• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Сугестија за конфигурација

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
11
1
Скопје
Здраво,

Вака..
Ми треба помош за склопување ПЦ чисто за гејмање за од прилика 50-60.000 денари.

Единствено имам процесор но и за тоа барам искусно мислење од вас. Не ми е купен, даден ми е нов па затоа се мислам дали да купам и тоа или да го искористам овој.
Ryzen 7 2700X 3.7ghz што знам дека беше прилично добар кога излезе ама не знам како се држи сега затоа барам помош и мислење и за него.

Другото се оставам на ваше мислење.
Немам проблем никаков за изглед на куќиште, ргб бла бла. Нешто со меш напред за интејк и кулери интејк екзост и добар сум. Иако гледав некој убави BEQUIET, CM, XIGMATEK итн..
И на простор немам проблем да сочувам некој денар на пример да е ССД 500гб па понатаму да си докупам ССД или ХДД чисто заради место.

Иначе планирам да играм COD MW, Warzone, Watch Dogs, Assassins Creed, Cyberpunk (ако излезе некогаш), Rust итн..

Фала од напред :)
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
945
2,359
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
ASUS RoG 1080 Ti strix 11Gb
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Здраво,

Вака..
Ми треба помош за склопување ПЦ чисто за гејмање за од прилика 50-60.000 денари.

Единствено имам процесор но и за тоа барам искусно мислење од вас. Не ми е купен, даден ми е нов па затоа се мислам дали да купам и тоа или да го искористам овој.
Ryzen 7 2700X 3.7ghz што знам дека беше прилично добар кога излезе ама не знам како се држи сега затоа барам помош и мислење и за него.

Другото се оставам на ваше мислење.
Немам проблем никаков за изглед на куќиште, ргб бла бла. Нешто со меш напред за интејк и кулери интејк екзост и добар сум. Иако гледав некој убави BEQUIET, CM, XIGMATEK итн..
И на простор немам проблем да сочувам некој денар на пример да е ССД 500гб па понатаму да си докупам ССД или ХДД чисто заради место.

Иначе планирам да играм COD MW, Warzone, Watch Dogs, Assassins Creed, Cyberpunk (ако излезе некогаш), Rust итн..

Фала од напред :)
Ако си паметен дечко(во што искрено верувам) ќе си купиш половни делови од форумов и ќе си свиркаш.
16гб рам 3600мхз
650-750в псу поради можност за апгрејт на гпу во иднина
ссд 500гб минимуН
1080/1080ти гпуSent from my SM-G975U using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
11
1
Скопје
Ако си паметен дечко(во што искрено верувам) ќе си купиш половни делови од форумов и ќе си свиркаш.
16гб рам 3600мхз
650-750в псу поради можност за апгрејт на гпу во иднина
ссд 500гб минимуН
1080/1080ти гпуSent from my SM-G975U using Tapatalk
А процесорот да го планирам или да зимам нов? Ryzen 7 2700x ?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
945
2,359
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + SSD Samsung 850 pro 256gb + HDD 1TB WD Blue
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
ASUS RoG 1080 Ti strix 11Gb
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
А процесорот да го планирам или да зимам нов? Ryzen 7 2700x ?
Добар си е процесорот,не фрлај пари во моментов за нов.

Чим е гејминг конфигурација рачунај дека најбитна карика е графичката,следствено на тоа сите плус средства вложи ги во што е можно подобра.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
11
1
Скопје
Добар си е процесорот,не фрлај пари во моментов за нов.

Чим е гејминг конфигурација рачунај дека најбитна карика е графичката,следствено на тоа сите плус средства вложи ги во што е можно подобра.
Јасно ми е тоа, не е прв компјутер што ќе го склопам за гејмање. Само не знам што е моментално актуелно и како стојат цените па барам совет.
Ти рече 1080 или 1080ti, боље е оваа иако е постара од на пример 2060 супер или RX5700XT ?
Мислењето е автоматски споено:

Колку ќе те кошта 2700х?

Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
1500 денари можда :)
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
821
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Мое мислење е дека 2700X е добар процесор за гејминг понатака имаш и можност да го надограиш на најновите процесори, само земи матична што е понова АМ4 пр B550 или X570 и би трбеало да си океј во наредниве 3-4 години таман ДДР5 дур излезе и матурира.

Графичка одбери си според мониторот и во зависност од тоа што преферираш.
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,054
1,634
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
Друже во врска со 2700х за таа цена никаде нема да најдеш , предобра е цената НО те Молам убаво дај го на некој да го провери дали све е ок со него
Ја имам 4790к со 1080ti 32gb рам и за 1080р сеуште е мада фака
Ама треба да земеш во предвид шко ке правиш со конфигурацијата:
--какви игри ке играш
--на која резолуција
--со какви сетинзи дали ке користиш ray tracing и dlss
--дали ке стримаш...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
11
1
Скопје
Друже во врска со 2700х за таа цена никаде нема да најдеш , предобра е цената НО те Молам убаво дај го на некој да го провери дали све е ок со него
Ја имам 4790к со 1080ti 32gb рам и за 1080р сеуште е мада фака
Ама треба да земеш во предвид шко ке правиш со конфигурацијата:
--какви игри ке играш
--на која резолуција
--со какви сетинзи дали ке користиш ray tracing и dlss
--дали ке стримаш...
Па нема да стримам, моментално мониторот ми е 1080п, здравје понатаму може ќе мењам на 1440п.
Иначе од игри кажав горе COD MW, Warzone, Watch Dogs, Assassins Creed, Cyberpunk (ако излезе некогаш), Rust и ред други што сум ги пропуштил бидејќи немам добар ПЦ
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,232
901
Неврленд
Па нема да стримам, моментално мониторот ми е 1080п, здравје понатаму може ќе мењам на 1440п.
Иначе од игри кажав горе COD MW, Warzone, Watch Dogs, Assassins Creed, Cyberpunk (ако излезе некогаш), Rust и ред други што сум ги пропуштил бидејќи немам добар ПЦ
Мониторо е 1080п, ама дали е 60 или 144 херца. Ако е 60-70 херца нема да имаш потреба од ногу јака графичка, пошто џабе ке вадеш 100+ фпс коа нема да ги забележуваш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Baltatzar

Intern
21 декември 2014
11
1
Скопје
Мониторо е 1080п, ама дали е 60 или 144 херца. Ако е 60-70 херца нема да имаш потреба од ногу јака графичка, пошто џабе ке вадеш 100+ фпс коа нема да ги забележуваш.
60 херца е, понатаму ќе биде и тој апгрејд
 

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,054
1,634
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
60hz си е ок , гледај мониторот во иднина што ке го купуваш да имa freesync / gsync
Исто и ја плешам single player (ич не поштувам multi player)
Ja им убацувам на игриве мнооогу модови because мада факин PC
Не се умарам многу со резолуција бидејки со dsr или со dlss кога ке има асална подршка можам бајаги блиску до тоа да стигнам
Дали имаш нешто да искористиш од старото pc kakо напојување /ssd / кукиште
Иначе ја би идел со AMDеlay бидејки нема друг избор во моментов
Плоча некоја поасална B550
Меморија / Рам не повеќе од 3600mhz минмум 16 гигите
А за графичка искрено не би се одлучил дур не видам добра залиха добри цени добар квалитет и да видам перформанси на CyberPunk ..aма како и да е би земал некоја сто има барем 10gb Vрам
Aма земајки го тоа во предвид дека конзоливе се на amdelay платформа би земал нешто од нив ако ми е само за игрици
Цениве на хардверов забегаа така да не би ти препорачал да купиш све гланц ново
Сеа на крај од годинава ке почнат да искачаат видеа за најдобри процесори , најдобри графички ... гледај ги тие видеа и спрема твојот буџет склопи си конфигурација
View: https://www.youtube.com/watch?v=43pa3Y4Nqa8&ab_channel=GamersNexus
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,335
10,372
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Мое мислење е дека 2700X е добар процесор за гејминг понатака имаш и можност да го надограиш на најновите процесори, само земи матична што е понова АМ4 пр B550 или X570 и би трбеало да си океј во наредниве 3-4 години таман ДДР5 дур излезе и матурира.

Графичка одбери си според мониторот и во зависност од тоа што преферираш.
Gigabyte B550M AORUS ELITE AM4
Chudovo dobro e ? Gledam cenata i e prilichno dobra vo DDStore - 6700
Gigabyte B550M AORUS ELITE нема да работи со 2700X: B550M AORUS ELITE (rev. 1.0) Support | Motherboard - GIGABYTE Global
Тој процесор не е поддржан на B550.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,335
10,372
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,866
15,165
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
MB: Asus TUF B450 Gaming - нова, 3 години гаранција
CPU: твојот 2700X
RAM: Kingston HyperX Predator 2x8GB DDR4-3200 CL16 - нови, 3 години гаранција
VGA: Asus ROG Strix 1080Ti Gaming 11GB OC - половна, 5 месеци гаранција
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB - ново, 2 години гаранција
HDD: Toshiba P300 2TB - нов, 2 години гаранција
Case: DeepCool Matrex 50 - ново
Case fans: 4x DeepCool 120mm aRGB silent - нови
PSU: Gigabyte B700H 700W 80+ Bronze Modular - ново, 2 години гаранција
Monitor: Samsung Odyssey CRG5 144Hz VA Curved - нов, 23 месеци гаранција
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,139
1,364
MB: Asus TUF B450 Gaming - нова, 3 години гаранција
CPU: твојот 2700X
RAM: Kingston HyperX Predator 2x8GB DDR4-3200 CL16 - нови, 3 години гаранција
VGA: Asus ROG Strix 1080Ti Gaming 11GB OC - половна, 5 месеци гаранција
SSD: Samsung 970 Evo Plus 500GB - ново, 2 години гаранција
HDD: Toshiba P300 2TB - нов, 2 години гаранција
Case: DeepCool Matrex 50 - ново
Case fans: 4x DeepCool 120mm aRGB silent - нови
PSU: Gigabyte B700H 700W 80+ Bronze Modular - ново, 2 години гаранција
Monitor: Samsung Odyssey CRG5 144Hz VA Curved - нов, 23 месеци гаранција
View: https://youtu.be/0YGjH-aRv7M
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,203
2,719
Ресен
2700x не работи со повеќето B550 плочи и посигурна опција ти е добра B450 бидејќи тие ќе имаат биоси (Асрок веќе извади) за новите Ryzen 5000.
 

Igecot

Intern
21 ноември 2014
12
10
PSU: Gigabyte B700H 700W 80+ Bronze Modular - ново, 2 години гаранција
A Be Quiet напојување, оти имаат 5 години гаранција.
Истотака видов на сајтот на ДДсторе имаат еднo 750 ватно Seasonic напојување со 10 години гаранција со одлична цена, само дали го имаат на залиха.
Гаранција slut сум шодапраам.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,866
15,165
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Гаранцијата е од фирмите во Македонија кои ги продаваат производите, а не од брендовите кои ги продаваат.

DD Store немаат никаква залиха, по потреба(порачка од муштерија) ги набавуваат стварите локално од фирми ко Сетек, Амако, ИТД, Паком и др.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,381
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно