• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Стартуваше вториот фиксен оператор ОНТЕЛ

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Стартуваше со работа вториот фиксен оператор во земјава. „Онтел“ за почеток ќе нуди услуги само во Скопје.

Сопствениците на Словенечки телеком во битката за клиенти со „Дојче телеком“ на македонскиот пазар влегуваат со 20% поевтини разговори кон мобилната и 60% пониски цени за меѓународните разговори.

Префрлањето на мрежата на „Онтел“ е бесплатно. Првиот пакет што се нуди има цена од 990 денари, а во него се вклучени бесплатни неограничени локални разговори во мрежата на „Онтел“ и 300 бесплатни минути кон мрежата на „Македонски телекомуникации“.

„Додека Агенцијата за електронски комуникации и Комисијата за заштита на конкуренција не ги ребалансира цените за интерконекција, ние можеме да го нудиме само овој пакет и овој го нудиме со загуба“, вели Предраг Чемерикиќ, „Онтел“.

Менаџерите на „Онтел“ најавуваат жесток притисок до надлежните, за создавање на фер услови за работа.

„Ние треба да платиме 3.500 денари за вашиот телефон дома, за „Македонски телекомуникации“ да ја провери жицата дали е добра, како впрочем до денеска да не зборувате. Тие нелогичности, нерегуларности, ние ќе притискаме во наредниов период, што е можно да се случат“, вели Предраг Чемерикиќ, „Онтел“.

Скапата интерконекција ја забавува либерализацијата, а бројните обиди за конкуренција во фиксната телефонија во земјава завршија неуспешно.

Многу од операторите што почнаа да работат во овој сектор ги затворија бизнисите, бидејќи не можеа да го издржат ударот од скапите услови што им ги наметнува „Мактел“.

Извор: А1, Канал 5, Сител.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Префрлањето на мрежата на „Онтел“ е бесплатно. Првиот пакет што се нуди има цена од 990 денари, а во него се вклучени бесплатни неограничени локални разговори во мрежата на „Онтел“ и 300 бесплатни минути кон мрежата на „Македонски телекомуникации“.

[/URL]

Ова значи дека трошокот од 990 денари е само при приклучувањето или секој месец си плаќаш по толку
 

kjos

Intern
2 ноември 2007
8
0
super dobivme 2 fiksen operator hahahahaha

do koga ke ni prodavaat veter vo magla, dobivme 2 fiksen operator koj nema sopstveni centrali nema infrastruktura nema instalacii (tel mrezi banderi itn) i saka da mu e konkurencija na t com .i......
koristi kompletno se od telekom normalno profitot odi vo telekom i kako ke moze da mu konkuriraat so ceni ili kvalitet- NIKAKO.
ova smrdi na neshto pogolemo namesto da ima 2 fiksni realni provajderi imame eden i 2 najverovatno surogat ili neshto slicno i vladata e zadovolna ima 2 operatori i telekom si mele a 2 fiksen ke dobie nekoja sitna paricka od telekomov nas monopolski za da ne gradi sopstvena mreza i da ne pravi realna konkurencija pa da mora dvata da se tepaat za mal profit.
pr: sega ako telekom pravi profit 100 mil evra koga ke dojde 2 operator treba da vlozi pr 30 mil evra za oprema i da pravi po 10 mil profit a vaka telekom ke si pravi 90 mil profit 10 ke mu dade na takanareceniot ftor fiksen i site zadovolni a narodot eban.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
do koga ke ni prodavaat veter vo magla, dobivme 2 fiksen operator koj nema sopstveni centrali nema infrastruktura nema instalacii (tel mrezi banderi itn) i saka da mu e konkurencija na t com .i......
koristi kompletno se od telekom normalno profitot odi vo telekom i kako ke moze da mu konkuriraat so ceni ili kvalitet- NIKAKO.
ova smrdi na neshto pogolemo namesto da ima 2 fiksni realni provajderi imame eden i 2 najverovatno surogat ili neshto slicno i vladata e zadovolna ima 2 operatori i telekom si mele a 2 fiksen ke dobie nekoja sitna paricka od telekomov nas monopolski za da ne gradi sopstvena mreza i da ne pravi realna konkurencija pa da mora dvata da se tepaat za mal profit.
pr: sega ako telekom pravi profit 100 mil evra koga ke dojde 2 operator treba da vlozi pr 30 mil evra za oprema i da pravi po 10 mil profit a vaka telekom ke si pravi 90 mil profit 10 ke mu dade na takanareceniot ftor fiksen i site zadovolni a narodot eban.


brat toa e poznata rabota...site si praat dve isti raboti za da si vrsat konkurencija samo na sebe a klientite da mislat deka ima tuka konkurencija...vladata tuka nisto ne moze sve e legalno...na pr mene imamjas prodavnica za obleka nekoja mnogu poznata mi tekne otvaram use edna ama na ime na brat mi a jas gi ziam parite...ne moze da mi dojde inspekcija i da mi kaze ovde neso smrdi ti imas dve prodavnici ne e ednata na brat ti...sve e legalno :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.299
Мислења
892.135
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно