1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Статичка адреса !освен за оптик пакети!

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од skullmonkey, 11 Септември 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На следниов ликн има за Приватни корисници дека статична ИП може освен ако си на оптика:
  Makedonski Telekom

  Има ли некој искуство со ова. Мене ми треба за бизнис корисници.

  Фала.
   
 2. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  872
  759
  27 Април 2010
  Машко
  Друже @skullmonkey статична ип адреса може само на бакар како што знам јас иако работам за нив ама јас стрикно оптиката ја терам.Е сега проблемот што ќе го имаш е дали ќе ти биде стабилен нетот на бакарот каква парица и ред други работи кои може секој корисник да се сретне со бакарот на телеком.Има на некои места на бакар лугето се презадоволни и нејќат ништо да им се пипка дека немаат никаков проблем доволно им е и стабилно им било, а има на места едноставно кабелот више си го истерал своето т.е главниот доводен кабел и што и да правиш нема да бидеш задоволен бидејќи нема да биде стабилно колку што тебе би ти требало.Е сега статичка ип адреса за мене е специфична работа зависно што ќе се работи преку неа.Искуство нека се јави некој од форумот кој користи на бакар статична и да ти каже што и како ќе можеш да работиш дали сепак ти блокираат порти што и како е дозволено на неа да се прави затоа најдобро причекај да даде некој одговор од форумов ако има статична и да си знаеш со кој проблеми ќе си се сретнеш од старт.Најважно нешто што сакам да ти кажам е не се брзај пред да потпишеш договор бидејќи после ќе те убедуваат свашта и ветуваат брда и долине :p
   
 3. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  100% е возможно да се добие статичка адреса, само телеком треба да има желба за тоа.
  Голем плус ти е тоа што се работи за бизнис корисник.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 4. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,158
  1,249
  11 Март 2011
  Mikrotik со нативен (нивен) DDNS сервер и ќе го решат проблемот со динамичка адреса. Освен ако не им за некој „mission critical“ процес, но за такви Телеком мислам дека имаат посебни пакети кои што се нудат за банки, болници и кои што имаат голем аптајм и друга цена.
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,306
  4,837
  4 ноември 2013
  Машко
  DDNS серверот ке му прави проблеми (со тек на време).
   
  На DrMTR и bxxxn им се допаѓа ова.
 6. smole

  smole
  Unstoppable

  3,270
  3,790
  18 Април 2007
  Јас имав Телеком бакар со статичка IP, бизнис корисник.

  Све беше исто како и пред да ми е статичка IP, не знам што ти е прашањето/дилемата.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. sisko

  sisko
  Gaining Experience

  172
  106
  14 Декември 2010
  Не е никаков проблем во телеком да имаш статичка на оптика :) проблемот е што
  профилот мора да ти биде тој од бакар што е.
  Значи добиваш оптички интернет со брзина на бакар и фиксна ип. не е возможен друг начин во моментов
  за статичка на оптика освен ако не направис барање за дедицирана линија.

  Во фирма користевме статичка на бакар 5-6 години и 1 год на оптика. на крај потребите за фиксна ип
  ги решивме со микротик клауд + друг дднс преку скрипта ради бекап ако тој од микротик затаи.

  Во тие 5-6 години статичка на бакар не сме имале никаков проблем и не сум приметил дека некој сообракај или порти се блокирани.
   
 8. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  727
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Гораст можам да ти помогнам околу оваа тема. Јас имам реализирано таков проект со поврзување на 15 локации во ИБПН.
  Иначе пакетот на телеком кој го бараш е поприлично скап.
  Ако не ти е проблем контактирај ме во работно време 08:30 - 16:30 ќе продискутираме на темава.
  Исто така имам и контакт лице во Телеком кое работи и ги познава точно овие решенија и е авторизиран да ти понуди тејлор пакет.
   
 9. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  Можна е статичка и на оптички пакет, користам пакет од Телеком мислам дека беше Флет Нет и имам и статичка адреса.
   
 10. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  53
  28 Јули 2017
  Машко
  Потврдувам за статична IP адреса на бакар и се е во ред, меѓутоа брзината е 10/1.

  Статична IP на оптика е можна со Fibernet пакети кои чинат од 12.000 ден па нагоре.
   
 11. sasoxmkd

  sasoxmkd
  Gaining Experience

  77
  62
  16 ноември 2011
  Машко
  И јас мислев на ФиберНет по грешка сум напишал ФлетНет
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Еве да ви дадам информација од прва рака зошто гледам никој не пишал претходно.

  Телеком дава статичка адреса на оптичките пакети за деловни корисници. Под два услова:
  1. Да се работи за закупена линија (таа погоре што ја спомнавте од 12.000 денари)
  2. Да се работи за обичен оптик пакет, но брзината во тој случај ја намалуваат на 12/1mbps и доаѓа истата брзина како кај бакарен ADSL

  Така да, ако на фирмата не и е значајна толку брзината на нетот, може да побараат преку својот продажен агент, ќе им доделат статичка ИП адреса ама ќе им ја скинат брзината. Проверено, имплементирано најмалце 10 пати. Реално брзината не е 12/1 туку е нешто како 15/15, што не е многу лошо, барем моиве клиенти немаат проблем со тоа.
   
 13. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  12.000 денари месечно да плати човек, наспроти 200$ годишно на топ ноч VPN е нон сенс во секој поглед.
  Ќе пробам да најдам чоек во Телеком да видам што може да ми учини.
   
 14. Steff_92

  Steff_92
  Gaining Experience

  116
  53
  28 Јули 2017
  Машко
  Тоа е најефтиниот пакет со 30/30, иначе мислам дека 50/50 беше околу 20.000 ден месечно.
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мрак... он наплаќа за линијата, за која во случајов ни е гајле.
   
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,787
  9,443
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Таа цена и самите во продажба велат дека е неоправдана. Ама кога нема конкуренција тоа е тоа.
   
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,637
  7,708
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  50/50 го плаќам 13999 месечно со договор на две год. ама со 8 статички IP.

  Не се мери сообраќај и IP адресите не се од овие што се блеклистнати на спам филтри, почињаат на 95.х.х.х


  Мислам Флетнет про или така нешто се вика, уствари изнајмена линија е.
   
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Се јавив во теле кабел вика “Статично ИП? Без проблем„ Само дајте мак адреса од рутерот.
   
  На damil, Jovicarot, krema и уште 5 други им се допаѓа ова.
 19. Jovicarot

  Jovicarot
  Intern

  16
  5
  15 Мај 2016
  Машко
  Jas duri 2 im pobarav prvo vikaa edna no po 2 3 javuvanja i 2 mi dodelija za optika zboruvam
   
Слични теми
 1. Romanticen
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,547
 2. shooter
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,128
 3. BazeMK
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,705
 4. Necromancer
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,672
 5. pipelin
  Одговори:
  227
  Прегледи:
  14,887
Вчитување...

Сподели

Вчитување...