• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Стратешки игри

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Сакам деновиве да симнам некоја стратешка игра,па барам да ми предложите некоја добра. Добра ми се виде Caesar 4 па ако не најдам некоја подобра ке ја симнам неа :)
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Како што кажа соник, или Generals или Red Alert. Тие две се најдобрите стратегии на сите времиња (а почетокот на 2009 негде излага и Red Alert 3). Ако евентуално неќеш некоја од тие игри во тој случај Act of War, работиш на политиката, државата и водиш луди војни. Штета што немав место кај мене на машината за да ја инсталирам.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Yuri's Revenge продолжение на Red Alert.
Дефинитивно едни од нај нај најзаразните стратегии - Red Alert со сите нејзини продолженија и верзии.:bravo::bravo::bravo:
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Yuri's Revenge продолжение на Red Alert.
Треба да ја најдам оваа игра.

Иначе истиот одговор и од мене. Red Alert, а видија и Warcraft 3 исто така многу добра игрица (да не речам заразна). Кога ја играв нејзе неможев да се одлепам од стол.:)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Епа, чим сите викате Red Alert,Red Alert, ај да ја пробам таа :)):) Според скриншутовите изгледа инзвонрендо,само да видам гејмплеј,фала на сите за помошта во изборот :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Stane, сега викаш фала, ама немој да пцуеш кога ќе почнеш да ја играш и кога ќе баталиш и спиење и обврски и све друго...:p
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2.365
198
И јас се согласувам со другите за Red Alert, но сакам да додадам дека најдобра стратегија што сум ја играл до сега е Company of Heroes. Се работи за втора светска војна и МОНГУ е реална! :bravo:
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
685
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
I ja bi ti ja preporacal Red Alert 2, no igrata e stara 8 godini ako ne se lazam, sto znaci deka postoi moznost da se smees na grafikata :D Ako ne ti smeta takva grafika, bi ti gi preporacal StarCraft i Tiberian Sun (starata, novata ic ne mi se sviga). Isto taka i WarCraft III, zakon igrica so najdobra prikazna po moe mislenje. Cuvaj oko na StarCraft 2, za nekoj mesec treba da iskaca i sigurno ke bide epten dobra. Drugi popularni strateski igri se Age of Empires i Empire Earth, igrite ne se mnogu losi, no pravo da ti kazam nikako ne mozev da se naviknam na nivniot gejmplej.

Pozdrav,
Dimitar
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
StarCraft ти е нај old school што може да биде... Играта е легендарна, и како што ти кажа FreakyDroid, конечно ќе излага нова, сигурно ќе биде лудило, ма да и старата не ја мењам за ништо. :bravo::bravo:
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Само со посветеност се успева колега :))

Нормално... Што се однесува до Red Alert што ја пофаливте заборавив прегеска да кажам дека е поприлично ужасна за мултиплеер играње. Играта ја помнам само како штракање и правење милјон (aма озблино) units зависно со кој играш и укочување на првото 'затепување'...
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.488
1.317
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Red Alert, не ја имам никогаш играно мултуплеер, за тоа неможам да кажам ништо. Ама за Scrimish i Campagn е лудница.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
StarCraft ти е нај old school што може да биде... Играта е легендарна, и како што ти кажа FreakyDroid, конечно ќе излага нова, сигурно ќе биде лудило, ма да и старата не ја мењам за ништо. :bravo::bravo:

Тачно заборавив да ти ја споменам и оваа игра. Навистина супер игра иако забушаваат од Blizzard со тоа што неколку пати го поместуваат рокот за издавање.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
685
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Toa e zatoa sto Blizzard nikogas ne izdavaat igra sto e ... ne znam kako da go kazam ova po nase ... nothing short of perfect. Sekogas pravat igri so najvrven kvalitet na gejmplej i grafika. Kaj niv kvalitetot e na prvo mesto. I da ne spomnam, pravat nezdravi intra i in-game filmcinja. Kako sto veli marinecot, Its about time! :D

конечно ќе излага нова, сигурно ќе биде лудило, ма да и старата не ја мењам за ништо. :bravo::bravo:

A vednas posle toa (ili pred toa, ne sum siguren) iskaca i Diablo III.

мој предлог ти е да ја симнеш најновата Generals: Command & Conquer 3: Tiberium Wars

Mnogu mi bese tapa igrava. Prvata strategiska igra sto ja igrav vo zivotot bese Tiberian Sun i bev zajuben vo igrata dolgo vreme. Tiberium Wars kako prodolzetok na Tiberian Sun bese totalno razlicna i go nemase onoj prepoznatliv TS gejmplej. Posle tolku godini cekanje na noviot prodolzetok, namesto da doijam TS gejmplej dobiv Generals gejmplej, koj ama bas ic ne mi se sviga. Moite ocekuvanja ednostavno ne se ispolnija. Nekoj sto nemal iskustvo so postarite igri sigurno deka ke nema nikakvi ocekuvanja, sto znaci postoi golema sansa deka ke im se sviga igricata.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно