• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Strix 970 ili 970G1

  • Ја почнал/а темата
  • #1

baze1

Баниран/a
24 септември 2014
52
101
Asus strix 970 25k, gtx 970g1 21k ili 290x tri x 22k,cenive se so popust
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
970g1 без размислување
 

tomaso

Practice makes perfect
25 јануари 2008
1,040
1,562
Битола
tomaso's setup  
Processor & Cooler
Intel® Pentium® Processor G4560 + Thermaltake Frio Fanless
Motherboard
Gigabyte GA Z270 Gaming K3
Storage
Samsung 970 EVO 250GB - NVMe + TOSHIBA 2TB + TOSHIBA 1TB
PSU
Deepcool DA500M
RAM
8GB DDR4 2400MHz Geil CL17
Video card
Nvidia GeForce GT 720
Case
CoolerMaster MasterBox Q500L
Mouse
CM Storm Alcor + SteelSeries QcK+
Keyboard
Logitech Wave K350
Audio
Asus Essense STX II + AKG K702 + Denon DRA-F107DAB+Denon DCD-F107+McGrey BSS265, Audioquest Dragonfly Black 1.5 + Sony MDR-EX450APH
Monitor
LG 24MP55HQ-P IPS
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Сет претеруват со цените а и сите други користат изговор дека доларот е кренат па ајде сеа и стара и нова роба по нова цена ќе продаваме....
Не вреди разликата во цена за стриксот во случајот г1 за парите е одличен избор, освен ако не ги преферираш црвените.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
709
1,283
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Ако не ти се брза почекај малку, ќе има нови карти и од двата табора, може ќе има корекција на цените или некој нов модел ќе ти фати око.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

baze1

Баниран/a
24 септември 2014
52
101
Vo plan mi bese da zemam 980ti ama od 35k na 50/55k ja napravija za balkanot samo 100$ po eftina od titan x ke cekam da vidam na 16 sto ke izvadat crvenite
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Најдобро е да ги чекаш паскал, секако 980ti за некое време ке стане ефтино парче срање после паскал
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

baze1

Баниран/a
24 септември 2014
52
101
Ne mi se ceka za graficka a baska cenite se mnogu dignati zaradi dolrot pa ako ima nekoj neka ponudi high end gpu
 

The_Witch_Hunter

Practice makes perfect
23 мај 2012
849
1,801
Моментално најисплатливо е 290-ка да земеш на старо од овие по 12к што ги продаваат и да чекаш нешто поинтересно. Сгашниве цени за нови делови се луди... матични, процесори, графички поскапи се за 50-100 евра од она што беа пред нова година. Да знаев дека вака ќе биде, ќе си купев 980-ка уште кога излегоа.
980ti во Америка e 650 долари во Европа 750 евра, никаква логика нема. Кај нас уште поскапа ќе биде :boring:
Чекам да видам уште Fury по која цена ќе се продава ама не сум баш оптимист.
Како тргнала работава јас ќе си се дружам со 780-кава до наредна година, а Maxwell, Fury и компанија нека си се дружат по излози :eek:ffended:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

baze1

Баниран/a
24 септември 2014
52
101
Моментално најисплатливо е 290-ка да земеш на старо од овие по 12к што ги продаваат и да чекаш нешто поинтересно. Сгашниве цени за нови делови се луди... матични, процесори, графички поскапи се за 50-100 евра од она што беа пред нова година. Да знаев дека вака ќе биде, ќе си купев 980-ка уште кога излегоа.
980ti во Америка e 650 долари во Европа 750 евра, никаква логика нема. Кај нас уште поскапа ќе биде :boring:
Чекам да видам уште Fury по која цена ќе се продава ама не сум баш оптимист.
Како тргнала работава јас ќе си се дружам со 780-кава до наредна година, а Maxwell, Fury и компанија нека си се дружат по излози :eek:ffended:
znam cenive se ludi maticnata lani sto ja kupiv bese 5k sega e 7500 a kako sto citam 390 390x ke bidat 300$/399$ ama kaj nas ne se znae a se spremav za 980ti
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Црвените нема да извадат ефтини карти ако чекаш :) А, највероватно, као шо глеав слајдови, само фреквенции излеа кренале на новите модели, а мислев ќе има и повеќе од тоа....390/390X.
 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
prichina бар да ти плаќаа за ова што го правиш во секоја тема, ама некој друг ти ги зема парите. Мора да се договориш да земаш процент или нешто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,088
Мислења
838,217
Членови
29,009
Најнов член
frameofmind
На врв Дно