• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ставање на лого?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Само сакам да знам како да ставам лого коешто ќе се прикажува лево од местото каде што стои веб адресата на мојата страна?

пример:

лого http://mojatastrana.com
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ако мислиш на адресата горе тоа не е лого тоа е favicon
google како да поставиш и да направиш имаше и еден онлине генератор на favicon ке ти го поставам тука после
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Направи сликичка 16x16 пиксели во било кој image editing софтвер...

сними ја како gif/png...

реименувај ја во favicon.ico...

закачи ја во root фолдерот од сајтот...

и тој би требало да е тој .)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Во <head> тагот на страната пиши:
<link rel="shortcut icon" href="sliki/favicon.ico" type="image/x-icon" />
Во Root фолдерот од страната креирај фолдер sliki и таму стави ја иконата.Именувај ја како favicon.И би требало да имаш икона
кај што ти стои веб адресата од твојата страна.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

^Predator

Intern
12 март 2008
293
18
Благодарам момци, го искористив favicon Generator-от од http://www.favicon.cc па потоа го вметнав кодот што го напиша Stane и завршив работа, сега го има знакчето.:metal:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,000
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно