• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Суплементи/здрава исхрана

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,964
1,873
Скопје
Порачки од страна се најдобротo нешто што му се случило на човештвото, не е за Кина примеров, али наместо да трошите ненормални суми на ѓубре, и инфериорни форми на суплементи, пробајте ја странава...

http://www.iherb.com/

Транспорт до МК е 4$, цените на суплементите се боли глава, и се нај-напредните во светот, чија ефиканост е далекууу поголема од оние кај нас, кои воедно имаат и еден тон дополнувачи и хемии во нив, во Зегин више моја нога не влага!

Ми побараа 1500 денари за Methylcobalmin додека истиот е 4$ на Iherb, поз и со лесно. Само не-информираните сеуште купуваат продукти од кај нас.

Како оди доставата на производиве...? Ти ги носи поштарот на врата, ако не си дома ти остава картонче, или ти ги остава пред врата...? Некоја процедура има при подигање, зошто сепак се во категорија на храна...?
 
Изменето од модератор:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како оди доставата на производиве...? Ти ги носи поштарот на врата, ако не си дома ти остава картонче, или ти ги остава пред врата...? Некоја процедура има при подигање, зошто сепак се во категорија на храна...?
Лифче ти доаѓа, или на врата. Мене првите пратки ми ги носеа со лифче, т.е. ми стигаше известување да ги подигнам од пошта, ваљда тоа е начин фирмата која ги праќа да се осигура дека не си преварант. Откако ќе се осигураат, (2-3 пратки да влезеш у дата-база) пратките ги праќаат на принцип кој не бара потпис од примачот, и идат на врата директно од страна на поштар без никакви давачки. Ова е моја претпоставка, но не гледам друга логика зошто првин би биле со потпис а сега не.

БТЊ на ниедна пратка не платив данок/царина.

Mал извадок иначе,

"Quali-C stands for consistent premium quality vitamin C, guaranteed by the quality seals GMP, HACCP, CEP, ISO. This a GMO-free product. Manufactured in Scotland, not in China where nearly all vitamin C is made. This is the highest quality vitamin C currently on the market"
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,964
1,873
Скопје
Mал извадок иначе,

"Quali-C stands for consistent premium quality vitamin C, guaranteed by the quality seals GMP, HACCP, CEP, ISO. This a GMO-free product. Manufactured in Scotland, not in China where nearly all vitamin C is made. This is the highest quality vitamin C currently on the market"

Претпоставувам ова е тоа...? :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Претпоставувам ова е тоа...? :)
Да, го одвоив како пример, заради тоа што е многу добра форма, и многу чиста.....а цената во споредба со цената на генеричкиот булшит од Зегин е горе доле еднаква.

24 ленти - 120 грама витамин ц таблети или = 600 денари.

Doctor's Best 120 грама quali c капсули - 660 денари.

Бујрум, кој сака нека си купи од Зегин :)

Алтернативно, и уште подобра форма е ова....безпари практично....идеално за мега дози...

http://www.iherb.com/NutriBiotic-Sodium-Ascorbate-Crystalline-Powder-16-oz-454-g/10178

454 грама - 797 денари
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,730
3,622
Омега-3 капсули вреди ли да се зема ако не се пази многу на исхрана?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Порачки од страна се најдобротo нешто што му се случило на човештвото, не е за Кина примеров, али наместо да трошите ненормални суми на ѓубре, и инфериорни форми на суплементи, пробајте ја странава...

http://www.iherb.com/

Транспорт до МК е 4$, цените на суплементите се боли глава, и се нај-напредните во светот, чија ефиканост е далекууу поголема од оние кај нас, кои воедно имаат и еден тон дополнувачи и хемии во нив, во Зегин више моја нога не влага!

Ми побараа 1500 денари за Methylcobalmin додека истиот е 4$ на Iherb, поз и со лесно. Само не-информираните сеуште купуваат продукти од кај нас.
Цените се боли глава во однос на Македонија, ама не се боли глава во однос на истите работи спрема Амазон. :)

Но нели ние сме Македонија и добро е дури и да се поскапи од Амазон кој не е наменет за нашиов живот. Цената на испорака е солидна така да у секој случај и опцијата за нарачка од оваа страница е поарна него ли да бараш некој да ти носи работи од таму каде што Амазон има испорака или пак да мора да купуваш што викаш од тука по астрономска маржа.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последна промена:

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Иако само еднаш пред околу 2 години нарачав нешто од iherb, бев доста задоволен од ниската цена и брзата испорака, па и јас го препорачувам сајтов. Пратката ми стигна на врата директно.
 

Lalevskog

Gaining Experience
2 мај 2014
140
116
Топ цени има на странава, и плус ако купуваш првпат имаш бонус од 5 долари.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

Alucard

Шериф
22 октомври 2012
1,964
1,873
Скопје
БТЊ на ниедна пратка не платив данок/царина.

Колку ти беа сумите на сите пратки поединечно, ако не е тајна...?

Да не барам, знае некој колку беше сумата под која не се плаќа данок/царина...?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Имав од 30-на долари, до 65+

Не се плаќа данок/царина кога се користи Fedex/DHL global mail опцијата за пратки до 900$ од она што го знам, а и да платиш некоја смешна сума ќе биде, и пак се комплет ќе биде далеку поефтино од овде.
 
R

Roncic

Гостин
Замена за сите апови - Bulking Agents (Di Calcium Phosphate, Microcrystalline Cellulose), Glucosamine Hydrochloride, Rosehip Powder, Chondroitin Sulphate, Methyl Sulphonyl Methane, Celadrin Powder, Olive Leaf Extract, Curcumin, Hyaluronic Acid, Anti Caking Agents (Magnesium Stearate).
Подмачкува и зближува.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Што ако ви пратат плацебо? Дали ќе ја приметите разликата?
За сите суплементи кои ги препорачувам, претходно испитувам детално читам кличнички пласебо/кросовер испутувања кои ја потврдуваат нивната ефикасност.

Е сега не кај сите, и не на ист начин работат, но бидејќи се ефтини не е лошо да се користат како превенција, кој не верува во суплементи ја утнал темата, би сакал да не навлагаме во тоа дали и како, и зошто....во темата за Vitamin C има повеќе од доволно докази.

Знам дека хипстерот во вас не ви дава да не коментирате, али воздржете се.
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,780
скопје
Битно е мислам да се разграничи што е доказ а што реклама. Се и сешто се пишува на интернет. Муабетот ми беше ако пробате свински ражнич тогаш знаете што е свински ражнич. Енергијата од храната(ситоста) се осеќа. Доколку пробате пиво лесно ќе направите разлика меѓу алкохолно и безалкохолно пиво. Последиците од алкохолот, дали тие биле позитивни или негативни исто ги осеќате. Ако добиете SSD samsung pro 850 постојат тестови со кои можете да видите кои карактеристики ги има и дали е оригинал. Проблемот со овие суплементи е што ништо не осеќате, што тие содржат неможе да знаете по вкус на пример. Можно е да ви бидат испратени "празни" таблети кои не содржат тоа што стои на декларацијата а за тоа ќе ви биде "дебело" наплатено. Прашањето е како може да бидете сигурни што тие содржат и дали се ефективни?
FOUR OUT OF FIVE PRODUCTS DID NOT INCLUDE ADVERTISED INGREDIENTS!
http://www.nytimes.com/interactive/2015/02/02/health/herbal_supplement_letters.html?_r=1
http://well.blogs.nytimes.com/2015/...neral-targets-supplements-at-major-retailers/
http://www.nytimes.com/2013/11/05/science/herbal-supplements-are-often-not-what-they-seem.html
 
Последна промена:

tomi

Guru
16 април 2007
9,833
8,965
Скопје
дали можам да порачам некои топачи на масти од ебау, дали тоа би имало проблем при влез во мк, пошто спага во хемија ?
 
R

Roncic

Гостин
Аповите ги користиме цела фамилија ,Топење масти , регенерација на ткиво , метаболизам . Препорачани се од бугарски физиотерапевт - мајка ми имаше покачени масти , најадени коски на рбет, дислокација на дискови и многу други компликации . Во рок од две недели од болен човек кој неможе да стане од кревет се препороди во целосно функционална особа . На почетокот ги нарачував преку бугаринот , подоцна преку трет човек од Франција - од истата страна . Имав можност да ги начекам во аптека во Париз - ми бараа рецепта со објаснување дека има злоупотреба од спортисти . Мислам дека бугаринот сеуште ги носи во Македонија , некаде 30 евра по паковање .
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Битно е мислам да се разграничи што е доказ а што реклама. Се и сешто се пишува на интернет. Муабетот ми беше ако пробате свински ражнич тогаш знаете што е свински ражнич. Енергијата од храната(ситоста) се осеќа. Доколку пробате пиво лесно ќе направите разлика меѓу алкохолно и безалкохолно пиво. Последиците од алкохолот, дали тие биле позитивни или негативни исто ги осеќате. Ако добиете SSD samsung pro 850 постојат тестови со кои можете да видите кои карактеристики ги има и дали е оригинал. Проблемот со овие суплементи е што ништо не осеќате, што тие содржат неможе да знаете по вкус на пример. Можно е да ви бидат испратени "празни" таблети кои не содржат тоа што стои на декларацијата а за тоа ќе ви биде "дебело" наплатено. Прашањето е како може да бидете сигурни што тие содржат и дали се ефективни?
FOUR OUT OF FIVE PRODUCTS DID NOT INCLUDE ADVERTISED INGREDIENTS!
http://www.nytimes.com/interactive/2015/02/02/health/herbal_supplement_letters.html?_r=1
http://well.blogs.nytimes.com/2015/...neral-targets-supplements-at-major-retailers/
http://www.nytimes.com/2013/11/05/science/herbal-supplements-are-often-not-what-they-seem.html
Aх, извини...не те разбрав. Јас мислев дека не веруваш во ефектите на минералите/витаманите, ова е сосема валидна поента и сега ќе ти доловам како сум "сигурен" дека се работи за валидни продукти.


1. Еве на пример за Sodium Ascorbate - во прав продуктот или vitamin C во прав...гледај што стои до секоја под-состојка на продуктот...

Vitamin C (as sodium ascorbate USP-FCC*) 1112 mg 1853%
Sodium (as sodium ascorbate USP-FCC*)

UPS - FCC е институција која тестира за чистина, и валидноста на состојките на суплементите...

2. Дури и да нема ваква стапка - постојат брендои и брендови...на пример, Jarrows, Now Foods, како и Throne Research се брендови кои многу често добиваат највисоки можни оцени за квалитет, и валидност на составот на нивните продукти...едноставно се лидери кои продаваат толку многу, што еден пропуст ќе ги закопа и ќе им направи далеку поголема штета него придобивка....ова ти е како Samsung да почне да штеди на Amoled-те.

3. Magnesium Bisglycinate е продукт кој е заштитен знак на Albion, за одреден продукт да го добие тој печат, мора да се користи 100% чист минерал, кој е доставен од Albion minerals, истиот бренд е познат по својата неприкосновена транспарентност, и учесник во стотици независни испитувања, тестови и истражувања без никакви лимитации или одбивања, стојат позади своите продукти...така да кога ќе го видам нивниот печат знам дека се работи за добар продукт.

На кратко, сите продукти кои ги препорачувам, како и брендови кои ги нудат истите, ми се добро испитани и шансите да наведеното на етикетите не е точно се минимални. Во минатото фатија неколку бренд,а но ниеден од фатените немаше понудено продукот кој не е тоа што го пишува, него само количините наведени не се поклопуваа со оние на етикетата....т.е. разликата беше во количина на состојка и разликата беше некои 20-30% помалце од наведеното, дури и во таа ситуација пак ќе имаш добар продукт.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Замена за сите апови - Bulking Agents (Di Calcium Phosphate, Microcrystalline Cellulose), Glucosamine Hydrochloride, Rosehip Powder, Chondroitin Sulphate, Methyl Sulphonyl Methane, Celadrin Powder, Olive Leaf Extract, Curcumin, Hyaluronic Acid, Anti Caking Agents (Magnesium Stearate).
Подмачкува и зближува.
Составот на овој продукт, не е ништо посебно. Болката/проблемите најверојатно се сузбиени од,

Curcumin-от, или од екстрактот од маслинка. Ефектите најсилни, се од овие 2 супстанци, поготово Curcumin-от, препорачувам оној кој го линкував на темата (Curcumin Phytosome) да го пробате како терапија.


 
Последна промена:

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,800
12,204
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
И куркумин со усул, згуглајте го pdf-от "The dark side of curcumin".
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,265
29,282
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
И куркумин со усул, згуглајте го pdf-от "The dark side of curcumin".
Да да, 3-5 грама на ден во форма на прашак - храна, додека во форма на суплемент 500мг/1грам е доволен. Прилично е безбеден, но бидејќи е многу моќен треба да се биде претпазлив како и со се што се конзумира, голем дел од испитувањата во тоа PDF се со мега дози.

Иначе малце се зашеќерени деталите, извадени од контекст.
 
R

Roncic

Гостин
Го линкував продуктот од едноставна причина , видов аир :) . Можеби има и подобри , можеби е најнеефикасен , али е проверен и го препорачувам на секој кој си има мака со болки и масти.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,445
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно