1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Стигнање на пратки од другa држава

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од BlackOuttheWoRlD, 6 Јуни 2019.

1. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

309
    44
    10 ноември 2017
    Машко
    Здраво
    Сакам да знам за колку време може да стигне една пратка од Бугарија во Македонија пратена која тежи 1kg?
    и која цената ќе биде?
    Преку брза пошта ли се праќа или преку бугарска пошта а,на македонска стигаа и дали има царина??
    Дали некој знае?

2. VerGer

VerGer
    On your way to fame

530
    509
    9 ноември 2016
    Машко
    ИТ
    не е важно колку тежи .. туку колку "тежи" .. ако е од фирма и е над 20еура (со поштарина) плаќаш данок, ако е над 45 еура плаќаш данок и царина.

Зависи како ќе ти ја пратат, може да е со нормална бугарска и да стигне со нормална македонска, може и да е со некоја курирска .. зависи што и од кај си земал.

п.с. царина и данок ако те застанат на контрола, со нормална пошта може да помине без царински преглед, со курирска генерала тешко и обавезно пријавуваат на царинење

п.с.с. прашањево немаш ништо дефинирано да може некој да ти даде одговор ....

3. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

309
    44
    10 ноември 2017
    Машко
    прашав еден другар таму,и ми кажа 15Еура треба дасе плати,лол а од германија да го пратиш ти земаат 5-10еуро.

4. flashgordon007

flashgordon007
    On your way to fame

469
    506
    15 Септември 2012
    Машко
    Што значи зборот „стигнање“ од насловот на пораката, затоа што во мојот живот немам сретнато таков збор?

За останатите прашања кои си ги поставил во пораката, www.google.com ти е многу голем пријател. Ама треба да знаеш што да го прашаш.
    Исто е и овде на групава, постави прашање за кое неможеш да најдеш одговор кај многу големиот пријател.

На The-spiki и omegaRED им се допаѓа ова.
  5. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

309
    44
    10 ноември 2017
    Машко
    А зошто да не најдам одговор,тука од форумчето повеќе членови ми помогнале во прашањата кои ги поставив во врска со ит.
    Еве имам прашање дали има карго од бугарија до македонија?

6. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

309
    44
    10 ноември 2017
    Машко
    Се работи за една антенна која тежи 1кг и повеќе,што планирав да ја купам,но сега ја најдов,пак неможам да си ја земам од бугарија.

7. lynx

lynx
    Unstoppable

3,320
    2,907
    4 Септември 2008
  8. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

852
    986
    9 Јуни 2011
    Машко
    Каде во Бугарија?
    Ќе одам за Бугарија за недела дена од прилика, ако имаш опција да ти ја донесам тогаш - пиши ми ПП.

9. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

309
    44
    10 ноември 2017
    Машко
    Ok друже,град:
    гр. Павел баня, Стара Загора,ако не друже ќе речам да го испратат до софија или благоевград на мој трошок е се,
    карго..

10. lynx

lynx
    Unstoppable

3,320
    2,907
    4 Септември 2008
    Значи оди на таа адреса во Стара Загора и што кажува, дајте ми ја антената од 1 кило за БлекАутДВоурлд?

На barneymk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

309
    44
    10 ноември 2017
    Машко
    Да друже рутер антенна вградена 2x12dbi

12. DonFrozex

DonFrozex
    On your way to fame

852
    986
    9 Јуни 2011
    Машко
    Друже пиши ми повеќе детали во ПП, не тука.

Што е како е, од кој е, кај треба да се подигне, до колку саат работат таму кај што треба да се подигне, дали треба да се плате нешто на подигање, дали/колку ќе треба царина да се плате, дали имаш документи за царинење, и све што би можело/требало да ме интересира...

Вака lynx баш убаво саркастично ти одговори.

На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BlackOuttheWoRlD

BlackOuttheWoRlD
    Intern

309
    44
    10 ноември 2017
    Машко
    ти пишав друже

Сподели

Вчитување...