1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Суплементи/здрава исхрана

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Alucard, 6 ноември 2015.

 1. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,981
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  Oткаде тогаш ги вадат вредностите на сумата за царинење?

  Кај мене едната пратка имаше декларација и во неа нема вредност за поштарина. За таа опнаа 1200ден. Во другата пратка наводно немало декларација и побараа документи (нарачка и банкарски извод), за таа пратка наплатија „само“ 350 ден.
  Значи тоа цариниците се... :oh:
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  За жал нема логика. :(
  Еве ја таа што ја подигнав пред некој ден, помина така без контрола.
  IMG_20181023_161904.jpg
  Оваа беше со RX тракинг бројче (RX115594440DE).
  Таа што ми заглави на царина и саглам ја крстија има бројче што почнува со CG.
  Колку тоа може да значи нешто?
  Сега имам една што стигна во Германија со RX тракинг, баш да видам што среќлија ќе биде. :hay:
   
 3. krema

  krema
  Professor

  8,368
  7,991
  24 Јуни 2009
  Машко
  Сепак остануваме на тоа како ќе ти се погоди денот кај овие што крстат. :)
   
 4. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,981
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  Iherb01.jpg

  На царина вчера убаво објаснија како се наплатени давачките, и во право се луѓето - наплатиле сопред закони и прописи.

  На втор поглед поубаво погледнав во декларацијата (две долги ленти се, со десеттина вакви лепенки, па лесно може да се пропушти), и навистина јасно си пишува Shipping Charge (USD): 17.85
  Затоа на крај искача Invoice Togal (USD): 67.16

  Проверете и кај вас. Можам да се обложам дека истово го пишува на декларациите кај сите што ви опнале ~1000 денари давачки (плус минус ~200). Затоа што во вкупната цена влегува и поштарината - која иако е непостоечка сепак е напишана. Официјално, од прва рака - царината е 20% а данокот е 5%, кулумативно на сумата од цена + поштарина.

  Така да овде нас не не е*ат од Царина, туку iHerb не е*е. Што им треба да пишуваат шипинг кога истиов е бесплатен?? :oh:


  Затоа би сакал да ве замолам сите кои имате account-и на iHerb да им напишете порака (копи+пејст текст има подолу) и да ги расчистиме работите. Зошто принтаат износ за шипинг кој не го наплаќаат и дали се свесни дека со тоа ни предизвикуваат проблеми, замарања, и додатни големи давачки... И со тоа многумина од нас не одбиваат почесто да нарачуваме производи од нив (или целосно да ги избегнуваме).

  Пошто малку збунувачки е пристапот до делот за пораки кон iHerb, еве директен линк:
  iHerb.com - Contact Us
  Тука се клика најдолу на Contact Us со што се отвара формулар за Submit a Customer Service Request потоа во формата се бира General Question.

  Наслов (копи+пејст): Declaration (invoice) problems

  Текстот би бил следниов (англискиот ми е таков каков што е, па направете измени ако сметате дека може подобро):


  Hello,

  I have to protest your practice to print shipping charge, when the said shipping is free. You can see an example of what we are speaking about, on the following link:
  https://c1.staticflickr.com/2/1940/45563854441_67ed4d0d62_b.jpg

  The thing is that while orders under $50 are fine in Macedonia, when the total order value surpasses $50, than our Customs officers charge taxes and VAT. And post office also charges additional fees to charge and administrate that additional cost. Cumulative added cost gets around 40% over the iHerb price.

  When you add (inexistent) shipping charge - than the total order value surpasses $50. Than we get taxed to death.

  So please see to this problem. This practice of printing inexistent shipping charges should be easy for iHerb to stop, if Iherb wants to have more customers and more orders from Macedonia.

  We will also be sharing this on social networks and local internet forums.


  Best Regards,
  Ime i Prezime
  @Chicco69 @psyside @Gucci @Metuzalem @Avid @krema @smole @masterwu @dino @bicikle ...итн и сите други кои ги пропуштив. Кој имате време и волја, би сакал да ве замолам да им ја испратите поракава на iHerb.
   
  На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  963
  641
  5 Јули 2011
  Пратено од мене.


  Малце касно го гледам постов.
  За зглобови глукозамин мене ми помогна многу. Можеш и во комбинација со омега 3.
  Креатин монохидрат било кој од кај нас. Од витамини, б6, магнезиум, цинк.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 6. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  460
  419
  18 Август 2016
  Машко
  Некој да сподели искуство со употреба на „Saw Palmetto“ против опаѓање на коса?
   
 7. Lalevskog

  Lalevskog
  Gaining Experience

  160
  139
  2 Мај 2014
  Машко
  Во наведените студии од страната, заклучоците се дека можеби работи, и ако работи делува само по средниот дел од главата, не напред.

  Доколку косата не ти е (целосно) падната , и сакаш да ги намалиш шансите за тоа да се случи најдобро би било да користиш Alpecin, бидејќи има полудиректни докази дека работи. Доколку е падната најефикасен метод е пресадување или користење на Rogaine или Propecia ( не знам дали се достапни кај нас).
   
 8. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  460
  419
  18 Август 2016
  Машко
  Јас имам косопаст на темево. Како дупка е булвано. Имам коса на тој дел ама некако не растит воопшто, такви мали светли влакна имам. Напред ми е изретчена во однос на то шо беше пред 5 години, имам доста коса за сега таму ама се гледат дека полека ќе ја немам понатака. Мислам да го пробам ова Saw Palmetto, секако, со претходна консултација со доктор. Трансплантација на коса би правел, но не на овие години. Е сега, мислам дека кај нас немаме ваков продукт, па ќе нарачам од Германија да ми донесат и ко ќе пробам ќе пишам дали имат резултат или не. Фала на информациите.
   
 9. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,280
  617
  3 Март 2018
  На жена ми и помогна биоксин шампон плус мер, али нејзе и паќаше косата од тругноќа, така да не мора да значи дека и кај тебе ќе помогне.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  Уште ги собирам плодовите од септемврискиот -22% попуст на iHerb. :)
  1.jpg
  Големиот пакет со тракинг CG... имаше комплетна документација каде стоеше и шипинг (и покрај тоа што не се плаќаше) и не е чудо што ме репнале 1135 ден.
  Малиот беше класика (со RX... тракинг бројче) со налепница на која е ставена сабтотал вредноста ($48.44) и тој се шмугна без никакви давачки.

  @Lokvan
  Пратена е порака до iHerb, ама мислам дека е џабе. Големите и тешки пратки ги третираат посебно (веројатно од таму и други тракинг броеви) и доставуваат комплетна документација за нив.

  Финтата што ја знаеме одамна - да се оди со мали и лесни пакетчиња (независно од каде), сепак дава најдобри резултати за нас и нашиот новчаник.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 11. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,280
  617
  3 Март 2018
  Има некој попуст актуелен или во блиска иднина?
   
 12. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,981
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  Или за среќа.
  Поевтино ќе ни дојдеше да платевме шипинг. :innocent:
   
 14. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,280
  617
  3 Март 2018
  konkretno za tie za trudnici od thor mi bese muabetot
   
 15. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,280
  617
  3 Март 2018
  по прелазот од диетфарм на тхор исчезна мачнина, поспаност главоболки. Случајно или не, битно сега корисникот е топ а тоа ми е од особено значење пошто се работи за трудница :)
  Успат умерена количина на внес на цвекло прави чуда, сепак не треба да се претера. (некој поискусен верувам дека ќе се надоврзи).
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  11% на сВе, плус 11% лојалти до 19 часот.
  dnovvbanner1116en-us.jpg
  Нема фри шипинг, но со мудро бирање на шипинг сејвер производи пак излегува фри.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  1,981
  2,774
  12 Јануари 2016
  Машко
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  Црн Петко во iHerb. :)
  11.png
  Важи до вторник 09h (ако добро пресметав). :innocent:
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  Стигнаа производите за чистење стара канализација. :)
  IMG_20181129_223957.jpg
  "Само" 610 ден митничка глоба.
   
  psyside, gego и на Metuzalem им се допаѓа ова.
 20. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  15 дена различни понуди со 15% попуст во iHerb. :)
  Capture.JPG
  Првите две понуди не ветуваат многу, но ќе ја пратиме ситуацијата...
  Фри шипинг над $40 ... немет. :(
   
  На dino му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  Не многу атрактивен попуст во iHerb,
  1.jpg
  но добро доаѓа во комбинација со брендови на неделата (10-15%) и производи што се шипинг сејвери.

  Патем, Среќна Нова 2019! :)
   
  psyside, Metuzalem, tupacan и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. gego

  gego
  Gaining Experience

  255
  253
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Ова се суплементи? За кого конкретно се наменети? За срцево болни што примааат терапија може? Конкретно прашувам за човек што неможеа да му ја пробијат/отпушат вената на ногите со "сајла", доплер постапка.
   
 23. Chicco69

  Chicco69
  Unstoppable

  524
  2,199
  21 Април 2016
  Машко
  15% за билки оваа недела (до идната среда).
  dherbbanner0116en-us.jpg
  До крајот на месецот важи и 10% на количина (два или повеќе исти производи). Единствено што треба да се внимава е шипингот, за среќа многу од производите се шипинг сејвери и може да се дотурка до 0.

  Денес (веќе вчера) подигнав пратка што помина без царинска контрола. Беше <500 гр. Сега гледам стигнала уште една, исто не е чепната, исто под 500 гр. Дали тука се крие финтата? :cool:

  Неблагодарно е на форум да се даваат совети за особа што има сериозни здравствени проблеми, ниту од доктор, а не пак од нас обични "корисници". Немаме доволно информации за целокупната здравствена состојба, а саплементите можат да бидат многу корисни, но најчесто на долг рок. Треба и многу учење/знаење што со што оди, не се сите 100% компатибилни едни со други...

  За проблеми со срце има многу производи - Омега 3, Qo-Q10, магнезиум, L-carnitine.
  За прочистување на крвни садови треба да го истражиш колку можеш повеќе витаминот К2/МК-7, кој оди во комбинација со витамин Д3, А и магнезиум.
  Антиоксидантите се многу важни, значи солидни дневни дози на витамин Ц, Е, и најдобриот од сите нив, Астаксантин.
  Посериозни методи би биле EDTA Chelation Therapy, како и користење на Serrapeptase & Nattokinase. Сето тоа го има во iHerb, каде најчесто купуваме.

  Основата секогаш би била здрава храна, физичка активност, едно квалитетно мулти и омега 3. Се подразбира дека нивото на шеќер/инсулин треба да биде во идеални граници.

  Да се повторам, користењето на саплементи бара многу знаење, а резултатите се долгорочни. Преку ноќ нема ништо, а во зорт ситуација, сајли, стентови и други инвазивни методи можеби се единствените опции...

  Добро здравје до тебе, твојот близок човек и до сите нас!
   
  Последна промена: 17 Јануари 2019
  На gego му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,588
  24,572
  4 Септември 2008
  Tи кажав да ме побараш, а ако не види го овој пост, буквално горе доле се исто важи за човекот.
   
  На gego му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,588
  24,572
  4 Септември 2008
  Обратно е, високиот инсулин/шеќер предизвика висок притисок, зголемени липиди и ред други работи. Дијагноза правилна само со OGTT/fasting insulin/c peptide.
   
  На Sludge.Factory и Lokvan им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...