1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Суплементи/здрава исхрана

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Alucard, 6 ноември 2015.

1. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,457
    2,029
    12 Јануари 2016
    Машко
    Oткаде тогаш ги вадат вредностите на сумата за царинење?

Кај мене едната пратка имаше декларација и во неа нема вредност за поштарина. За таа опнаа 1200ден. Во другата пратка наводно немало декларација и побараа документи (нарачка и банкарски извод), за таа пратка наплатија „само“ 350 ден.
    Значи тоа цариниците се... :oh:

На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Chicco69

Chicco69
    Practice makes perfect

484
    1,874
    21 Април 2016
    Машко
    За жал нема логика. :(
    Еве ја таа што ја подигнав пред некој ден, помина така без контрола.
    IMG_20181023_161904.jpg
    Оваа беше со RX тракинг бројче (RX115594440DE).
    Таа што ми заглави на царина и саглам ја крстија има бројче што почнува со CG.
    Колку тоа може да значи нешто?
    Сега имам една што стигна во Германија со RX тракинг, баш да видам што среќлија ќе биде. :hay:

3. krema

krema
    Professor

7,077
    6,723
    24 Јуни 2009
    Машко
    Сепак остануваме на тоа како ќе ти се погоди денот кај овие што крстат. :)

4. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,457
    2,029
    12 Јануари 2016
    Машко
    Iherb01.jpg

На царина вчера убаво објаснија како се наплатени давачките, и во право се луѓето - наплатиле сопред закони и прописи.

На втор поглед поубаво погледнав во декларацијата (две долги ленти се, со десеттина вакви лепенки, па лесно може да се пропушти), и навистина јасно си пишува Shipping Charge (USD): 17.85
    Затоа на крај искача Invoice Togal (USD): 67.16

Проверете и кај вас. Можам да се обложам дека истово го пишува на декларациите кај сите што ви опнале ~1000 денари давачки (плус минус ~200). Затоа што во вкупната цена влегува и поштарината - која иако е непостоечка сепак е напишана. Официјално, од прва рака - царината е 20% а данокот е 5%, кулумативно на сумата од цена + поштарина.

Така да овде нас не не е*ат од Царина, туку iHerb не е*е. Што им треба да пишуваат шипинг кога истиов е бесплатен?? :oh:

Затоа би сакал да ве замолам сите кои имате account-и на iHerb да им напишете порака (копи+пејст текст има подолу) и да ги расчистиме работите. Зошто принтаат износ за шипинг кој не го наплаќаат и дали се свесни дека со тоа ни предизвикуваат проблеми, замарања, и додатни големи давачки... И со тоа многумина од нас не одбиваат почесто да нарачуваме производи од нив (или целосно да ги избегнуваме).

Пошто малку збунувачки е пристапот до делот за пораки кон iHerb, еве директен линк:
    iHerb.com - Contact Us
    Тука се клика најдолу на Contact Us со што се отвара формулар за Submit a Customer Service Request потоа во формата се бира General Question.

Наслов (копи+пејст): Declaration (invoice) problems

Текстот би бил следниов (англискиот ми е таков каков што е, па направете измени ако сметате дека може подобро):

Hello,

I have to protest your practice to print shipping charge, when the said shipping is free. You can see an example of what we are speaking about, on the following link:
    https://c1.staticflickr.com/2/1940/45563854441_67ed4d0d62_b.jpg

The thing is that while orders under $50 are fine in Macedonia, when the total order value surpasses $50, than our Customs officers charge taxes and VAT. And post office also charges additional fees to charge and administrate that additional cost. Cumulative added cost gets around 40% over the iHerb price.

When you add (inexistent) shipping charge - than the total order value surpasses $50. Than we get taxed to death.

So please see to this problem. This practice of printing inexistent shipping charges should be easy for iHerb to stop, if Iherb wants to have more customers and more orders from Macedonia.

We will also be sharing this on social networks and local internet forums.

Best Regards,
    Ime i Prezime

@Chicco69 @psyside @Gucci @Metuzalem @Avid @krema @smole @masterwu @dino @bicikle ...итн и сите други кои ги пропуштив. Кој имате време и волја, би сакал да ве замолам да им ја испратите поракава на iHerb.

На Chicco69 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Gucci

Gucci
    On your way to fame

973
    576
    5 Јули 2011
    Пратено од мене.

Малце касно го гледам постов.
    За зглобови глукозамин мене ми помогна многу. Можеш и во комбинација со омега 3.
    Креатин монохидрат било кој од кај нас. Од витамини, б6, магнезиум, цинк.

На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.
  6. toplel

toplel
    Gaining Experience

358
    314
    18 Август 2016
    Машко
    Некој да сподели искуство со употреба на „Saw Palmetto“ против опаѓање на коса?

7. Lalevskog

Lalevskog
    Gaining Experience

155
    136
    2 Мај 2014
    Машко
    Во наведените студии од страната, заклучоците се дека можеби работи, и ако работи делува само по средниот дел од главата, не напред.

Доколку косата не ти е (целосно) падната , и сакаш да ги намалиш шансите за тоа да се случи најдобро би било да користиш Alpecin, бидејќи има полудиректни докази дека работи. Доколку е падната најефикасен метод е пресадување или користење на Rogaine или Propecia ( не знам дали се достапни кај нас).

8. toplel

toplel
    Gaining Experience

358
    314
    18 Август 2016
    Машко
    Јас имам косопаст на темево. Како дупка е булвано. Имам коса на тој дел ама некако не растит воопшто, такви мали светли влакна имам. Напред ми е изретчена во однос на то шо беше пред 5 години, имам доста коса за сега таму ама се гледат дека полека ќе ја немам понатака. Мислам да го пробам ова Saw Palmetto, секако, со претходна консултација со доктор. Трансплантација на коса би правел, но не на овие години. Е сега, мислам дека кај нас немаме ваков продукт, па ќе нарачам од Германија да ми донесат и ко ќе пробам ќе пишам дали имат резултат или не. Фала на информациите.

9. bicikle

bicikle
    Gaining Experience

868
    479
    3 Март 2018
    На жена ми и помогна биоксин шампон плус мер, али нејзе и паќаше косата од тругноќа, така да не мора да значи дека и кај тебе ќе помогне.

На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Chicco69

Chicco69
    Practice makes perfect

484
    1,874
    21 Април 2016
    Машко
    Уште ги собирам плодовите од септемврискиот -22% попуст на iHerb. :)
    1.jpg
    Големиот пакет со тракинг CG... имаше комплетна документација каде стоеше и шипинг (и покрај тоа што не се плаќаше) и не е чудо што ме репнале 1135 ден.
    Малиот беше класика (со RX... тракинг бројче) со налепница на која е ставена сабтотал вредноста ($48.44) и тој се шмугна без никакви давачки.

@Lokvan
    Пратена е порака до iHerb, ама мислам дека е џабе. Големите и тешки пратки ги третираат посебно (веројатно од таму и други тракинг броеви) и доставуваат комплетна документација за нив.

Финтата што ја знаеме одамна - да се оди со мали и лесни пакетчиња (независно од каде), сепак дава најдобри резултати за нас и нашиот новчаник.

11. bicikle

bicikle
    Gaining Experience

868
    479
    3 Март 2018
    Има некој попуст актуелен или во блиска иднина?

12. Chicco69

Chicco69
    Practice makes perfect

484
    1,874
    21 Април 2016
    Машко
  13. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,457
    2,029
    12 Јануари 2016
    Машко
    Или за среќа.
    Поевтино ќе ни дојдеше да платевме шипинг. :innocent:

14. bicikle

bicikle
    Gaining Experience

868
    479
    3 Март 2018
    konkretno za tie za trudnici od thor mi bese muabetot

15. bicikle

bicikle
    Gaining Experience

868
    479
    3 Март 2018
    по прелазот од диетфарм на тхор исчезна мачнина, поспаност главоболки. Случајно или не, битно сега корисникот е топ а тоа ми е од особено значење пошто се работи за трудница :)
    Успат умерена количина на внес на цвекло прави чуда, сепак не треба да се претера. (некој поискусен верувам дека ќе се надоврзи).

Сподели

Вчитување...