1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sto so Vb 6

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од genkisi, 8 Март 2011.

 1. genkisi

  genkisi
  Intern

  9
  0
  8 Март 2011
  Kolku e dobar VB6 za pisuvanje na ozbilni desktop aplikacii i aplikacii za internet.
  Dali nekoj imal iskustvo so ova i dali nekoj se uste raboti so ovoj programski jazik.
  Na koj jazik e najlesno da se migrira od VB6
  I dali e tesko aplikacii vece napisani vo VB6 da se prefrlat na pr vo VB.Net.
  Po moe mislenje Microsoft so novata tehnologija dot.net gi ostavi VB programerite na cedilo
  Sto mislite vie?
  Koja platforma e najdobra za izrabotka na Web Aplikacii
   
 2. flAmingw0rm

  flAmingw0rm
  Intern

  48
  9
  25 Декември 2010
  VB6 е доста добар за пишување на озбилни десктоп апликации. Има доста апликации напишани во VB6, кои се користат до ден денес. Пример за добра апликација во VB6 е Malware-Bytes Anti Malware, тоа е скенер за вируси кој е многу познат и го користат повеќе експерти. За веб апликации не можам да ти кажам, бидејќи не знам многу..

  Сум пробал да работам со VB6, но во исто време имав и VB.NET, инсталирано, па VB.NET ми се виде полесен и заебав со VB6, бидејќи е стар и потежок за учење од VB.NET, бидејќи не е ист и не ти покажува сите грешки во кодот, а исто така има помалку опции.

  Да се мигрира? Не те разбирам, ама ако мислиш со кој јазик е сличен, не верувам дека е сличен со некој..

  VB.NET има вградено алатка во самата програма со која можеш да го трансформираш кодот од VB6 во VB.NET, но не е перфектен, има многу грешки, па така ќе ти треба и познавање од двата јазика ако сакаш безгрешно да го трансформираш кодот.

  Не мислам дека е така. VB програмерите не се на цедило, VB6 е многу користен јазик, ако разгледаш по Интернет, повеќето луѓе сеуште бараат апликации кодирани во Basic, највеќе се вирус апликациите, бидејќи VB6 не бара никакви додатоци инсталирани на вашиот компјутер, а VB.NET апликациите бараат .NET Framework инсталиран, зависи каква е апликацијата.
   

Сподели

Вчитување...