1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Суплементи/здрава исхрана

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Alucard, 6 ноември 2015.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,983
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  Локално сум видел дека продаваат некои работи под нивно име. Мислев дека се производители, не знаев дека се (пре)продавачи.
   
 2. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  5,845
  10,561
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Прескапи, која сака фирма нека биде.
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008


  49:30 ,па натака, пак да се водите по совети на доктори :rolleyes::oh:
   
 5. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,132
  4,497
  21 Јануари 2009
  Да бе, у пм, Ронда ги победи сите доктори со овие нејзини „факти“.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Докторите немаат допирна точка со суплементи. Обичен рекреативец може да знае осетно повеќе од нив, не им е нив тоа работа. А за научник како Ронда тоа е добар ден, тл др - ако си ја сечам раката секојдневно ќе искористам далеку повеќе завој (пример за загаден воздух и ц витамин дози)
   
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,983
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  Па Авид, воопшто не се работи за „победување“ на едни доктори (по медицина) со други. Најпосле, најголемиот број доктори не студираат нутриционизам - што е цела една медицинска гранка (и тоа запоставена гранка). Инаку нутриционизмот баш пошто бил запоставен, со истражувања и се, сега најмногу се менува и повеќе се менува од другите медицински гранки. Работите од пред неколку години се застарени сознанија. Работите од пред неколку децении се докажани погрешни... Доктор кој не ги следи работите, не е во тек и дава погрешни совети. Но целата медицина така функционира.  Псај, баш во тоа е поентата, организмот кога има повеќе ресурси подобро се справува со ситуациите кога се отклонуваат настанати штети, или општо. Некои штети (Скорбут) се лесно видливи, други се гледаат после повеќе време, цели години, или децении.

  Еве друг момент што мене ме изненади пред некој ден... Сите знаеме дека процесирано месо, посебно кога се конзумира редовно е најлошото од сите можни исхрани (ок освен исхрана со фаст фуд, комбинација од големи количини рафинирани јагленохидрати и процесирано месо). Нејсе. Тоа е познат факт. Но што е толку штетно во процесирано месо?

  Нитрати, односно некои форми на нитратите.
  Нив ги има и во растенијата, и тоа во солидни количини. Но во зеленчукот има и куп антиоксиданси, што ја прави разликата. Во процесираното месо нема антиоксиданси. Лошото е кога се формираат нитроцимини, и тие се канцерогените елементи.

  Слушнете го муабетов, намерно го линкам малку порано но за пар минути иде дискусија за процесирано месо и витамин Ц, односно антиоксиданси, всушност општа дускусија за сето тоа.


  Tи имаше спомнато Triage theory?
  Практично „деневните дози“ се за спречување болести, на пример вит. С за спречување Скорбут. Но што правиме со дози не само за спречување на болести, туку за благосостојба на организмот. Посебно во случајот со витамин С, кој едноставно не може да се предозира, зошто земање на минимални дози?

  Разни луѓе, и истите луѓе во различни ситуации имаат, имаат различни потреби од витамин С, различни потреби од сите нутриенти.

  Има многу што да се пишува за ова, а малку време. :)
  (едит, линкови)
   
  Последна промена: 13 Април 2019
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,132
  4,497
  21 Јануари 2009
  Де објасни што тука Ронда кажува и како е тоа спротивставено со „слушањето на доктори“ односно неслушањето?
  Ако 2ца доктори ти рекле батали суплементи не помагаат во тој и тој случај, десетици други препорачале.
  Твоето искуство го ставаш како глобална вистина што е премногу погрешно.
  Inb4 како не се двајца доктори и како си имал искуства пренесени од твои пријатели, ги имаш слушано секташине вегани за нивните искуства со доктори итн итн
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Да јас спомнав и зборевме за теоријата на Брус Ејмс, кој е легенда!

  А за различните потреби, исто така муабет правен уште пред 4-5 години +, и тоа не само различни потреби по човек, него различни потреби и според моментална здравствена состојба.

  Иначе нитратите во зеленчукот немаат никаква конекција со оние во местото, во растенијата се многу здрави, додека во месото се погубни, да не те буни тоа.
  Пред неколку години беше 50мг рда за ц - сега е 90% а главниот научник кој ги правел тазе студиите сугерирал 200, но не ги прифатиле па се одлучиле за 90. Значи 4x поголема доза од онаа која мислеле порано дека е оптимална, што е доказ за тоа колку РДА е булшит, и дека истата во добар дел од случаите нема допирна точка со реалната потреба. Истото се случува и кај лекарствата, и параметрите за дијабет, холестерол, хормони итн.

  Тука исклулчоци се цинк, јод, бакар и слични "посериозни" суплементи. Врати се на Фортнајт воедно.
   
  Последна промена: 14 Април 2019
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,132
  4,497
  21 Јануари 2009
  Како што тргнала веганскава пропаганда, ако се развие доволно во наредните 20 години, ќе почнат да излагаат студии за веганството и stunned growth и слични проблеми.
   
  Последна промена: 14 Април 2019
 11. smole

  smole
  Unstoppable

  2,854
  3,108
  18 Април 2007
  Витамин Ц, taurin, Resveratrol, Brocomax, rutin, магнезиум - отворени пред 6 месеци, складирани на нормална соба температура, ок со рок, може да се пијат?
   
  Последна промена: 14 Април 2019
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  ^ Да. :)
  Ц витаминот ако е во форма на прашок и ако е во контакт со воздух подолго време ќе смени боја (пожолти) и тогаш не е добар за употреба.
  Тауринот и да е во форма на прашок нема гајле. Другите претпоставувам дека се капсули, значи дупло се заштитени.

  Генерално ако се во своите оригинални пакувања и далеку од сонце, сите саплементи се ок за користење. Со течните (софт гел) форми треба екстра внимание, евентуално чување во фриз. Јас лично ниту еден саплемент не би чувал на температура поголема од 25Ц и секако далеку од директна светлина.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Да нема гајле.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  2,854
  3,108
  18 Април 2007
  Сите се во капсули, витаминот Ц се од фабрика бели али се пожолтени.
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,597
  24,577
  4 Септември 2008
  Нормално дека кога нема да имам тазе нарачка ќе дое in stock. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
   
 16. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  Последна промена: 20 Април 2019 at 14:08

Сподели

Вчитување...