• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Страниците со видео содржини мора темелно да ги прегледуваат содржините пред да ги објавуваат

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
_44876675_youtube.jpg


YouTube беше искритикуван од членовите на Британскиот парламент кои велат дека YouTube мора детално да ги прегледува сите содржини пред да бидат објавени на страницата.
Исто така заклучено е дека прегледувањето на содржините треба да биде "стандардна процедура" на сите страници кои хостираат содржини поставени од корисниците и дека содржините треба да се прегледуваат поактвивно и поажурно.

Сопствениците на YouTube одговориле дека на страницата имаат стриктно одредени правила и систем за пријавување на недозволени содржини.

Во извештајот Комисијата наведува дека биле шокирани од фактот што стандардната процедура за одстранување на клип со детска порнографија траела 24 часа.
Google, компанијата што го поседува YouTube, тврди дека страницата за споделување на видео клипови е потполно безбедна за децата.
"Имаме стриктни правила за тоа какви содржини смее да се објавуваат, и систем кој овозможува на секој корисник доколку забележи некоја содржина која не е дозволена, да ја пријави на нашата 24/7 служба за прегледување на видеата, и веднаш се реагира за конкретното видео"
Со оглед на обемот на содржините кои се објавуваат на нашио сајт, ние мислиме дека ова е најефикасниот метод за да недозволените видеа бидат сведени на минимум и што поскоро да бидат одстранети -вели портпаролот на YouTube.

Исто така на Комитетот им било предочено дека на страници како YouTube, за секои 10 минути се поставуваат видеа во траење од 10 часа и дека малку е нереално да се очекува секое видео да биде прегледано пред да биде поставено online.

На ова им било одговорено дека овој систем на одстранување на пријавените видеа не е ефикасен, бидејќи се случувало видео со детска порнографија да биде одстрането после 24 часа и дотогаш веќе било гледано од 600-700 корисници.

Исто така биле наведени и други веб страници кои содржат содржини за екстремни диети, само-повредување, самоубиства и сл.

Токму поради овие критики донесена била одлука да се формира Совет за заштита на децата на интернет, тело кое би се формирало при крајот на оваа година.

Извор: ВВС
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
За да се избришат сите "недозволени" клипови од YouTube би требало неколку години работа :) но сигурен сум дека момците од Google ќе дојдат до некое полесно решение, порано или подоцна.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Е ајде, кој може толку бргу да прегледа толкав број видео фајлови?
Некоја опција за селекција има, сигурен сум, но очигледно недоволна за некоја особена ефикасност, со оглед дека клипот со детска порнографија е елиминиран после 24 часа.
Ме интересира, како ќе се одреди дали некој порно клип е со возрасни актери или со деца? Со face recognition?:D
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
А како тоа клипот го прегледале 600-700 корисници и тек 701 корисник го пријавил дека содржи детска порнографија? Да го пријавеа сите 700 корисници, сигурно клипот ќе се најдеше во Top Priority за клипови за отстранување.
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1.276
328
Бе го видов клипчево закон е. Го најдов на гугл со keyword: teen sex. :LOL::LOL::LOL::LOL::LOL: :p:D ... Штета што го делитнале, инаку ќе го симнев....:tainstven:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Dobra ideja.. samo uste da se praktikuva.

Се разбира дека е добра идеја и тоа веќе се практикува но ако се земе во предвид следното:
за секои 10 минути се поставуваат видеа во траење од 10 часа
За 1 час се поставуваат видеа во траење од 60 часа, за 24 часа 1440 часа видео материјал. Малку тешко да се стигне навреме да се прегледаат сите видеа пред да бидат достапни за гледање. Токму за оваа работа се однесуваат критиките. Не дека не се прегледуваат, туку додека да се прегледаат сите видеа голем број на корисници веќе ги виделе видеата.

Можеби поефикасно би било видеата да не бидат достапни за гледање се додека не бидат прегледани и одобрени, но во тој случај видеото што го поставувате ќе почека 24 часа а можеби и повеќе додека биде достапно online.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.962
Мислења
889.931
Членови
31.714
Огласи
207
Најнов член
FilipG
На врв Дно