• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сугестија за проценки на ИТ Компоненти

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,644
1,007
Би било добро да се направи еден треад каде ќе има проценка на одредени компоненти, кој останатите членови ќе го земат како водилка, секако на цената влијаат многу работи, како ГАРАНЦИЈА, време на користење и слично, но би било добра појдовна точка, за оформување на цена. Еве на пример за процесорите кои се горе-доле лесни за проценка. На пример за и5 (без гаранција:

8600К - 12-13К (со гаранција повеќе)
8400 - 8,5 - 9К (со гаранција повеќе)
7600К - нз колку е разликата со 8400 пошто тој е 6 коре, па еве 7,5-8,5К
Останатите генераци немаат голема разлика меѓу себе па еве нека се намалува цената за 500денари (тоа ми се чини како фер проценка) за секоја генерација надолу.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,644
1,007
И тоа нема да биде више тема туку роман ке биде . И на крај ке резултира со хаотични мисли у главата.
Па и повеќе да се теми за различни типови на процесори со едно воведно мислење за цените, и понатаму затворени за мислења.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,022
4,513
Ethermine
www.facebook.com
Денеска вреде 15 , по 1 недела 13к . И како мислеш дека ке се ориентира тој што ке шитка ? Краен резултат лга775 по дена на реклама5 .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно