1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Stockphoto - начин да заработите преку своето хоби

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од pepo123, 23 Јуни 2008.

1. Gdsgn

Gdsgn
    Intern

97
    21
    23 Септември 2007
    За на сток сајт мислам дека само првата ќе ти биде онака прифатена. Затоа што запамти сток фотографии се користат само за комерцијална употреба:)
    Уметност и други добри работи на девиант:)

2. MetalGear

MetalGear
    Gaining Experience

2,986
    476
    14 Април 2007
    Машко
    да да ги разгледав убаво сликите таму
    и според тој критериум ке ставам

:)

3. ^Predator

^Predator
    Intern

293
    17
    12 Март 2008
    Јас имам погнато амерички чек. Ми стигна после 21 ден. Во стопанска банка ми рекоа дека земаат 4000 денари провизија за таков чек, и ме упатија да одам во комерцијална(они зимале помалку). Во комерцијална ми го реализираа за 3 недели, на девизна сметка за долари. Треба да однесеш само лична карта.

4. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    62
    1 Март 2007
    Браво и од мене за темава pepo123 :)

IStockPhoto го користам долго време и е прекрасен сајт

Премногу одиме оф топик со плаќањево и чековиве ама ајде... Мислам дека банките (од неодамна) имаат нова политика (конкретно Стопанска) за исфрлање на чекот од употреба и зголемено користење кредитни картички, па заради тоа моментално провизијата е околу 50 евра. Жално но вистинито :(

5. Robert11

Robert11
    Intern

1
    0
    2 Декември 2018
    Машко
    Уште малку ќе направам еден месец како работам на shutterstock и сеуште немам никаква заработка, помина и 21 ден од првата слика од кога ја објавив и деуште нема ништо, дали може да ми кажете за колку време се заработуваат првите пари.

6. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,260
    2,514
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Одличен некро - оживеа тема стара 10 години!

Да прочиташе - ама не, кој има време за читање - во темата пишува дека членот за првата заработка чекал 3-4 месеци - и тоа тогаш. Ама и тоа е индивидуално - зависи од темата, бројот, квалитетот на сликите.

Со една слика од макро на цвеќе (карикирам, што и да е) нема ништо да направиш, треба да имаш добри, квалитетни слики - што повеќе, тоа подобро.

Некој треба да ти ги купи сликите - размисли дали темата и квалитетот ти се на ниво за некој да даде пари за сликата.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

На The-spiki и Andrej666 им се допаѓа ова.
  7. zdravkovskii

zdravkovskii
    Intern

112
    48
    14 Јануари 2011
    @pepo123 би сакал да пратиш дел од сликите кои што ги прати на shutterstock за верификација?

ме интересира кој тип на слики и квалитет треба, пример би бил од огромна помош!

На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kaly23

Kaly23
    Intern

10
    9
    17 Април 2017
    Женско
    Има некој што сега се занимава со ова да обнови - дали вреди, дали одредени сајтови се издвоиле, што е сменето од 2008?

Исто така, ако има некој друг портфолио на било кој од наведените сајтови би била заинтересирана да разгледам, па ако сакате да споделите. :)

На megaton и zdravkovskii им се допаѓа ова.
  9. megaton

megaton
    Intern

9
    3
    21 Февруари 2018
    Jas otvoriv akaunt na Shutterstock i od start mi gi prifatija tii 10-15 sliki sega mozam da uploadiram, me interesira nekoj ako raboti oste dali se isplakja vo 2019 ili ne. Gledam po net nekoj sovet na sopstven sajt da si gi prodavash slikite, ama kako toa ke doznae nekoj za toj tvoj sajt?

Сподели

Вчитување...