    1. Така шарено сум ти кажал илјада пати, психата е премногу важна и знае да влијае на физиолошките потреби на организмот.
    2. Многу глупаво прашање, де кажи си ја поентата не туку поставувај прашања.
    Како и многу пати, отиде у Дебар од првобитната дискусија.
    Не ни имаше дискусија впрочем, јас си кажав став, кој е точен, кој покажува иронија и ниту едно твое прашање нема да го побие.

20. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Ти го праиш токму тоа за кое мене ме обвинуваш.

Кога ќе дојдеш до објаснување како докторите препишуваат плацебо (а се базираат супер строго на докази) ќе дискутираме, се до тогаш сам се демантираш себеси.

Поентата е да не замараш на тема за која не си информиран, и да не пецкаш зошто знаеш и сам дека аргументот ти е боза. Сам пиеш суплементи, хаос тотален си, а цел свет (сем тебе) знае дека б витамини на пример се едни од најчесто користените и препорачани супстанци за повреди, неуропатии, фациалис итн.

21. Avid

Avid
    Unbeatable

3,402
    4,947
    21 Јануари 2009
    Поентата е да не ги вртиш муабетите и воопшто никаде не се спомнуваа доктори.
    Ти сакаш тука да си ги доловиш поентите за кои си зборел во други дискусии а не се моментално предмет на дискусија.
    Сам призна мајт, сега наеднаш пак одиш на will. GG WP.

Јас суплементи сум пиел од причината што ја кажав погоре: trial and error. Краткотрајно конзумирање нема штета, иако некогаш и тоа има штета и ако финансиски можам да си дозволам, зошто па да не пробам?
    И најчесто сум бил разочаран од ефектите на суплементите.
    Но најмногу ме нервираат такви како тебе кои прават страхотен exaggeration.

22. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
    Чудо од медикаменти не си разочаран.

Јас не сум признал ништо, јас коментирам како ги сврстуваат суплементите кога зборат за нив, законски не смеат да кажат дека праи тоа и тоа, иако самата медицина ги користи.

Познатите и добро испитуваните суплементи работат.

23. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,366
    3,238
    12 Јануари 2016
    Машко
    Пар работи што сакам да ги споделам, прво во Рамстор шити мол има свежи сардини (супер се, денес јадев). Второ едно интересно видео:

View: https://www.youtube.com/watch?v=ulemSPBA3DA

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  24. psyside

psyside
    Rising Star

24,835
    24,970
    4 Септември 2008
  25. gego

gego
    Gaining Experience

254
    263
    6 Декември 2009
    Машко
    Телекомуникациски Техничар
    Ми улета овој Мг, https://www.amazon.de/Magnesium-Kom...eway&sprefix=magnesium+kom&sr=8-1-spons&psc=1 па реков да попијам да не "фаќа прашина". Дали е ок и има ли некои правила, кога да го пијам и дали е пожелно друго да комбинирам за да се врзе? Моментално пијам само витамин ц од 1000че на сабајле.

Сподели

Вчитување...