• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Судството ќе се компјутеризира

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.643
3.306
www.iwmnetwork.com
Министерството за правда денеска ја промовираше Стртегијата за информатичко комуникациска технологија за правосудството, 2007-2010 која ќе овозможи електронско водење и распределба на предметите, ќе го хармонизира нашето судство со европското и ќе ги спречи несовесните судски постапки.

„Целта на оваа стратегија е да обезбеди подобрување на квалитетот на судските органи, да се намали траењето на судските постаки, да обезбеди брз пристап до законодавството, како и попрецизно водење на статистиката во правосудните институции за добивање релевантни резултати“, истакна Министерот за правда, Михајло Маневски.
Според него, оваа стратегија ќе придонесе и за достапност и дистрибуција на јавните информации како и дека ќе ја подобри заштитатат и и безбедноста на податоците.

За таа цел, Министрството за правда, како што истакна Маневски, од почетокот на септември организираше обука на судскиот и административниот кадар и ќе се обезбедат од 250 до 300 компјутери за судовите кои немаат доволно опрема.

Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 26.11.2007
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Ке биде добро ова коа ке направи некој прекршок у сообракај :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.413
Мислења
900.353
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно