Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Статија: Психолошка реакција на антипиратски пораки во однос на род и став

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.208
5.219
Битола
Прочитав прекрасна статија што на крајот може да се сумира во една реченица:

Мажите имаат "fuck you" attitude во однос на жените и од инает го прават спротивното од она што ќе им се каже.

Статијата е за дигитално пиратство (игри, филмови, серии).


Тој што има трпение, желба и љубопитност, ќе биде награден со статијава.

EDIT: "One threatening message influences women to reduce their piracy intentions by over 50% and men to increase it by 18%." ---- бааххахаха кој ве е** ќе пиратирам е муабетот.
 
Последна промена:

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
2.149
2.488
Од искуство, вакви кампањи се прават по маркетинг агенции каде генерално се наклонети на левицата и се феминизирани во ставови/идеи. Прават нешто што нив би им се допаѓало како концепт а не ни пробуваат да го разберат или да допрат до тој што му е наменета пораката.
Затоа и пораките се какви што се, па и одговорот е соодветен на тоа.

Не, не ја прочитав статијата, кој ве 3б3, ќе трошам толку време на потврда дека мажите и жените различно размислуваат и реагираат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.982
Членови
35.426
Најнов член
ElenaS
На врв Дно