1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Статичка адреса !освен за оптик пакети!

Дискусија во форумот 'Телеком' започната од skullmonkey, 11 Септември 2018.

1. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,642
    2,760
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    На следниов ликн има за Приватни корисници дека статична ИП може освен ако си на оптика:
    Makedonski Telekom

Има ли некој искуство со ова. Мене ми треба за бизнис корисници.

Фала.

2. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

772
    588
    27 Април 2010
    Машко
    Друже @skullmonkey статична ип адреса може само на бакар како што знам јас иако работам за нив ама јас стрикно оптиката ја терам.Е сега проблемот што ќе го имаш е дали ќе ти биде стабилен нетот на бакарот каква парица и ред други работи кои може секој корисник да се сретне со бакарот на телеком.Има на некои места на бакар лугето се презадоволни и нејќат ништо да им се пипка дека немаат никаков проблем доволно им е и стабилно им било, а има на места едноставно кабелот више си го истерал своето т.е главниот доводен кабел и што и да правиш нема да бидеш задоволен бидејќи нема да биде стабилно колку што тебе би ти требало.Е сега статичка ип адреса за мене е специфична работа зависно што ќе се работи преку неа.Искуство нека се јави некој од форумот кој користи на бакар статична и да ти каже што и како ќе можеш да работиш дали сепак ти блокираат порти што и како е дозволено на неа да се прави затоа најдобро причекај да даде некој одговор од форумов ако има статична и да си знаеш со кој проблеми ќе си се сретнеш од старт.Најважно нешто што сакам да ти кажам е не се брзај пред да потпишеш договор бидејќи после ќе те убедуваат свашта и ветуваат брда и долине :p

3. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,937
    3,854
    4 ноември 2013
    Машко
    100% е возможно да се добие статичка адреса, само телеком треба да има желба за тоа.
    Голем плус ти е тоа што се работи за бизнис корисник.

На smole му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bxxxn

bxxxn
    On your way to fame

844
    975
    11 Март 2011
    Mikrotik со нативен (нивен) DDNS сервер и ќе го решат проблемот со динамичка адреса. Освен ако не им за некој „mission critical“ процес, но за такви Телеком мислам дека имаат посебни пакети кои што се нудат за банки, болници и кои што имаат голем аптајм и друга цена.

5. HardCorec

HardCorec
    Unstoppable

2,937
    3,854
    4 ноември 2013
    Машко
    DDNS серверот ке му прави проблеми (со тек на време).

На DrMTR и bxxxn им се допаѓа ова.
  6. smole

smole
    Unstoppable

2,694
    2,837
    18 Април 2007
    Јас имав Телеком бакар со статичка IP, бизнис корисник.

Све беше исто како и пред да ми е статичка IP, не знам што ти е прашањето/дилемата.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sisko

sisko
    Gaining Experience

158
    93
    14 Декември 2010
    Не е никаков проблем во телеком да имаш статичка на оптика :) проблемот е што
    профилот мора да ти биде тој од бакар што е.
    Значи добиваш оптички интернет со брзина на бакар и фиксна ип. не е возможен друг начин во моментов
    за статичка на оптика освен ако не направис барање за дедицирана линија.

Во фирма користевме статичка на бакар 5-6 години и 1 год на оптика. на крај потребите за фиксна ип
    ги решивме со микротик клауд + друг дднс преку скрипта ради бекап ако тој од микротик затаи.

Во тие 5-6 години статичка на бакар не сме имале никаков проблем и не сум приметил дека некој сообракај или порти се блокирани.

8. Jokerski

Jokerski
    On your way to fame

955
    846
    28 oктомври 2010
    Машко
    Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
    Гораст можам да ти помогнам околу оваа тема. Јас имам реализирано таков проект со поврзување на 15 локации во ИБПН.
    Иначе пакетот на телеком кој го бараш е поприлично скап.
    Ако не ти е проблем контактирај ме во работно време 08:30 - 16:30 ќе продискутираме на темава.
    Исто така имам и контакт лице во Телеком кое работи и ги познава точно овие решенија и е авторизиран да ти понуди тејлор пакет.

9. sasoxmkd

sasoxmkd
    Gaining Experience

78
    68
    16 ноември 2011
    Можна е статичка и на оптички пакет, користам пакет од Телеком мислам дека беше Флет Нет и имам и статичка адреса.

10. Steff_92

Steff_92
    Intern

96
    36
    28 Јули 2017
    Машко
    Потврдувам за статична IP адреса на бакар и се е во ред, меѓутоа брзината е 10/1.

Статична IP на оптика е можна со Fibernet пакети кои чинат од 12.000 ден па нагоре.

11. sasoxmkd

sasoxmkd
    Gaining Experience

78
    68
    16 ноември 2011
    И јас мислев на ФиберНет по грешка сум напишал ФлетНет

12. Astro

Astro
    Guru

5,728
    7,459
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Еве да ви дадам информација од прва рака зошто гледам никој не пишал претходно.

Телеком дава статичка адреса на оптичките пакети за деловни корисници. Под два услова:
    1. Да се работи за закупена линија (таа погоре што ја спомнавте од 12.000 денари)
    2. Да се работи за обичен оптик пакет, но брзината во тој случај ја намалуваат на 12/1mbps и доаѓа истата брзина како кај бакарен ADSL

Така да, ако на фирмата не и е значајна толку брзината на нетот, може да побараат преку својот продажен агент, ќе им доделат статичка ИП адреса ама ќе им ја скинат брзината. Проверено, имплементирано најмалце 10 пати. Реално брзината не е 12/1 туку е нешто како 15/15, што не е многу лошо, барем моиве клиенти немаат проблем со тоа.

13. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,642
    2,760
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    12.000 денари месечно да плати човек, наспроти 200$ годишно на топ ноч VPN е нон сенс во секој поглед.
    Ќе пробам да најдам чоек во Телеком да видам што може да ми учини.

14. Steff_92

Steff_92
    Intern

96
    36
    28 Јули 2017
    Машко
    Тоа е најефтиниот пакет со 30/30, иначе мислам дека 50/50 беше околу 20.000 ден месечно.

15. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,642
    2,760
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Мрак... он наплаќа за линијата, за која во случајов ни е гајле.

16. Astro

Astro
    Guru

5,728
    7,459
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Таа цена и самите во продажба велат дека е неоправдана. Ама кога нема конкуренција тоа е тоа.

17. ARMac

ARMac
    Unbeatable

5,047
    5,261
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    50/50 го плаќам 13999 месечно со договор на две год. ама со 8 статички IP.

Не се мери сообраќај и IP адресите не се од овие што се блеклистнати на спам филтри, почињаат на 95.х.х.х

Мислам Флетнет про или така нешто се вика, уствари изнајмена линија е.

18. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,642
    2,760
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Се јавив во теле кабел вика “Статично ИП? Без проблем„ Само дајте мак адреса од рутерот.

На damil, Jovicarot, krema и уште 5 други им се допаѓа ова.
  19. Jovicarot

Jovicarot
    Intern

16
    5
    15 Мај 2016
    Машко
    Jas duri 2 im pobarav prvo vikaa edna no po 2 3 javuvanja i 2 mi dodelija za optika zboruvam

Слични теми
  1. Romanticen
    Одговори:
    12
    Прегледи:
    1,399
  2. shooter
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    737
  3. BazeMK