1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Стигнува Envy 133 - потенок од MacBook Air

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од светот' започната од AMD_fan, 14 Јуни 2008.

 1. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  138
  10 ноември 2007
  Машко
  [​IMG]

  Компанијата Voodoo PC, произведувач на ексклузивни компјутери за гејмери, сега во сопственост на HP), најави нов десктоп компјутер и интересен лаптоп, кои ќе се најдат во продажба веќе следниот месец.

  Лаптопот го носи називот Envy 133 е наменет за деловните корисници, а треба да претставува конкуренција на MacBook Air и Lenovo ThinkPad X300. Понудени се процесорите Core 2 Duo SP7700 (1,8 GHz) и SP7500 (1,6 GHz), и двата со 4 MB L2 cache и 800-мегахерциен FSB. Чиповите наводно се со иста модифицирана изведба како Core 2 Duo процесорите кои се вградени во MacBook Air.

  [​IMG]

  Лаптопот е потенок од Air (куќиштето од карбонатни влакна е дебело 0,7 инча), но го има истиот 13,3-инчен WXGA екран со LED осветлување и интегрирана графичка карта X3100. Доаѓа во комплет со 80-гигабајтен класичен хард диск, но и со 64-гигабајтен SSD.

  Гејмерскиот десктоп компјутер Voodoo Omen поседува одлично дизајнирано куќиште од брусен алуминиум, со вграден 7-инчен LCD, заедно со засега најсилниот достапен хардвер. Процесорите се Core 2 Extreme QX9770 (3,2 GHz) или QX9650 (3,0 GHz), до 8 GB Corsair DDR3 меморија на 1600 MHz како и сите опции на сегашните и најавените Nvidiа SLI и ATI CrossFire графички конфигурации. Освен класичните дискови (до 3 TB капацитет), може да се вградат и шест 64-гигабајтни SLC SSD дискови Samsung со вкупен капацитет од 384 GB.

  Компјутерите се достапни во куќишта во различни бои и детали, а цената останува адекватно висока. Почетната цена на Envy се движи од 2.100 американски долари, а Omen од 6.500 па се до 20.000 долари, колку што чини најопремената изведба.

  Извор: ИДИВИДИ
   
 2. Sampion

  Sampion
  Баниран/a

  181
  1
  18 Февруари 2008
  E ovaa sega me iznenadi ali ke mora da ceka bidejki IPhonot e povazen vo ovie moneti za mene !!!
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Потенок ? \/\/0\/\/, браво браво, со сепак ... све што е потенко е многу по кршливо, и не би сакал да поседувам некој производ на кој цело време мора да му мислам да не го дувнам или пак чукнам и такви ствари
   
 4. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Не е тука тој случај. Убаво ти пишува дека куќиштето е изработено од carbon fiber. Тоа е мн лесен, а цврст материјал, кој меѓу другото, се користи и за изработување некои делови на формула.
   
 5. stefan007

  stefan007
  Intern

  395
  2
  27 Јуни 2007
  Ќе си купам еден, ма што еден бе два ќе си купам :D и еден за резерва само кога ќе имам пари :LOL::LOL:
   
 6. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  за тија пари не знам дали баш вреди

  подобра варијанта е alien :))
   

Сподели

Вчитување...