1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Sto se desava greshno????

Дискусија во форумот 'Java' започната од finger.k4, 14 Април 2007.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. finger.k4

  finger.k4
  Intern

  228
  3
  9 Април 2007
  Код:
  public class ShortestPalindrom
  {
  	public static void main (String [] args)
  	{
  		String [] test1 = {"aba", "abba", "xxxx"};
  		String [] test2 = {"ab", "aba"};
  		String [] test3 = {"xyzzyx", "abc", "cde"};
  		String [] test4 = {"abc", "cde"};
  
  		System.out.println ("The shortest palindrome in test 1 is " + shortest (test1));
  		System.out.println ("The shortest palindrome in test 2 is " + shortest (test2));
  		System.out.println ("The shortest palindrome in test 3 is " + shortest (test3));
  		System.out.println ("The shortest palindrome in test 4 is " + shortest (test4));
  	}
  	static String shortest(String[] words)
  	{
  		boolean isPalindrome = false;
  		String palindromeToReturn = "";
  
  		if (words.length > 20)
  			return "The array passed exceeds the limit of 20 words!";
  		for (int i = 0; i < words.length; i++)
  		{
  			if (words[i].length () > 1 && words[i].length () <= 50)
  			{
  				for (int j = 0; j < words[i].length (); j ++)
  				{
  					for (int z = words[i].length () ; z > 0; z--)
  					{
  						if (words[i].charAt (j) == words[i].charAt (z))
  							isPalindrome = true;
  						else
  							isPalindrome = false;
  					}
  				}
  				if (isPalindrome == true)
  					palindromeToReturn = words[i];
  			}
  			else
  				break;
  		}
  
  		return palindromeToReturn;
  	}
  }
  mi dava error koga go run-uvam a ne koga kompajliram...vika StringIndexOutOfBouds vo linija 30...
  e sea verojatno e povrzano toa nesto so charAt () momentite ama vrska neam sto???

  hELP?
   
 2. HyBRiD_HeLL

  HyBRiD_HeLL
  Intern

  106
  1
  13 Април 2007
  Logica greska
  zasto vo javata,c++ - ot indeksiranje na niza ti pocnuva od 0 znaci
  z=length(niza)-1;z>=0;
  vaka bi trebalo da e tocno.
  Se nadevam deka ke ti zavrsi rabota.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...