1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Stockphoto - начин да заработите преку своето хоби

Дискусија во форумот 'Дизајн и графика' започната од pepo123, 23 Јуни 2008.

 1. Gdsgn

  Gdsgn
  Intern

  97
  21
  23 Септември 2007
  За на сток сајт мислам дека само првата ќе ти биде онака прифатена. Затоа што запамти сток фотографии се користат само за комерцијална употреба:)
  Уметност и други добри работи на девиант:)
   
 2. MetalGear

  MetalGear
  Gaining Experience

  2,986
  476
  14 Април 2007
  Машко
  да да ги разгледав убаво сликите таму
  и според тој критериум ке ставам

  :)
   
 3. ^Predator

  ^Predator
  Intern

  293
  17
  12 Март 2008
  Јас имам погнато амерички чек. Ми стигна после 21 ден. Во стопанска банка ми рекоа дека земаат 4000 денари провизија за таков чек, и ме упатија да одам во комерцијална(они зимале помалку). Во комерцијална ми го реализираа за 3 недели, на девизна сметка за долари. Треба да однесеш само лична карта.
   
 4. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  62
  1 Март 2007
  Браво и од мене за темава pepo123 :)

  IStockPhoto го користам долго време и е прекрасен сајт


  Премногу одиме оф топик со плаќањево и чековиве ама ајде... Мислам дека банките (од неодамна) имаат нова политика (конкретно Стопанска) за исфрлање на чекот од употреба и зголемено користење кредитни картички, па заради тоа моментално провизијата е околу 50 евра. Жално но вистинито :(
   
 5. Robert11

  Robert11
  Intern

  1
  0
  2 Декември 2018
  Машко
  Уште малку ќе направам еден месец како работам на shutterstock и сеуште немам никаква заработка, помина и 21 ден од првата слика од кога ја објавив и деуште нема ништо, дали може да ми кажете за колку време се заработуваат првите пари.
   
 6. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,260
  2,514
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Одличен некро - оживеа тема стара 10 години!

  Да прочиташе - ама не, кој има време за читање - во темата пишува дека членот за првата заработка чекал 3-4 месеци - и тоа тогаш. Ама и тоа е индивидуално - зависи од темата, бројот, квалитетот на сликите.

  Со една слика од макро на цвеќе (карикирам, што и да е) нема ништо да направиш, треба да имаш добри, квалитетни слики - што повеќе, тоа подобро.

  Некој треба да ти ги купи сликите - размисли дали темата и квалитетот ти се на ниво за некој да даде пари за сликата.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На The-spiki и Andrej666 им се допаѓа ова.
 7. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Intern

  112
  48
  14 Јануари 2011
  @pepo123 би сакал да пратиш дел од сликите кои што ги прати на shutterstock за верификација?

  ме интересира кој тип на слики и квалитет треба, пример би бил од огромна помош!
   
  На JasSum му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kaly23

  Kaly23
  Intern

  10
  9
  17 Април 2017
  Женско
  Има некој што сега се занимава со ова да обнови - дали вреди, дали одредени сајтови се издвоиле, што е сменето од 2008?

  Исто така, ако има некој друг портфолио на било кој од наведените сајтови би била заинтересирана да разгледам, па ако сакате да споделите. :)
   
  На megaton и zdravkovskii им се допаѓа ова.
 9. megaton

  megaton
  Intern

  9
  3
  21 Февруари 2018
  Jas otvoriv akaunt na Shutterstock i od start mi gi prifatija tii 10-15 sliki sega mozam da uploadiram, me interesira nekoj ako raboti oste dali se isplakja vo 2019 ili ne. Gledam po net nekoj sovet na sopstven sajt da si gi prodavash slikite, ama kako toa ke doznae nekoj za toj tvoj sajt?
   

Сподели

Вчитување...