1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Subwoofer - Демистификација, митови и заблуди

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од FLEGMA, 6 Јули 2013.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,666
  3,391
  24 Септември 2012
  Да, да. :) Колку се смеам на форумов тоа е чудо едно. И тоа во повеќето сфери на пишување. Комедии. Сите се најпаметни. :)
  „Побиле...“ Оф мори мајко. :) :) :)

  Јас детално објаснувам, како се изведува до точка - тоа да не се важело. Линкови до сабвуфери асални, и тоа не се важело.

  Уживање, што да ти кажам. :) Незнам на што повеќе да се смеам искрено. И тоа со која сигурност настапуваат. :D А форум ќе си речеш, демек да се прошири знаење - ова она. А тоа од затуцано, затуцано од 1968ма лисја се порелевантни од она што го имам во дневна. :) Комедии. Него ај крастаици ќе садиш...

  Секои доаѓање истата песна.

  П.С. Гифот со смеење види кој прв го ставил погоре. :D Со поента е ставен после тоа.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко

  линкови до педесетина вуфери, од кои 90% се направи си сам. во слободна продажба има десетина едвај.
  тоа што може да репродуцираат понизок звук од 20 херци, ништо посебно нема да добиеш освен што ќе бидеш главен шизик у маало. прочита какво дејство имаат ниските фрекфенции и колку се слушаат... значи повеќемина ти даваат линкови каде те побиваат, па дури и линковите кои ти ги поставуваш се контра твојот муабет.

  се знае што треба да се исполни за да биде хај/фај. или само ако е поскапо од 5.000 евра е главниот услов, со подуслов да си го направил сам. уште поинтересно е кое појачало ќе го храни тој звучник. колкумина на планетава го имаат тоа (и зошто)?

  имаш интересни убедувања дека знаеш повеќе од сите, а тоа го велиш за другите. сите биле најпаметни на форумов и никој не учел. јас за аудио врска немам. довоно беа неколку постови за да поднаучам нешто ново.
   
 3. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,666
  3,391
  24 Септември 2012
  Има многу за учење. :) Само треба да учиш од правилни места. И пред се да си отворен за нови погледи, подобри и подобри. Се надевам дека нема погрешно да научиш, како што се трудат да ти објаснат некои.

  Во теорија, теоријата и праксата се исти. Во пракса не се исти. :)


  П.С. Да кажеш на некого дека нечинело сабвуферот да оди што пониско, е навистина нешто вредно за голем потсмев во било кои кругови на сериозна аудио дискусија. Голем потсмев. :) Од петни жили се трудат да направат што пониско и пониско да одат сабвуферите, а тоа да не ти чинело. :) Треба некој да се јави да им објасни на продуцентите да ги скратат тоновите под 20Hz во сите можни филмови (lord of the rings на пример) според комичниве муабети на форумов. Незнаеш колку е смешно за луѓе кои знаат за што се прави муабет. :D
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  WoW, Wow WOW
  Човече која ароганција и препотентност! Дај те молам аргументирај што е погрешно со мојот пост ? Ќе се одважиш конечно после толку постови или да те есапам дека тролаше?


  Требало сабфуферите да одат до 10Hz! Треба ама не одат!
  Можеш друг да фасцинираш со тие графиконите и линковите. Финтава е да одсвири а не да му клопотари мембраната 10 пати во секунда.
   
 5. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  [quote="mdeni, post: 467407, member: 10437"
  Во теорија, теоријата и праксата се исти. Во пракса не се исти. :)[/quote]
  со ова се согласувам, но треба и ти да го разбереш истото. тоа што во теорија некој драјвер осцилира 10 пати во секунда, не значи дека ти ќе го чуеш. уште повеќе колку што имам познавање од физика, и тоа што го прочитав на темава.. само беспотребно ќе осцилириа и ќе намали прецизност на репродукција на останати фрекфенции.  [quote="mdeni, post: 467407, member: 10437"
  П.С. Да кажеш на некого дека нечинело сабвуферот да оди што пониско, е навистина нешто вредно за голем потсмев во било кои кругови на сериозна аудио дискусија. Голем потсмев. :) Од петни жили се трудат да направат што пониско и пониско да одат сабвуферите, а тоа да не ти чинело. :) Треба некој да се јави да им објасни на продуцентите да ги скратат тоновите под 20Hz во сите можни филмови (lord of the rings на пример) според комичниве муабети на форумов. Незнаеш колку е смешно за луѓе кои знаат за што се прави муабет. :D[/quote]
  грешиш. јас би идел со 2 сабвуфера во тој случај. еден што ќе има опсег над 30 херци и еден што ќе биде само за опсег 10-30. далеку поедноставно и верувам подобро за звук.
   
 6. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Луге ве читам од вчера, и некако вака јас како лаик за сабвуфери, сите сте ми во право :D. Браво за напишаното од @FLEGMA научив нешто повеќе и верувам дека е точно. @mdena реплицира дека не е точен текстот а всушност не ни пробал да го сфати и изанализира. Убаво си пиша @FLEGMA дека сабвуферите од 20-100хз надоболнуваат мид ранге на монитори или сателити од 200-400хз ако така прчитав значи никаде не пишува дека сабвуферите емитираат на фрекфенции од 200-400 и дека треба да се стреми да идат кон тие фрекфенции. @mdena вели дека сите вуфери треба да се стремат кон 10хз што верувам е во право, @gOJDO му реплицира дека не постоат вуфери до 10хз ако така прочитав, нареден пост од @mdena линк како постојат вуфери од 10хз без разлика дали се дома направени, и која цена се. Во нареден пост @gOJDO иснесува точни податоци дека всушност постојат такви вуфери скапи (линк) што и не се хоме мејд. Па пак се навраќате на тие 10 хз.

  Се вртите во круг еве како медицинско лице ќе ви кажам дека стварно човеково уше не слуша фрекфенции помали од 20хз но нема само сензорни рецептори за слух човекот. И вуферот всушност не тоа што го слушаш, вуферот продира. Аир бласт бранови (некој начин) Во право е @gOJDO дека 10 хз и пониски се земјотреси сеизмички активности ама и тоа го прави вуферот, шири ударни бранови низ воздух (на некој начин)

  Значи, да верувам дека сите што произведуваат вуфери треба да се стремат кон пониски фрекфенции но @mdena разбери овој пост од @FLEGMA е за тотални лаици и ние во нашава држава со наши примања купуваме сараунд за 2500 денари со се сателити активен вуфер и картон и фискална, па треба да ти е јасно што како.
   
  На mdeni и JasSum им се допаѓа ова.
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  Тотални лаици или професионалци(?) сеедно. Напишаното беше повеќе за бесмисленоста на купување на subwoofer фо HI-FI систем. Значи, subwoofer со мали кутии во соба со мали димензии - океј.

  btw
  Jamo Oriel има subwoofer-и во кутиите.
   
 8. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,925
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Лошо се изразив, сега гледам, сакав да кажам дека и тотален лаик да го прочита текстов ќе научи и ќе му стане јасно што треба да бара кај еден сабвуфер.
   
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,842
  3,951
  5 Јули 2013
  Овде колку што разбрав од почетокот не се зборува за звучни бранови или за слушно подрачје на човекот.Ниту дали е штетна одредена фреквенција. Ниту за тоа колкава е цената на чинење. Овде станува збор за поимот SUBWOOFER. И тука членот @mdeni се обидува да всушност да добиеме правилна и точна информација во таа насока. Забележувам дека некои кога немаат аргумент скршнуваат од темата. Значи темата не беше дали се скапи и колкав е опсегот на слушање на човекот. Туку што претставува SUBWOOFER и до каде сме стигнати. Тоа што нема комерцијални, а има DIY значи дека се комплицирани за производство, а можеби и нема интерес со оглед на тоа дека е надвор од слушно подрачје. Дефинитивно ќе го надополни искуството при слушањето доколку постои и единица која репродуцира толку ниски фреквенции. Јас лично не сум доживеал искуство со толку ниска фреквенција за да знам да кажам дали би имало некаков лош ефект. Но, тоа што не можеме да отидеме на Марс незначи дека не постои и не треба да не занима. Исто е и со ова што сака да го каже Дени. Ако кај нас не се продаваат или ако во светот се продаваат по многу висока цена незначи дека треба сознанието за нив да ограничеме и да кажеме дека не постојат!
   
  На mdeni и vlavot им се допаѓа ова.
 10. marambo

  marambo
  Баниран/a

  127
  64
  28 Март 2013
  Машко
  10 херци можеби не се слуша, али се осеќа. :monster:
   
  На prichina и mdeni им се допаѓа ова.
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  како пувеж?
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,459
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Браво дечки! Закон сте, нема што! :D
  [​IMG]
  Ај ѕирнете ја сега слика 4. Тој исенчениот дел претставува HiFi опсег и јачина кои треба да ги исполнуваат звучниците за да бидат HiFi.
  Кажете ми каде на оската отчитавте 10Hz?
  mdeni Пиши им на швабите од DIN да си направат апдејт на стандардот за Hi-Fi...
  http://www.din.de/cmd?level=tpl-home&contextid=din
   
 13. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,816
  5,011
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Too much е 10Hz да се земе како стандард долна фреквенција за HI-Fi sub. Тоа би влегло во друга димензија Super-Fi ....or something.
   
  На mdeni и dejan_str им се допаѓа ова.
 14. Ептен

  Ептен
  Intern

  6
  7
  1 ноември 2008
  Во музичките студија у принцип се кине се што е под 20-30 херци, а во некои продукции и повисоко. Под 20-30 херци треба да биде апсолутна тишина, бидејќи ем никој жив не го слуша тоа, ем непотребно се „извлекува“ енергија од аудио-спектарот над тоа, па така и содржината над тоа ќе страда.

  Во продукциајта, содржина од 10 Hz се смета за DC offset ѓубре и се елиминира со HPF уште многу рано во сигналниот синџир. Всушност, за повеќето извори на звук кои би требале да влезат во матерјалот, сечењето е од 100 Hz.

  Во своето студио имам активен сабвуфер и тој не знае пониско од 40 херци да репродуцира. Таму и онака не треба ништо да има.

  Најдлабоките басови кои ги слушате во музиката се докај 60-70 херци, не пониско. Некој хармоник може и да залута малку подоле, но не и до 10 херци.

  Не заборавајте дека веќе неколку децении наназад во студијата наголемо се користат психоакустички „разубавувачи“ на звукот кои генерираат хармоници кои иако самите се далеку над овие најнискиве фреквентни подрачја, можат да го „зезнат“ човековиот мозок и овој да мисли дека слуша многу длабок бас, без притоа тој бас да извира од мемраната на звучникот.
   
  RagingDemon, smole и на Costigan_Jr им се допаѓа ова.
 15. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,666
  3,391
  24 Септември 2012
  Застапеност на фрекфенцијата кај неколку познати филмови:

  300
  [​IMG]

  2фаст2фјуриос
  [​IMG]

  Блек Хок даун
  [​IMG]

  Фантастик 4
  [​IMG]

  Ханкок
  [​IMG]


  Убаво е видлива застапеноста на ниските фрекфенции.
   
 16. Ептен

  Ептен
  Intern

  6
  7
  1 ноември 2008
  Мембраната на звучникот не генерира основен хармоник на 10 Hz. Дури и да има некакви осцилации таму доле, тие не се хармонски. И не се слушаат.

  Да повторам дека разни психоакустични пролепшалајзери можат да „енкодираат“ суббасови под основниот хармоник. Мембраната на звучникот нема да заигра на 10 Hz, но и покрај тоа суббасот ќе го „има“.

  Размисли: колкава треба физички да биде голема мембраната за да создаде стоен бран од 10 Hz?
   
  bogoevski, JasSum и на gOJDO им се допаѓа ова.
 17. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,666
  3,391
  24 Септември 2012
  Ако е затворена кутијата без портови, а мембраната е со големина од 12 инчи, ќе треба да оди напред-назад 12 милиметри за да произведе 84dB при 10Hz.

  Доколку истиот звучник е ставен во кутија предвидена за пониска репродукција на басови со портови, пришто портата ќе преземе под дадена граница тогаш истиот звучник ќе даде 95dB со движење во рамките на 12 милиметри. Доколку портата е тјунирана на 10Hz.

  Ова е пресметка за обичен 12 инчен сабвуфер. Има многу поголеми и помоќни од него на пазарот.

  Од овие причини се користат поголем број на звучници за производство на соодветен звучен потисок, секако регулирани со соодветен DSP.
   
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  Хармониците, или аликвотите, настануваат од основен тон. Хармоникот е секогаш повисок од основниот тон
  За да има хармоник од 10 Hz треба основен тон од 5 Hz > 5+5 = 10, 5+10, 15+5...итн

  Тонот А има 110 Hz а хармониците ќе имаат 220 330 440 550 660 770 880 990 1.100 1.210 1.320 1.430
  Односот е 1:2:3:4:5:6
   
  На mdeni и bogoevski им се допаѓа ова.
 19. Ептен

  Ептен
  Intern

  6
  7
  1 ноември 2008
  Дефинитивно, затоа и употребив наводници во претходниот пост.

  http://www.opalum.com/technology/products/ip/opalum-virtual-sub.aspx

  "A common approach is to use the ”missing fundamental” phenomenon where the brain will recognize the spectrum of harmonics from a low frequency sound and perceive it as if the missing low frequency fundamental tone is also present although it’s not."
   
 20. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,470
  11,751
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Е па, во 21 век и звукот ни е генетски модифициран. :(
   
  На mdeni и psyside им се допаѓа ова.
 21. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  mdeni, ти честитам. успеа да разбудиш член на форумов од 2008ма што за 5 години имал 2 поста, за сега да пише 3.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 22. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,666
  3,391
  24 Септември 2012
  Благодарам за честитката. Се надевам сега е подобро разјаснето.
   
 23. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
  да. дечкото ептен добро објасни што се снима, како и зошто.
  од друга страна секогаш ќе има овци за да има џемпери. маркетингот е јака и заебана работа :)
   
 24. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,666
  3,391
  24 Септември 2012
  Од друга страна јас прикажав што всушност содржат филмовите кои ги гледате по дома. Изгледа тие некако другачие се снимаат. :oh:

  Физика е заебана работа.
   
 25. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,816
  5,011
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Кога ќе ја градам кино салата во замокот, со 8 вакви сабови, mdeni ќе го викнам да напраи youtube видео клип со исплазен јазик и среден прст за хејтерите :)
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...