• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Стеганографија [екстракција без лозинка]

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

sstefan

Intern
10 декември 2007
73
0
mi treba mala pomos za stegano programi . Go koristam invisible secrets 2.1 i koga treba nekoj fajl da vmetnes mora zadolzitelno da ima password na nego za da primacot go dobie skrieniot fajl . pa... dali postoi moznost primatelot na skrienite fajlovi da gi ekstraktira bez bilo kakov password i so koj stegano program . pozdrav
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Вака...лозинката/password-от служи за заштита од пристапот до податокот што е пратен до наменетиот примач. Има многу алатки за стего енкрипција..и можеби и во сите постои опција за користење на лозинка но не сум сигурен дали има избор за дали да ја искористиш таа опција (користење на лозинка) или не.
Самата предност на стеганографија е што само Вие и примачот знаете за пораката и кои "мерки" се превземени за заштита на самата порака, било тоа лозинка или координати или нешто слично...

Крајно мислење е дека треба да се става лозинка и колку што сум запознаен не постои алатка која не нуди употреба на лозинка. Ако некој друг е запознаен со некоја алатка која не користи лозинка нека каже што како па ќе видиме ;)
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Тука наидов на овој сајт: http://www.securitysoftwarezone.com/steganography-sitesearch-37.html

Поточно: Hermetic Stego 7.17

Hermetic Stego is a a steganography program which allows you to encrypt and hide a file of any size in one or more BMP image files, with or without the use of a stego/encryption key, so that the presence of the hidden file is undetectable , even by forensic software using statistical methods and if a user-specified stego key is used then the hidden file can be extracted only by someone, using this software, who knows that stego key.
Зависно во каков фајл сакаш да го скриеш податокот :rolleyes:
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
mi treba mala pomos za stegano programi . Go koristam invisible secrets 2.1 i koga treba nekoj fajl da vmetnes mora zadolzitelno da ima password na nego za da primacot go dobie skrieniot fajl . pa... dali postoi moznost primatelot na skrienite fajlovi da gi ekstraktira bez bilo kakov password i so koj stegano program . pozdrav
Дај ми повеќе информации. Во што сакаш да ја вметнеш датотеката ? Во слика, видео, аудио, документ ?

Ако сакаш да сокриеш информации во MP3 датотеки, тоа можеш да го направиш преку MP3Stego.
Оваа програма работи така што најпрво ги копресира податоците, ги енкриптира и потоа ги сокрива.

Ако сакаш да сокриеш информации во слика од jpeg формат, можеш да ја користиш JPHide and JPSeek.

Ако сакаш да сокриеш информации во видео, можеш да користиш MSU StegoVideo...

Стеганографијата може да се користи и во документи, ако прашуваш за такво нешто тогаш побарај го SNOW, тој е најпопуларен софтвер за извршување на ваков вид стенографија...

Ако ти е потребна и понатаму помош слободно прашај...

Едит: набрзо ќе имате можност да прочитате повеќе за стеганографијата и на македонски јазик (една предвреме објавена информација :p )
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Едит: набрзо ќе имате можност да прочитате повеќе за стенографијата и на македонски јазик (една предвреме објавена информација :p )
Мислиш стеганографија не стенографија, сосема различни поими..како и да е знам дека знаеш и печатна грешка е, но за другите да не се збунат...
како и да е, ти генерализираш за стеганографија, корисникот бара стего алатка која не користи лозинка...а за стеганографија на македонски имаш во ИТСЕК и во ЕНТЕР али ме мрази да видам кој број и што како...така да ако има некој искуство со стего алатка која не користи лозинка за заштита на податоци нека сподели ;)
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Мислиш стеганографија не стенографија, сосема различни поими..како и да е знам дека знаеш и печатна грешка е, но за другите да не се збунат...
како и да е, ти генерализираш за стеганографија, корисникот бара стего алатка која не користи лозинка...а за стеганографија на македонски имаш во ИТСЕК и во ЕНТЕР али ме мрази да видам кој број и што како...така да ако има некој искуство со стего алатка која не користи лозинка за заштита на податоци нека сподели ;)
Да, се извинувам, печатна грешка...
Инаку се работи за книга чија тематика е компјутерската безбедност, но стеганографијата ќе биде опфатена во еден посебен дел од книгата...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

sstefan

Intern
10 декември 2007
73
0
ok najdov uste eden stegano software koj ekstraktira bez lozinka inaku toj se vika Camouflage . koga ke go instalirate procitajte upatstvo zosto ednostavnosta na programot ke ve zbuni :D pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,176
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно