• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SuperScript и SubScript во Excel

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Object

Intern
18 септември 2007
75
0
Дали некој знае како можам да додам SuperScript и SubScript батоните во Excel (но,не да ми кажите земиго J-Walk SuperSub зашто го имам, ама не сакам со него да додавам степени).

SuperScript =


SubScript =
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Во ексел нема :( Пробај со копи-пејст преку word. Јас така правам. Иначе за во Word постапката е:
Десен клик на тулбарот кај што ти се останатите икони и најдоле во менито што ќе се појави ќе одбереш Customize... Ќе го одбереш вториот таб од малото прозорче што ќе ти се појави. Од лево ќе одбереш Format, a десно ќе ги бараш subscript i superscript...
 

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Napisi tekst vo kelijata, selektiraj go teksto koj sakas da go napravis SuperScript / SubScript, desn klik, Format Cells (ili Ctrl+Shift+F), Efects, SuperCript....

Ova vazi za Excell 2007, ne znam za postarite verzii.
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
322
277
@ Stenmarc

Mоже и во Excel, со тоа што се прави макро што го форматира текстот, а со Customize се додаваат батони што ќе ги извршуваат макроата.
Опишано е во погорниот линк.

@ lizardlabs

Прашањето колку што разбрав не беше за тоа како се форматира текстот во SuperScript / SubScript туку како се додава батон што ќе ја врши таа функција. Се извинувам ако погрешно сум разбрал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,981
Мислења
854,154
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно