• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Sto da download-iram? i386, ppc ili x86_64 !?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GoranMK

Intern
23 мај 2007
1
0
Pred izvesno vreme ja simnav Fedora 6 (6 cd-a), no izgleda sum zgresil. Simnuvav PPC ISO-a. I sega koga probuvam da boot-iram so prvoto CD, kompjuterot ne reagira kako da ima staveno butabilen disk. Ve molam kazete mi sto treba da simnam za da mozam da butiram i da zapocnam so instalacija. Isto taka bi ve zamolil da mi kazete dali ima moznost Fedora 6 ili Fedora 7 (koga ke izleze) da ja nabavam od Skopje ili da ja poracam besplatno od nekade, bidejki e pregolema za download. Odnapred Vi blagodaram!

Pozdrav, Goran
 
D

DimitarMK

Гостин
мислам дека i386,јас ја симнав федора 6,и кај мене работеше
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
i386 се нашиве 32 битни РС-а што ги користиме повеќето од нас.
ppc ти е Power Pc како што ти кажа Hackerce
x86_64 ти е за РС со 64 битен процесор.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Јас имам 64 битен атлон процесор ама користам 32 битно убунту зошто за 64 битната верзија нема многу софтвер на пример немаш 64 битен флеш плеер java runtime прави проблеми значи сега засега би ти препорачал i386
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,063
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно