• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

@super_hacker и неговите проекти

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@super_hacker
Друже, само за неколку дена најавуваш дека започнуваш со неколку обемни проекти:

Mozilla Firefox промоција во Битола
Јас и еден тим од моето школо планираме да направиме промоција на Мозила Фајрфокс во Битола за денот на Нова Година. Името на промоцијата е Happy New Year with New Mozilla Firefox. Сакам да знам дали некој од форумов ќе се пријави за да биди гостин на Промоцијата??
Ве молам поддржете го настанов.
Што ми е потребно за веб хостинг провајдер?
сега ќе отворам за брзо ISP.
Македонска Линукс Дистрибуција
Цело време си мислам како би било да се собереме тим за да направиме Македонска Линукс Дистрибуција која што нема да биде идентична на никоја друга Линукс Дистрибуција (Сакам да бидеме оригинални).
Очекувам мислења за ова од сите членови на форумот, а посебно од Aleks. Дајте да го направиме Веб Порталот за градовите на Македонија, а потоа да започнеме со работа на еден ваков проект. :D
ReactMixOS
Уште од порано си размислував како да направам свој ОЅ... И така од идеја до реализација и дојде времето на таа реализација. Со http://www.reactos.org ќе биде реализирана таа идеја. ReactOS е оперативен систем со премногу сличен кернел како Windows NT кернелот.
Затоа јас ќе го користам него и поради што е слободен. Но да преминиме на главното. Поради што не можам сам сите работи да ги репрограмирам и да ги редизајнирам и сл. ве молам контактирајте ме преку ПП или МСН за да направиме тим кој ќе работи на овај оперативен систем. Значи потребни се:
Програмери
Графички Дизајнери
Тестери
Работам на нов портал....
Епа вака:
Јас и другар ми работиме на нов Веб Портал. Оваа тема ја отворив за да барам помош околу порталот. Порталот го работам затоа што имам идеи за полно проекти од кои половина од нив се реализираа. Прво прашање за порталот:
Еве сега инсталирам Џумла, но сакам од вас некој да ми каже каде можам да најдам македонски јазичен пакет за неа?
:chudenje:
Linux Книга...

Кога ќе завршам со сите обврски и проекти, планирам да започнам со пишување книга за Linux. Би сакал да ме поддржите. Инаку книгата ќе биде во две верзии (англиски и македонски јазик). Ќе започнам прво на македонски јазик. Книгата ќе биде наменета за Почетници во Линукс и ќе има многу корисни работи, за кои овде често се поставуваат прашања.
Пр.
Како се инсталира Линукс
Како се Мести Македонска Поддршка во Линукс
...
Би сакал и некој предлози за име да ми дајте.
Мислам WTF? :lut2:
Дај смири се малку човече.

Не сакам да те обесхрабрувам, но не мислиш дека сите овие работи се толку обемни и бараат време и посветеност секоја за себе и тешко (јас би рекол невозможно) дека би постигнал се наеднаш? :rolleyes:

Ако веќе планираш да започнеш некој проект, те охрабрувам да го сториш тоа и да го завршиш заедно со помош на членовите на форумов. Доколку продолжиш со отворање на нови теми за "твои нови проекти" се сомневам дека ќе успееш да завршиш барем еден од нив.

Најискрена порака од мене е да се смириш малку со "проективе" и наместо да започнуваш нови проекти секој 2-3 дена, започни да работиш на еден по еден. :muahaha:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Хмм да претера со проективе :ermm: Прво почни еден и доврши го,а не многу проекти а ни еден не завршен :)

Брза кучка,слепи кучиња раѓа
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Епа сега работам на порталот. За Мозила Фајрфокс Промоцијата веќе се е средено, само што треба да дојде датумот до реализирањето (сигурно ќе биде реализирана), потоа Ми е во план книгата (која исто така сто посто ќе биде реализирана).
Е сега Веб хостинг Провајдер отпаѓа,
отпаѓа и Македонска Линукс Дистрибуција,
ReactMixOS е дискутабилен...
Инаку првите три проекти веќе работам на нив, заедно со помош од некои другари, освен за книгата. :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
Амбициозен мамак:))
Ако успееш да ги изреализираш сите проекти ти предвидувам светла ИТ иднина:))
 

Oversight.1

Intern
17 август 2008
1
0
Плус сака да учествува во проектот Веб портал за Македонија :) A кога ке се сетите дека детево има само 13 години ке ви стани јасно колку мала е веројатноста сите овие проекти да бидат реализирани (или барем дел од нив)
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Епа вака сега:
Ќе отворам една анкета, па гласајте кој проект сакате да биде изреализиран. Важно Порталот и Мозила Фајрфокс веќе се работи на нив, порталот ќе биде реализиран за една недела, а Промоцијата, како што кажав, ќе биде пред Нова Година.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Епа вака сега:
Ќе отворам една анкета, па гласајте кој проект сакате да биде изреализиран. Важно Порталот и Мозила Фајрфокс веќе се работи на нив, порталот ќе биде реализиран за една недела, а Промоцијата, како што кажав, ќе биде пред Нова Година.
Нема потреба од анкета. За твој проект ти одлучуваш и нема потреба членовите да гласаат. :muahaha:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
super haker не е тоа наше да избираме што ТИ да работиш
тоа си е твое право

и глеј вака подобро направи еден но саглам проект одколку 10 average или полареализирани
амд ме претече:p
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Јас,како што кажав, моментално активно работам на два проекти... За другите незнам, но ќе гледам да бидат реализирани.
П.С. не се важни годините, кога човек има способност...
:lut2:
 

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Добро е да имаш замисла и да ги реализираш сите овие проекти. Али прво направи ги па после објави овде дека нешто е готово итн итн :)
Скокни па кажи оп.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
П.С. не се важни годините, кога човек има способност...
:lut2:
Точно така. Јас ти реков дека најискрено те охрабрувам да започнеш да работиш на проектите еден по еден. Подобро да започнеш и успешно да завршиш 2 проекти, отколку да започнеш 10 и ниеден да не биде реализиран како што треба или пак да останат само како започнати и нереализирани идеи. Тоа ми беше поентата. :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
супер хакер а спомна ли некој тука години
доколку никот ти беше
супер мен па да помислевме дека и ке успееш да ги завршиш
но и да успееш да ги завршиш како ке ги завршиш
или ке ти биде залудно потропено време или по некое време никој нема да се сеќава за тоа што си направил

подобор направи еден проект но да се истакне барем на нашите простори
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Добро е да имаш замисла и да ги реализираш сите овие проекти. Али прво направи ги па после објави овде дека нешто е готово итн итн :)
Скокни па кажи оп.
Па добро, јас барам поддршка од вас, и навистина не сакав да дојде до ваква забуна. Моментално тие проекти на кои активно работам, за брзо време ќе бидат изреализирани. Јас би сакал сите да можам да ги изреализирам, но незнам сега колку ќе успеам. Тие два како што повеќе пати повторив, веќе ќе бидат изреализирани.

Едит:
pa super_hacker e stefan_sonce :D
Да!

П.С. Ве молам затворете ја темава... :plachko2:
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Пордшка за проекти!

На оваа тема и јас имам голема примедба.Како прво кој и да започне да работи на некои проект,било за озбилно или на шала,речиси поголемиот дел го свакаат тоа несериозно.Еве гледам сеага моабетот за тој супер хакер или што и да е,тука годините не играат никаква улога,ако он е амбициозен и сериозен (ма да малку и он забегал со изборот на проектите) ке ги заврши и според годините што ги има би требало да се најде некој кој што ке му помогне и ке го посочи што е добро а што не.Истото ова ми се десено и наме,се надевам дека сте забележале повеке теми отворени за правење на 3д игра,меѓутоа јас колку и да сум сериозен и загреан за изработка на еден таков проект,сепак никој не го свака тоа сериозно и за тоа се откажав од тоа,додека не начекам некои кои ке ги свати сериозно моите размислувања за такви озбилни работи.
Мислам дека треба да се орвори некоја тема посебна за договарање на и изработка на заеднички проекти,бидејки вака не бидуе работата.
Се надевам дека после ова ваквите работи ке се свакаат посериозно,и нема на нив да се гледа со потсмев,бидејки не значи дека ако јас имам 50 постови дека немам врска од животот,туку напротив,сум немал време на сите да им пишувам "браво мајсторе,супер,одлично,алал нека ти е" што е нормално и вон правилата на форумот.

така да тоа е се од мене и бидете ми поздравени.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
прво никој не му спомна тоа за годините, така да тоа не ти е издржано
друго ај кажи ми како сакаш некој да го свати посериозно во работа кога отвори толку теми во толку краток рок

тоа не се работи така, доколку мисли некој проект посериозно да го свати прво треба доста истражување барање и се можам да речам мин неколку недели добро изтражување па тогаш да почне да се планира
а вака само ке биде или недореализиран или надвре натри реализиран
и ништо нема да направи
тоа за твоите проекти не знам
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Сите проекти што мислам да ги реализирам, се планирани минимум 1 месец. Така да, секој проект ќе биде направен како што ми бил замислен.

прво никој не му спомна тоа за годините...
Ми спомнаа и за тоа:
...A кога ке се сетите дека детево има само 13 години ке ви стани јасно колку мала е веројатноста сите овие проекти да бидат реализирани (или барем дел од нив)
 

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
јас отварав тема за правење на 3д игра,пишав и идејата за играта што како,приказната,енџинот што ке се користи,други програми....се убаво како што треба и почнав да работам сам со надеж дека ке се најде некој што ке се приклучи дека во 3д анимација не сум многу добар(не дека незнам да работам со 3д анимации,него немам живци за таа работа),и се одеше добро додека не дојдов до тој дел со 3д анимациите,се изнервирав и се избришав.
Сега повторно почнав и кога ке дојдам до средина некаде,ке го закачам проектот,и се надевам дека некој ке се најде да помогне...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
e тоа за години не сум го загледал али не треба да се гледа на години

иначе да си ги планирал со месеци може но ние не можеме тука да гледаме колку време си планирал
само гледаме како ги отвараш темите
подобро наведи го во иднина целото изтражување кое си го направил на таа тема и да видиш како одма друкше ке реагират
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
За годините ги искарав еднаш неколку, и затоа нема кој да ти прича за тоа.
А за проектите, отвори еден, стави слики, податоци, до кај си стигнал, каква помош ти треба, со што се прават и.т.н.
Со други зборови, натрупај ги сите инфо што ги имаш, за да немора да се мисли некој, сакам или неќам, знам или незнам.
А и друго нешто.
Полно од форумѓииве идат и на работа или во школо, па затоа немаме сите многу слободно време, затоа не се лути ако нема доброволци :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
Мислам дека овие теми се абсолутно не потребни ама еве ке реплицирам на неа...
Значи ако некој планира да прави нешто тоа е ок и исто многу ок е да побара подршка од луѓе што имаа повеќе знаење...но дури ни бил гејц не успева да прави 10 проекти истовремено..ќе го направи едниот после почнува друг.
Овде на форумов има многу членови кои професионално работат на многу проекти за кои зимаат и пари али додека не го заврши не кажува дека воопшто почнал нешто..освен ако не му затреба помош околу тоа...
Јас неам ништо против тоа ако успеете да ги изреализирате сите замислени проекти,али лошо ќе биде ако не успеете тогаш ќе мислењето да другите према вас ќе се смени
Ќе речат ај бе остај го тој ТРЧИ-ЛАЖИ Е!!!!
Толку од мене

Позздрав
fatal1ty_
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Иако еднаш ја затворив темата, гледам продолжувате за истата дискусија во друга тема. Постовите од таа тема се префрлени тука.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Зошто очигледно членовите имаат уште што да кажат на темава и отвараат нови теми.
 

cyber-boy

Баниран/a
8 октомври 2008
12
0
Од тоа немање време ми промаднаа 10 форуми и сега не по4нувам ништо што трае повеке од 3 дена..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,172
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно