1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Статус: Проверени огласувачи

Дискусија во форумот 'IT.mk известувања' започната од Fatal1ty_, 14 ноември 2015.

1. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,078
    2,988
    2 Септември 2012
    Машко
    Ќе имаш доста за чешлање то ест сумирање резултати со оглед на тоа што таа секција е многу обемна. :)

2. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

3,871
    3,420
    5 Декември 2009
    Машко
    Ова се бараше, браво!

3. STEFF

STEFF
    Unstoppable

1,500
    2,256
    4 Јули 2013
    Убава идеја и секако барем за мене највеќе ми се допаѓаат привилегиите кои планирате да ги воведете (Бришење, едитирање- без лимит - ова онака најмногу ми се допаѓа од типот да го изменувам огласот ,а не на секое да редам постови за што се продало, заклучување на собствените теми) :D

На marto, mviktors, goce03 и уште 4 други им се допаѓа ова.
  4. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

762
    1,249
    5 Јануари 2012
    Воред е 10+ ама што праиме ние што продаваме по 2-3 компоненти годишно а сепак не сме преваранти. за едно 5-6 години ке бидеме потврдени огласувачи :oh::oh::oh:

5. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,078
    2,988
    2 Септември 2012
    Машко
    Ќе ја зголемите продажбата. :p

6. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,272
    24,717
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    па 5 години е одличен период ако успееш да го добиеш статусот.
    Моменталните проверени членови продаваат 9 години и дури сеа се наградени...

7. ARMac

ARMac
    Орган

5,842
    6,433
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Јас ја поздравувам иницијативата (добро е што се заредија промени), ама еве најискрено.

Ако некој продава нешто што мене ми треба и цената ми одговара, тоа знакче кај аватарот ќе одигра 0% улога во мојата одлука дали ќе купам од него или не.

На cele_x, igor_igor, STEFF и уште 2 други им се допаѓа ова.
  8. Jedah

Jedah
    Practice makes perfect

887
    1,321
    6 ноември 2007
    Па нели огласувањето беше ракот на овај форум. Се дешаваше од 50 коментари и 5 отворени теми во денот 40 да се Купувам/Продавам
    Сега адиминстрацијата ја потикнува таа секција.... Стварно чудно.....

9. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,272
    24,717
    28 Февруари 2008
    Машко
    Имаме голема амбиција да го активираме форумот, и огласите како дел од него...јас не гледам ништо чудно.

На vlavot, Teget, D и уште 4 други им се допаѓа ова.
  10. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

762
    1,249
    5 Јануари 2012
    Па не дека тие работеле 9 години за статусот, тие го добиле после 9 години бидејќи сега се воведува. Јас би рекол дека инстантно го добија статусот после 2 дена од додавање на истиот, и не дека имам нешто против :D

На igor_igor и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  11. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,123
    4,280
    4 ноември 2013
    Машко
    Не е ни важно дали си потврден огласувач или не, доволно е да си по активен на форумов и јасно ке ти биди кој е САГЛАМ член а кој не.

OldSchoolPvP, Teget, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  12. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,078
    2,988
    2 Септември 2012
    Машко
    Во ред е тоа со знакчето ете како некоја потврда, беџ, а би можело и како бројка да стои да речеме колку позитивни и негативни поени има вкупно.
    Значи ако сега има некој 50 позитивни и 2 негативни да се гледа тоа и да се апдејтува нон стоп кога ке има промена на истите.
    Пошо имаме случаеви каде што сите мислат дека се прави и има поделени мислења кај членовите на форумот за тоа дека некој е во право некој не, па во такви деликатни случаеви да не се ставаме на место на судии , него ете вкупно негативни и позитивни коментари па секој за себе нека си одлучува дали би правел дил со таков член или не.
    Чисто како предлог.:p

13. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,061
    1,564
    25 Јануари 2008
    Машко
    Сепак се знае мислам колку толку кој е проверен докажан.Ние поактивните членови знаеме барем.
    Сепак идејата е на место, да си знае и некој друг.
    П.с Зошто е тргнато тоа "член од хх датум, година"?
    Баш пред некој ден од пц кога се логирав приметив.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,272
    24,717
    28 Февруари 2008
    Машко
    Нигативна репутација не доаќа во ниеден случај. Многу лошо искство од порано со тоа. Негатвни никако!

На goce03 и ARMac им се допаѓа ова.
  15. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,078
    2,988
    2 Септември 2012
    Машко
    Па ваљда не е никој луд ако е се во ред со дилот да му даде на некој негативен коментар за инат, или мислите дека би можело да се злоупотребува тоа ?

16. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,061
    1,564
    25 Јануари 2008
    Машко
    Сигурно македочето ќе го злоупотреби тоа.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  17. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,123
    4,280
    4 ноември 2013
    Машко
    Понов член како ке распознава добар и лош огласувач ако нема негативна репутација? Во ваков случај поновите членови попрво би земале хардвер од проверени огласувачи отколку од други членови кој што ке го немаат тој беџ, а има премногу добри и поштени членови на овај форум (за кој што лично можам да гарантирам) кој што не се многу активни во подфорумот "Огласи"
    Во ред би било да се има и негативна репутација, да бидат нешто како поени 1,2,3,4... кој што ке ги доделува администрацијата доколку се појави негативно искусто за членот.

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

865
    891
    24 Февруари 2008
    Воглавно и без статусот, постариве членови знаеме кој се проверени огласувачи, но сепак ќе помогне за поновите членови да се осигураат дека тоа што го купуваат ќе го добијат како што е нагласено во огласот. Мене ми се допаѓа во секој случај додатоков. Можеби добра идеа би било во темата каде што е огласен продуктот одкако купувачот ќе го купи производот да напише на кратко искуство.

19. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,272
    24,717
    28 Февруари 2008
    Машко
    Гo злoупoтребувaaт и тoa кaкo, тaкoв нaрoд сме не е зa чудење... негo јaс имaм ви глaвa решение и зa тoa, нo зa реaлизaцијa ми требaaт мнoгу ресурси кaкo време, енергијa, пaри...a сите oвие ресурси дa се влoжaт сaмo зa дa се oдвoјaт пoзитивни oд негaтивни прoдaвaчи зa нештo штo немa прoфит мислaм декa е нo сенс.

На Oktar и HardCorec им се допаѓа ова.
  20. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,078
    2,988
    2 Септември 2012
    Машко
    Ние и сега ги имаме тие негативни напишани коментари само треба да се отиде во таа секција , во случајов би стоеле како бројка со можност за апдејт.
    Значи се скратува времето за да се види тоа , значи сега што го прават истото администраторите што им треба многу време да се прочешла тоа да се сумираат резултатите , а овака би било се сумирано во секој момент и апдејтувано.

21. ARMac

ARMac
    Орган

5,842
    6,433
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Сте заборавиле што се случуваше на стариот форум со таа негативна репутација? Ти продаваш процесор, некој ти го резервирал по ПП, друг се јавува после него во темата. Ти го даваш на првиот, вториот ти стега негативна репутација од инат. Мислам дека порано и не се гледаше ни кој ти дал минус.

На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
  22. HardCorec

HardCorec
    Unbeatable

3,123
    4,280
    4 ноември 2013
    Машко
    Баш поради тоа реков негативната репутација да е доделува администрацијата (и секако тоа да биде видливо како што е беџот за проверен огласувач...нормално само во Огласи да се гледа)

23. vlavot

vlavot
    Medicus

2,870
    2,807
    29 oктомври 2009
    Машко
    Medical Doctor
    Не се сеќавате како беше со негативната репутација, еве како беше [​IMG]
    Edit: @igor_igor ти не купи xonar d1, ај позитивна репутација молам,.

@Goran27 ај и ти :D

24. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,372
    12,487
    2 Август 2012
    Машко
    А што правиме со долгогодишните членови кои се активни ама не тргувале?
    Кога некој тргува ќе ја гледа репутацијата и ќе му бидат сомнителни.

Majestic, ARMac, Banjifiko и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. Banjifiko

Banjifiko
    Unbeatable

2,926
    4,041
    28 oктомври 2008
    Се сложувам. Може да се стави некакво копче или слично за препорака од некој друг член кој имал соработка со него а е со подобар рејтинг.

Сподели

Вчитување...