• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Страна за школо

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Епа решив дека една ваква страница за школите е потребна, па како за проба направив една за мојот клас.

Значи да има и распоред, и за почеток кои учебници требаат, па и кои лектири....

Некоја забелешка или hint за дизајнот?

Линк
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
probaj da go namalis kontrastot na pozadinata... mnogu bode na oci vaka
i ne e loso nekoe banerce da stavis na mestoto na einstein, da imaat posetitelite kako informacija za koja cel sluzi sajtot...
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Истотот мислење како StarBuck... контрастото на позадината. Иначе другото е добро.

PS. Обавезно да ја прочиташ Пеколот!! :)I`m serious.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
@Romanticen

Сум се расправал со спамери за ова, и не е наменето за спам

Немам никаква корист од спамирање, посебно не со овој сајт, бидејќи е школки проект.

А ќе го применам она за позадината, и ќе ја прочитам Пеколот :p
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Добра идеја засега, планираш да ја развиваш така?
Добро би дошло да ставиш и активности, настани, поплаки(жалби) од учениците, датуми за писмените и слично...
За дизајнот, пробај зебрата направија потранспарентна, да видиш како така ќе изгледа.
На табелите дај им малце живот - боја, рамки, дебелина...
Горе направи еден поголем банер, можеш да го искомбинираш со Ајнштајн.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Добра идеја засега, планираш да ја развиваш така?
Добро би дошло да ставиш и активности, настани, поплаки(жалби) од учениците, датуми за писмените и слично...
За дизајнот, пробај зебрата направија потранспарентна, да видиш како така ќе изгледа.
На табелите дај им малце живот - боја, рамки, дебелина...
Горе направи еден поголем банер, можеш да го искомбинираш со Ајнштајн.
OT: samo jas li imam navika da gi citam odgovorite od tema pred da go postavam mojot odgovor? :muahaha:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
@starbuck ДА:rolleyes:

еве вака
ако го правиш ова само ради забава
сите погоре ти рекоа се

доколку малку посериозно го работиш еве ти неколку предлози

прво одтворој град
земи од секое училиште поднеси дали да се формира еден "тим" од 2-3ца или поднеси до директорите да ти помогнат
или некој друг доколку директорот е зафатен:LOL:
пред тоа домаин под итно

е откако ке се среди домаин и изглед
ке направиш на некој CMS платформа да ти биде
и си самата регистрација да си избере од која школа е и кој клас
и тоа да му се покажува

да си имаат мегусебна дискусија
и календат
откако ке успееш во градот
иди нараму на државно ниво

добра идеја за проект е нема нешто такво кај нас

едноставно да ги обединиш учениците
и така почнува да се користат компјутерите масовно во школите ке има иднина оваков проект

доколку ти треба некаква помош тука сум

секогаш сум отворен за нови проекти и :)
позз
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Смени позадина,и дугмињата Г.Димитров и информатика нека бидат одма под другите,да имаат исто растојание.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
OT: samo jas li imam navika da gi citam odgovorite od tema pred da go postavam mojot odgovor? :muahaha:
@StarBuck
Речиси секогаш сум ги читал сите постови пред да постирам нешто, а помеѓу мојот пост и твојот пост мислам дека има голема разлика, затоа незагадувај тема со офтопик.

Нека се промени насловот на темава. Место Старана - Страна, добива сосем поинакво значење темава.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Сакавмо да направиме пред некоја година со едно другарче кога учев средно, ама немавме некоја соработка од училиштето.
Откупивме домаин и простор, направивме глуп темплејт колку да седи, и кога требаше да почнат да даваат самите професори информации за школото...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,661
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно