Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Стручни мислења зс купување смартфон

3XL

Intern
14 декември 2021
57
21
Здраво дечки. Значи имам неколку телефони на пик ама дека не сум експерт во областа би побарал помош за стручно мислење или мислење од искуство со некој од споменативе модели.

Samsung Galaxy A13
Samsung Galaxy A04s
Motorola Moto G31
Xiaomi Redmi 10C

Сите во ист паричен ранг па кажете мислење за некој од моделиве или некој друг модел во истиот ценовен ранг. Ви благодарам
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.380
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сите овие се ептен ентери левел телефони, за што ќе се користат, и ШТО се очекува од нив?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.846
5.759
Ниеден од овие. Никако. Толку од муабетот. Телефон од А52 и поко х3 нагоре. Под тоа не се зема телефон. Нема употребна вредност за ниедна намена. Половен земи. Како да бараш нова кола за 6990еур е ова. Не постои.

Може да се затвори темата. Пријатно.
 

CloudConnected

Gaining Experience
18 февруари 2016
130
118
Скопје
Зависи за каква намена ти е. Реално, ниту еден од наведените телефони нема некакви предности пред другиот. Тука се со батеријата, камерите им се лоши, изработката е лоша, Моторолата има AMOLED екран, звукот не знам каков е поединечно но од искуство знам дека entry level телефоните имаат потпросечен квалитет на звук. Се согласувам со членот погоре, за тие пари тешко дека ќе најдеш квалитетен телефон (на ново).
 

3XL

Intern
14 декември 2021
57
21
Реално за ништо посебно не ми треба...
Нормално за повик, социјални мрежи и нешто да пребарам на нет ептен ако ми затреба
Иначе нит сум гејмер, ниту нешто ептен корисник на големи апликации ништо...

Моментално имам Редми 5А, стар од дедо ное, и после толку години и паѓања уште е во функција. Со него немав никакви проблеми за да ги извршам моите потреби, а ми вршеше мноогу работа, неможам да се пожалам.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.380
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Реално за ништо посебно не ми треба...
Нормално за повик, социјални мрежи и нешто да пребарам на нет ептен ако ми затреба
Иначе нит сум гејмер, ниту нешто ептен корисник на големи апликации ништо...

Моментално имам Редми 5А, стар од дедо ное, и после толку години и паѓања уште е во функција. Со него немав никакви проблеми за да ги извршам моите потреби, а ми вршеше мноогу работа, неможам да се пожалам.

Колку ти е максимален буџет?
 
Последна промена:

3XL

Intern
14 декември 2021
57
21
Па до кај еве 8-9к
Овие модели што ги пишав мислам дека сите спаѓаа во тој ранг +/-
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.506
12.936
Јас би рекол да го купиш тој што најмногу ти прави мерак. Имав моторола г9 плус и бев задоволен. Амолед дисплеј е подобар од ИПС. Не знам каков е Г31.

Исто како идеја ако не ти се брза прочепкај на реклама 5. Има нови кои ги зеле со кредит од операторот па ги продаваат поефтино од колку во продавница.
 

cgfreak

On your way to fame
1 октомври 2010
474
653
Дома
@psyside, не стои Poco x3-ката?

 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
@psyside, не стои Poco x3-ката?

А баш тој уред е преспор , кочи, како што опиша Спај.
Ти тврдиш дека X3 NFC работи smooth исто так, буквално прв ден свежа инсталација, почна да лази како полжав, ако мислиш дека измислувам уредот е кај другар и прифаќам кладба во што сакаш на лице место.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Ок, од друга тема е постот, не сум налетал. Ми текна на огласот од порано и на папир мислам е подобар од сите наведени, затоа предложив.
Да, ама баш тој уред шо го има Спај кочи. Затоа го продава. Таков се погодил. Се дешава на еден у милион уреди.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.380
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па до кај еве 8-9к
Овие модели што ги пишав мислам дека сите спаѓаа во тој ранг +/-

Motorola-ta.
Мислењето е автоматски споено:

@psyside, не стои Poco x3-ката?


Prodaden e na postara licnost koja doagase od uste pospor ured i ne i menuva, za luge od forumov bi bil spor
 

3XL

Intern
14 декември 2021
57
21
Motorola-ta.
Мислењето е автоматски споено:Prodaden e na postara licnost koja doagase od uste pospor ured i ne i menuva, za luge od forumov bi bil sfalal.

Motorola-ta.
Мислењето е автоматски споено:Prodaden e na postara licnost koja doagase od uste pospor ured i ne i menuva, za luge od forumov bi bil spo
Golemo blagodaram za odgovorot!
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
142
147
6 год е стар,до крај на год мислам ке укинат за него update.
најверојатно, ама ќе си работи, имам дома ајфон 6с, иако нема поддршка веќе две години, се си работи на него, вибер, мибгер, јутуб...
аха, и ако е од 2015 модел, побрзо работи од горенаведените андроиди
 
28 јануари 2017
1.857
4.166
Ресен
Ајфон 8ца го имав, споредено со горенаведените телефони, држи батерија пола сат.

Најмногу би одбрал Самсунг заради софтверот, на некој му се свиѓа на некој не барем е стабилен со редовни апдејти.
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
142
147
Ајфон 8ца го имав, споредено со горенаведените телефони, држи батерија пола сат.

Најмногу би одбрал Самсунг заради софтверот, на некој му се свиѓа на некој не барем е стабилен со редовни апдејти.
Еден ден држи, доста е
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
142
147
Да не ја шириме темава, ама не се споредува ајфонот со овие ентри левел андроиди
 

3XL

Intern
14 декември 2021
57
21
Ајфон 8ца го имав, споредено со горенаведените телефони, држи батерија пола сат.

Најмногу би одбрал Самсунг заради софтверот, на некој му се свиѓа на некој не барем е стабилен со редовни апдејти.
И јас се размислувам за галакси а13 ама верзијата со 4гб рам.
Гледав некои рецензии и на јујуб и читав по странски форуми изгледа како за тие пари да е супер.
Никогаш не сум користел самсунг телефон, ама користам таблет од 2015-16 година и е страшно добар сеуште. Така да ептен се мислам.

Од друга страна па Xiaomi пред бог знае колку години го зедов на среќа од сетек, еве го уште тера што ми дава добра слика за фирмата и некако окото ми оди и на Редми 10Ц...

Ќе биде на крајот замижи и кој ќе го одбериш тој, туку ајде..
 
28 јануари 2017
1.857
4.166
Ресен
Да не ја шириме темава, ама не се споредува ајфонот со овие ентри левел андроиди
Се слагам ама како што можиш да видиш не му е битно колку хај енд е уредот туку повеќе од практична страна ги бира.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.285
Мислења
977.835
Членови
35.577
Најнов член
OLIVER STANKOVSKI
На врв Дно