• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Студенти не ни доаѓаат да прашаат колку чини компјутер!

Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.533
2.978
www.iwmnetwork.com
Не само што студентите не купуваат компјутери и лаптопи туку и не ни доаѓаат, не се интересираат за она што им го нудиме, се жалат вработените во неколку скопски компјутерски фирми откако Владата им подели ваучери за компјутери на студентите во четврта година.

Оттаму се жалат дека обезбедиле компјутери на лагер зашто очекувале огромна навалица, но акцијата максимално ги разочара сопствениците на фирмите. Студентите, пак, велат дека чекале фирмите да понудат поевтини пакети, па потоа ќе ги искористеле ваучерите.

Во „Риверсофт“ велат дека студентите само доаѓале и се распрашувале за понудите, но не купувале ниту лаптопи ниту компјутери. Во оваа фирма досега реализирале само 15 отсто од ваучерите и стравуваат дека до крајниот рок нема да успеат да одговорат на сите побарувачки за компјутери со ваучери. - Не се остварени ниту 10 отсто од нашите очекувања за продажба.

Студентите не ни прашуваат за цените или за она што им го нудиме. Продажбата оди многу слабо - велат од фирмата АМЦ. Оттаму предлагаат Владата преку реклами или на друг начин да ги извести студентите дека треба да ги искористат ваучерите. Во „Нико компјутери“, пак, голема навалица очекуваат во последните денови од акцијата, која завршува на 15 декември.

- Очигледно дека студентите се уште чекаат. Има луѓе што само доаѓаат и прашуваат, но не купуваат компјутери. Ние одамна сме подготвени, имаме компјутери на лагер, но засега одѕивот на студентите е слаб. Очекуваме навалица во деновите до крајниот ден на акцијата, а лошо е што тогаш ќе има и навалица пред новогодишните празници. Стравувам дека нема да успееме да ги реализираме сите ваучери - вели Александар Медарски, менаџер за продажба во „Нико компјутери“.

Студенти на Правниот факултет велат дека не се брзале да купат компјутери. Тие чекаат некоја од фирмите да понуди поевтини компјутерски конфигурации. - Засега само собирам понуди и флаери од компјутерски фирми. Цената на компјутерската конфигурација што мене ми се допадна е околу 18.000 денари. За да го купам тој компјутер треба да доплатам уште шест илјади денари, но решив да почекам, има време. Се надевам дека ќе има уште намалувања на цените - вели Анета Бошковска, студентка на Правен факултет.

Антонија Поповска

Време, број 1231, 23.11.2007
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Чекаат да заврши акцијата па после да ги обвинуваат фирмите дека се неспремни, па слушаш некоја друга информација од типот: после фимиве не биле спремни или што знам тамо. Да не знаеш просто на кого да веруваш! во оваа македонска мешаница. Во секој случај сигурен сум дека ке има многу задоволни студенти ова беше добар потег на владата да се надеваме дека во иднина ке ги опфатат и другите студенти што барем работат и имаат потреба поврзана со компјутер.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Niven problem neka cekaat da zavrsi ovaa ponuda pa posle neka kukaat po mediumite kako vladata ne se grizi za studentite i 300 gluposti.vakt e deka nasata drzava ekonomski ne e bogata i ova sto go napravi e dobro za pocetok,a ne nekoj saka za eftini pari da zeme Extreme konfiguracija.I jas na nekoj nacin se razocarav od ovoj poteg.Drugo e po zapadnite zemji kako sto se Francija,Avstrija,Svajcarija po konkretno vo Avstrija na fakultetite neznam tocno na koj kompjuter dobivas da ne kazam bespari(mozebi nekoja minimalna suma) a orginalniot softver sto ti treba primer Windows,Autocad,Corel,Photoshop... go zimas za ne povise od 30-40 dolari.Ovoj sistem kaj nas malku ke zakasni
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.484
1.311
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Мислам дека ова може да е некој маркетиншки трик од фирмите за да ги убрзаат студентите. Во една фирма во Охрид каде што бев имаа еден куп ваучери за реализација и беа во голема гужва, во друга лагерот на лаптопи речиси потрошен. Им пратив барање за понуда на околу 40 фирми од Скопје, да ми пуштат Лап топи кои ги имаат на лагер, понудите беа само со неколку Лап топи. Е сега ако се подготвени каде им е лагерот или се потрошил??? А според некои информации повеќе биле барани лап топи.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Da ne sakaat i quatro core aaaa? Kade im dadoja gratis 200 evra vaucher sega cekaat i poevtin kompjuter ako saka kompjuter za 200 evra ja ke mu go dadam mojov neka mi go dade vaucherot mene pa ja ke dodadam uste 200 evra ke si zemam nevidena konfiguracija kolku e samo narodov za nigde KOMPJUTER NA VREMETO BESE 2000 Marki (1000 evra) i toa lom kompjuter sega za tie pari se zema neviden kompjuter sakam da kazam so ova deka so evtini pari moze da se zeme super konfiguracija.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.971
Мислења
890.087
Членови
31.719
Огласи
214
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно