1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Стигнање на пратки од другa држава

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од BlackOuttheWoRlD, 6 Јуни 2019.

 1. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Здраво
  Сакам да знам за колку време може да стигне една пратка од Бугарија во Македонија пратена која тежи 1kg?
  и која цената ќе биде?
  Преку брза пошта ли се праќа или преку бугарска пошта а,на македонска стигаа и дали има царина??
  Дали некој знае?
   
 2. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  549
  525
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  не е важно колку тежи .. туку колку "тежи" .. ако е од фирма и е над 20еура (со поштарина) плаќаш данок, ако е над 45 еура плаќаш данок и царина.

  Зависи како ќе ти ја пратат, може да е со нормална бугарска и да стигне со нормална македонска, може и да е со некоја курирска .. зависи што и од кај си земал.

  п.с. царина и данок ако те застанат на контрола, со нормална пошта може да помине без царински преглед, со курирска генерала тешко и обавезно пријавуваат на царинење

  п.с.с. прашањево немаш ништо дефинирано да може некој да ти даде одговор ....
   
 3. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  прашав еден другар таму,и ми кажа 15Еура треба дасе плати,лол а од германија да го пратиш ти земаат 5-10еуро.
   
 4. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  481
  518
  15 Септември 2012
  Машко
  Што значи зборот „стигнање“ од насловот на пораката, затоа што во мојот живот немам сретнато таков збор?

  За останатите прашања кои си ги поставил во пораката, www.google.com ти е многу голем пријател. Ама треба да знаеш што да го прашаш.
  Исто е и овде на групава, постави прашање за кое неможеш да најдеш одговор кај многу големиот пријател.
   
  На The-spiki и omegaRED им се допаѓа ова.
 5. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  А зошто да не најдам одговор,тука од форумчето повеќе членови ми помогнале во прашањата кои ги поставив во врска со ит.
  Еве имам прашање дали има карго од бугарија до македонија?
   
 6. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Се работи за една антенна која тежи 1кг и повеќе,што планирав да ја купам,но сега ја најдов,пак неможам да си ја земам од бугарија.
   
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
 8. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  891
  1,042
  9 Јуни 2011
  Машко
  Каде во Бугарија?
  Ќе одам за Бугарија за недела дена од прилика, ако имаш опција да ти ја донесам тогаш - пиши ми ПП.
   
 9. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Ok друже,град:
  гр. Павел баня, Стара Загора,ако не друже ќе речам да го испратат до софија или благоевград на мој трошок е се,
  карго..
   
 10. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,357
  2,959
  4 Септември 2008
  Значи оди на таа адреса во Стара Загора и што кажува, дајте ми ја антената од 1 кило за БлекАутДВоурлд?
   
  На barneymk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  Да друже рутер антенна вградена 2x12dbi
   
 12. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  891
  1,042
  9 Јуни 2011
  Машко
  Друже пиши ми повеќе детали во ПП, не тука.

  Што е како е, од кој е, кај треба да се подигне, до колку саат работат таму кај што треба да се подигне, дали треба да се плате нешто на подигање, дали/колку ќе треба царина да се плате, дали имаш документи за царинење, и све што би можело/требало да ме интересира...

  Вака lynx баш убаво саркастично ти одговори.
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 13. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  52
  10 ноември 2017
  Машко
  ти пишав друже
   

Сподели

Вчитување...