• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Супериорни алтернативи на лоши Windows програми

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
Иако софтверот се подобрува од година во година, на download сајтовите сеуште постојат комерцијални програми кои го успоруваат вашето PC, инсталираат спајвер или пак ја прикажуваат пораката "Your trial period has expired!". Ако ви е преку глава од плаќање барање кракови за нивна регистрација, тогаш еве една листа на алтернативни програми кои не само што ќе ја заменат функцијата на постоечките во целост, туку и дефинитивно ќе ја зголемат вашата продуктивност. Појдете на овој http://lifehacker.com/384545/superior-alternatives-to-crappy-windows-software и заменете го вашиот Adode Reader, Internet Explorer, MSN Messenger, Symantec Anti-Virus, Quick-Time, Real Player или WinZip со бесплатен еквивалент - нема да згрешите!

OD:www.365.com.mk
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Иако софтверот се подобрува од година во година, на download сајтовите сеуште постојат комерцијални програми кои го успоруваат вашето PC, инсталираат спајвер или пак ја прикажуваат пораката "Your trial period has expired!". Ако ви е преку глава од плаќање барање кракови за нивна регистрација, тогаш еве една листа на алтернативни програми кои не само што ќе ја заменат функцијата на постоечките во целост, туку и дефинитивно ќе ја зголемат вашата продуктивност. Појдете на овој http://lifehacker.com/384545/superior-alternatives-to-crappy-windows-software и заменете го вашиот Adode Reader, Internet Explorer, MSN Messenger, Symantec Anti-Virus, Quick-Time, Real Player или WinZip со бесплатен еквивалент - нема да згрешите!

OD:www.365.com.mk
kako sto zabelezav...ova ke mu doe stavete gi programite koi linux gi koristi....bez razlika...top e :D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Sampion

Баниран/a
18 февруари 2008
181
1
www.diandjelo.tripod.com
MAC-UFS vintata e lugjeto ako ne mozat kako sistem da go koristat Linux bar dobrite programi sto se za linux neka gi koristat :LOL: :LOL:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Application to Avoid: Java Runtime Environment
Indictment: You ugly and yo' Mama dresses you funny
Superior Alternative(s): None.
Notes: If you want to run a Java app, without the runtime you're SOL. Java, we love the idea of you. Just not the coffee cup staring at us from the system tray.
:LOL::LOL::LOL::LOL:
 

gdamjan

On your way to fame
3 април 2008
2,474
825
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 / Wraith Stealth
Motherboard
MSI Mortar Wifi B550m
Storage
nvme 1TB / adata xpg sx8200
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz
Video card
Asus RX550 2G
Case
Bequiet! PureBase 500
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Во листата треба да го додадат видео плејерот "SMplayer", слободен софтвер базиран на mplayer .. нема што не пушта.. со едноставен интерфејс а сепак моќен.

работи под Linux и под Windows: http://smplayer.sourceforge.net/
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,733
Мислења
831,533
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно