• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Судир на драјвери на web camera и capture card

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Mozebi do sega ovoj problem nekoj go postavil i mu bilo odgovoreno, no jas nemozev da najdam barem tuka pomos za toj problem. Eve vo sto e mojot problem imam Terratec TValueRadio karticka za gledanje TV slusanje radio i capture. Se e vo red so nea t.e. se dotogas dodeka ne instaliram drajveri za web kamerata. Markata na kamerata e (prosecna klasa) no mislam deka vo toa ne e problemot. Znaci posle instalacijata na web kamerata TV kartickata stanuva totalno blokirana. So eden zbor i dvete zaedno nikako ne moze da rabotat. Plus za da gi povratam drajverite na TV kartickata potoa e vistinska umetnost i da ne e Norton Goust (back up) e totalno neizvodlivo.Tuka ke napomenam deka i pred Terratec capture kartickata imav graficka karticka Nvidia geforce V7700 koja imase isto taka capture (video in) go imav istiot problem znaci posle vklucuvanje na web kamera (koristenje) i taa bese blokirana. Bi zamolil nekoj koj mozebi imal ili znae kako da go nadminam toj problem.Bi sakal i dvete t.e. i web kamerata i capture kartickata da mi rabotat zaedno. Imali resenie ili pak mozebi nekakov program koj go regulira toa. Blagodaram odnapred.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
А си пробал да побараш други драјвери за веб камерата, бидејќи според ова што го напиша тие ти прават проблеми.
Види што марка ти е камерата кој модел и побарај си драјвери.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Вакви проблеми имам слушнато дека се случуваат заради редоследот на инсталација на драјверите. Значи за да не ти прави проблеми треба да ги инсталираш по одреден редослед (незнам каде да го најдеш), другите нека го потврдат (или негираат ова) и нека кажат каде може да се види редоследот на инсталација.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
vo XP mi e problemot, sto se odnesuva za redosledot ako ima nekakva vrska, sekogas prvo mi e instalirana TV kartickata i nejzinite drajveri, a web kamerata ja vklucuvam po potreba, no potoa nastanuvaat problemi
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,046
722
ovoj problem kako kaj drugar mi.isto on ima teratech tv card.i web cam ,nekoja nepoznata marka-ni on ne znae sam stoe.porano mu rabotese,no sega vo posledno vreme ne moze da ja koristi web cam.na skype pokazuva deka ja ima a on nikako ne moze da ja ukluci.drajveri nemoze da najde bidejki ne moze da vidi sto kamera e .ne pisuva nikade.no dali moze da se instlira nekoj program kako na primer everest da pokaze sto tip na kamera e pa posle da se baraat drajveri za istata?????
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
A da probas so druga Web kamera, pozajmi od nekogo i vidi dali taka ke ti rabotat TV karatata i kamerata. Ako taka e OK, kupi se druga kamera, tie se eftini denes...

Resenie baraj na stranata od TV kartata ili od Web kamerata, po forumu tesko da najdes nekoj so dvete isti raboti i so istiot problem.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Можно е да камерата е подесена да се уклучува наместо Тв картицата, па тука да се јавува проблемот. Секогаш и во секоја програма мора да избереш дека сакаш Тв картицата да ти биде уклучена таму. Можно е наместо во програмата да ти се уклучува ТВ картицата ти се уклучува камерата, па тука настанува грешката со програмата и таа се блокира.

Пробај да влезеш во подесувањата и да го промениш истото да ти се уклучува Тв картицата, ако не може мислам дека преинсталирање на драјверот и програмата на Тв картицата ќе го реши проблемот.

Ова е најлесно решение. Само напред се е ок со двете.:)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
izgleda PilGriM ova za sega e ednostavno resenie, i ke probam da pozajmam druga web kamera zatoa sto problemot nastanuva tokmu koga ja vklucam nea i nejzinite drajveri.Vo konsultacija so prijateli i tie imale problemi kako mojot so drug tip na web kameri i drug tip na tV karticki t.e najverojatno WDM capture drajverite eden so drug se sudiraat i nastanuva blokiranje no i sam znaes deka vo komp. problematika sekogas ima isklucoci pa ke probam.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
reng od tvojot sovet kolku sto razbrav sakas da kazes deka treba jas da probam vo podesuvanjata da namestam sto da mi bide pod "default". Ke se obidam i toa. Toa ne sum go razmislil. Bas ke probam fala.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно