Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Streaming PC конфигурација | Мислење и предлози

idzek

Intern
21 ноември 2019
12
17
Ми треба мислење за entry-level streaming PC.
Ќе се стрима iGaming, на browser. Нема да се играат некој захтевни игри, него се ке оди преку browser.

Исто така ми трбеа мислење за монитор, микрофон и камера. Деловите сите да се достапни на Computer Universe.

CPU: AMD Ryzen 7 5800X Box
GPU: GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING 12GB OC LHR
Mobo: ASUS ROG STRIX B550-F GAMING WIFI II
RAM: G.Skill Ripjaws V 32GB DDR4 K2 32GVK Kit (2x16GB)
M.2: Samsung SSD 970 Evo Plus M.2 NVMe Retail-Version
SSD: Samsung 870 EVO SSD 2.5 1TB
AIO: NZXT Kraken X63 2x140mm
PSU: Cooler Master V Gold Series V2 V750 80+ Gold
Case: be quiet! Pure Base 500DX Midi Gaming Gehäuse


Monitor: Samsung Monitor S27A600NWU
Mic: Razer Seiren V2 X
Cam: Logitech C922 PRO Stream

~1600$

Дали е ова overkill за потребите? Исто така ако имате некој препораки за делови, горе долу во близина на овај буџет пишете :)

Big thank
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Кога веќе зимаш 1ТБ за 78Е земи подобар за 83е https://www.computeruniverse.net/en/p/90816019
Исто самсунк евото -74е ...Скап е.
ДДР4 - доволно добар - Самсунг Б-дај е ама послаб квалитет на Б-дај..За таа цена - добар е...
Земи https://www.computeruniverse.net/en/p/90841230 место 3060 - мнооогу побрза е (ако не овој баш модел - друг)
Другото Се е петка !(y)
Или ете за истите пари двата диска што ги имаш може поевтино , побрзо и подолготрајно решение 2ТБ да купиш https://www.computeruniverse.net/en/p/90825372
За монитор неам време да ти објаснам ;)
 
Последна промена:

idzek

Intern
21 ноември 2019
12
17
Ако играш во броусер која ти е потребата од 3060, 32Gb RAM и 5800x?
Не знам искрено, апсолутно немам идеа колку е захтевно стримањето / снимањето. Мислам дека ова overall е солидна конфигурација што би можело без мака да го истри тоа. NGL би ми одговарало ако заштедам некој денар на послаб билд. Што би било посоодветно според тебе?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Не знам искрено, апсолутно немам идеа колку е захтевно стримањето / снимањето. Мислам дека ова overall е солидна конфигурација што би можело без мака да го истри тоа. NGL би ми одговарало ако заштедам некој денар на послаб билд. Што би било посоодветно според тебе?
Ама што ќе стримаш ? Игра додека играш или у браусер нешто што ќе работиш ? Има разлика..
Незнам што е тоа Игејминг
 

Warnament

Intern
22 февруари 2022
11
20
iGaming како онлајн слотови, покер, казино во живо и слично? Ова горе ти е малце overkill за стримање такви игри.
 

idzek

Intern
21 ноември 2019
12
17
iGaming како онлајн слотови, покер, казино во живо и слично? Ова горе ти е малце overkill за стримање такви игри.
Yup, некоја препорака за downgrade за cpu, gpu, mobo?
Мислам дека другите компоненти горе долу ќе се истите со било кој комплет да одам.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.070
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Yup, некоја препорака за downgrade за cpu, gpu, mobo?
Мислам дека другите компоненти горе долу ќе се истите со било кој комплет да одам.
5700G или 5600G со најевтината плоча што може да ја најдеш - 16Гб 3600Мхц меморија - и евтино бронзе напојување ќе ти завршат работа. Графичка не ти треба - ќе можеш да стримаш 60фпс без проблем со таа интегрираната што е во ЦПУ то..
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
752
1.003
Yup, некоја препорака за downgrade за cpu, gpu, mobo?
Мислам дека другите компоненти горе долу ќе се истите со било кој комплет да одам.

земи си B550 плоча, 2х8 рам, AMD 5600X и 3060Ти. Оваа конфигурација ти е најизбалансирана и ќе ти брка работа и у наредните години.
 

Burazer

Баниран/a
29 јануари 2023
267
180
Тука
Преоверкил е конфигурацијата за таа намена. Се слагам со @Nikola100 , ама јас викам да си земе 5600G и нормално без посебна графичка, 2X8GB РАМ и нека шиба.
 

Warnament

Intern
22 февруари 2022
11
20
Yup, некоја препорака за downgrade за cpu, gpu, mobo?
Мислам дека другите компоненти горе долу ќе се истите со било кој комплет да одам.
Вака, имам пријател кој што стримаше слотови за affiliate пред неколку години и стримањето го вршеа со лаптоп со 5/6 генерација i5-ка и 8 гига рам без проблем. Така што како што ти рекоа погоре, 5600G + 2x8GB Рам е сосем доволно. Ако ептен сакаш посебна графичка, 1650ка/1050ти ќе ти заврши работа. Можеш од форумов и некоја RX 580 на старо да земеш и ќе немаш проблем.

Од друга страна, еден монитор ти е малку. Најдобро е да имаш еден каде што ќе биде стримот, втор каде што ќе ги работиш останатите работи и по можност уште еден каде што ќе го гледаш сам твојот стрим. Во секој случај, минимум два монитора.
ПС: Паметно е и светло да земеш за снимањето.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.363
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Ова со послаба графичка картичка и евентуално поголемо и побрзо ссд без хард диск
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Земи го 5800X од Computeruniverse по таа цена, ќе ти го купам јас а ќе ти дадам 3600x, не е проблем.
А што ти се планови во иднина? Ќе играш нешто позахтевно?
 

idzek

Intern
21 ноември 2019
12
17
На крај одлучив за првобитната конфигурација, со мали измени во РАМ-от и меморијата. Солидна конфигурација за наредниве 3-4 години минимум. Фала ви на сите за сугестиите. Much appreciated :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.777
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно