• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Стартување на LINUX

goran^

Intern
7 април 2007
37
0
Сакам да пробам линукс но на две ботабилни CD(Преснимени од ентер) на koj нe им треба инсталација zastanuvat vo vakva polozba :
[DR-DOS]A:\>
Послем >треба несто да напишам или ...???:plachko2:
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Сакам да пробам линукс но на две ботабилни CD(Преснимени од ентер) на koj нe им треба инсталација zastanuvat vo vakva polozba :
[DR-DOS]A:\>
Послем >треба несто да напишам или ...???:plachko2:

Здраво,
Велиш преснимени? Дали те разбирам добро? Ти ги имаш преснимено на бланко CD-a?
Доколку си ги преснимувал со Неро или некој друг софтвер, на кој начин ги пресними? Ја избра опцијата "make cd/dvd copy", или едноставно ги селектираше датотеките и ги префрли од едното CD на другото?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Вака, најубаво ќе ти е да си нарачаш Линукс дистрибуција или да ја симнеш од Нет. Така ќе бидеш сигурен дека ЦДто е во ред и дека е правилно снимено.

Види овде:
Нарачка
Симни
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
А само да прашам баш вчера случајно во раце ми падна DVD на кое пишува Linux for Macedonia на него пишува и нешто Edubuntu ја никад не сум работел со Linux нити знам како ама ме интересира ова што го имам дали е оперативниот систем linux или сум собрал некоја глупост. Големината на податоците снимени на DVD-то е 1,3 и нешто GB.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
:D:D
Да, тоа е Линукс.
Линукс се вика Оперативниот Систем, а има повеќе дистрибуции, како Убунту, Кубунту, Едубунту, Мандрива......
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Е сега ми напраи проблем ќе сакам да си го инсталирам а никад не сум користел линукс нити знам како треба да се инсталира. Има овде со него некоe Manuel книгиче ама нешто има објаснувања за Haier (врска немам што е) има нешто објаснувања за Free Software and GNU/Linux. Оф леле тешко мене:lut2:
 

goran^

Intern
7 април 2007
37
0
Го снимив преку неро-дата-make bootable CD-iso.
Работата е што за почеток сакам да ми остане виндовсот.
Значи сега како да го снимам ако е грешна постапката и ако го симнам од нет пак на кој принцип да го снимам(понудете ми верзија што ке работи паралено со виндовс).
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
сите можат да работат но паралелно не знам
само со виртуелна машина
но ти можеш да си инсталираш повеке и при подизање на компјутерот да те прашува кој да го стартува

едноставно под windows креирај новапартиција
ext3 таа ја користи линукс

и стави цд од некој линукс и инсталирај го
бтњ не инсталирај edubuntu kubuntu и сл. *ubuntu од тија само ubuntu го пробај.

доколку го симнуваш од нет ке ти дојде во .iso формат
и едноставно отвори го со некој софтвер за снимање цда
неро или што имаш

и БТЊ не користи ги софтверите кои доаѓаат од ентер цд
прво имаат многу вируси
а за оперативните понекогаш им фалат некои фајлови и при инсталација ти застане:)
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Го снимив преку неро-дата-make bootable CD-iso.
Работата е што за почеток сакам да ми остане виндовсот.
Значи сега како да го снимам ако е грешна постапката и ако го симнам од нет пак на кој принцип да го снимам(понудете ми верзија што ке работи паралено со виндовс).

Горан, ти ја разбирам логиката по која што си тргнал кога си решил да го снимаш, но си направил грешка. CD-ата што ги имаш снимено - слободно фрли ги.
Следниот пат, направи копија преку "make cd/dvd copy". Bо Неро ќе ја препознаеш по икончето со 2 идентични цд-а ставени едно преку друго.

Со ова ќе се направи идентична копија од цд-то од кое снимаш. Доколку цд-то е бутабилно, тогаш и копијата ќе биде бутабилна. Доколку цд-то не е бутабилно, тогаш ни копијата нема да биде.

Е сега. Поголемиот дел од дистрибуциите можеш да ги старташ само од ЦД. Само ставаш ЦД во копмпјутер и правиш restart. На овој начин linux-от не запишува ништо на хард дискот. Да, вака линуксот работи поспоро, ама барем можеш да го разгледаш и да видиш дали е за тебе пред да решиш да го инсталираш.
Доколку ти се бендисува, тогаш можеш да продолжиш на следниот чекор - инсталацијата.

Е сега, со оглед на тоа дека сакаш да имаш dual boot, значи да можеш на рестартирање да вклучуваш и linux и windows, треба да знаеш дека оваа процедура подразбира поделба на хард дискот на партиции. Тоа не е баш безопасна процедура и ти ја препорачувам само доколку си внимателен и не си брзоплет со глушецот.
Дискот можеш да го подолиш (доколку има доволно празен простор на него, значи доколку не ти е наполнет) и во самата инсталација на твојата линукс дистрибуција, но тоа е веќе друга долга приказна.

Еве ти линк до документ со чекор по чекор објаснувања како да инсталираш Убунту дистрибуција на Линукс. Доколку имаш друга, побарај си на Гугл документ сличен на овој:
https://help.ubuntu.com/community/WindowsDualBoot

И на крај... читајќи ги твоите пораки од погоре на твое место за работава би играл на опцијата „повикај пријател“.

Поздрав и Со среќа! :bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
... играл на опцијата „повикај пријател“.
дечкото искористи веќе една помош
прашај ја публиката :)

доколку не му помогнеме ни ние нити повикај пријател ти останува уште една помош
50-50 или ке успееш и ке инсталираш линукс како 2р ОС или пак нема да го инсталираш и ке го форматираш целиот хард диск по грешка


sorry за offtopic
малку шала

само како ти кажа злочко не брзај
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
А само да прашам баш вчера случајно во раце ми падна DVD на кое пишува Linux for Macedonia на него пишува и нешто Edubuntu ја никад не сум работел со Linux нити знам како ама ме интересира ова што го имам дали е оперативниот систем linux или сум собрал некоја глупост.

Edubuntu е линукс наменет за училишта.Edu = кратенка за education.

"The current version of Edubuntu is aimed at classroom use, and future versions of Edubuntu will expand to other educational usage, such as university use. "

http://edubuntu.org/

Kubuntu е линукс со KDE desktop. Ubuntu иде со GNOME Desktop environment.

http://www.kubuntu.org/

Сите овие се линукс дистрибуции од canonical : Canonical Ltd. Ubuntu and Canonical are registered trademarks of Canonical Ltd.

http://www.ubuntu.com/aboutus
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Edubuntu е линукс наменет за училишта.Edu кратенка за education.
Епа добро ќе ми дојде со оглед на тоа дека немам врска од линукс.
Во блиска иднина планирам да го инсталирам па може малку ќе ве гњавам бидејќи немам врска.
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Епа добро ќе ми дојде со оглед на тоа дека немам врска од линукс.
Во блиска иднина планирам да го инсталирам па може малку ќе ве гњавам бидејќи немам врска.

Епа ти не си училиште :) Спушти го Ubuntu 8.04.1 LTS Hardy Haron iso и мати со него. Нема полесно нешто за инсталирање (Ама ако не знаеш што е BIOS,формат/партиција, iso, MBR итн тогаш ќе имаш доста.......забава:D

http://releases.ubuntu.com/hardy/ubuntu-8.04.1-desktop-i386.iso
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
@hijackhacker

OT:

Ќе те замолам да не цитираш непотребно веднаш после дадениот пост. Доколку твојот одговор се однесува на некој пост после неколку други постови тогаш користи цитирање.

Благодарам.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Ај ќе го спуштам ова штом викаш така е сеа да видиме
BIOS - Basic input/output system
Format - бришење на сите податоци на хард дискот
Partition - дел од хард дискот
iso - е ова ми е познато ама не ми текнува од каде
MBR - Master Boor Record
Имам квалификации за инсталација на линукс :D:D
Имам уште многу прашања ама ај да не гњавам сега
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
@hijackhacker

OT:

Ќе те замолам да не цитираш непотребно веднаш после дадениот пост. Доколку твојот одговор се однесува на некој пост после неколку други постови тогаш користи цитирање.

Веројатно мислиш на некој друг член. hijackhacker нема ни еден цитат во темава. :rolleyes:
Како и да е, напомената важи за сите членови: Доколку одговарате или реплицирате на претходниот пост, немојте да го цитирате истиот.

Sorry for off topic!
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Zatoa sto jas mu gi izmeniv postovite kolega... t00t w00t ;)

@goran^

Site verzii mozat da rabotat paralelno so windows...zavisno od tvojot izbor za koj linux ke se opredelis koga go stavas cd-to da butira linux te prasuva kaj sakas da go snimis..ke go snimis na nekoja druga particija a ne na taa kaj sto ti e windowsot...znaci pred da instaliras kreiraj particija od nekolku GB i tako...
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
@BSOD
Го спуштив тоа што ми кажа и сега само да го екстрактирам од zip и да го снимам на цд????
Кој формат да биде цд то и дали ќе биде бутирачко??
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.019
1.741
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Го спуштив тоа што ми кажа и сега само да го екстрактирам од zip и да го снимам на цд????
Кој формат да биде цд то и дали ќе биде бутирачко??

тоа што BSOD ти го посочи беше .iso фајл... од каде сега .zip ?!?!

енивеј, кога ќе го симнеш .iso фајлот, тоа е image од CD, ќе го снимиш како image ... немој да го снимаш фајлот на CD (сигурно има опција burn image во тоа програмот што го користиш).

Ако ова го направиш како треба, ДА CD-то ќе биде бутирачко.
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
дададададада моја грешка на крај е iso ама дека немам nero ми го покажа како zip file тоа што го кажа од прилика знам да го направам (insert image copy cd etc etc) сеа си барам nero. (некој прелог која верзија од nero 8.3.6.0 или?)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.286
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно