• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Стартува услугата преносливост на броеви

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139

Граѓаните од денеска можат да го сменат телефонскиот операторот, а да го задржат стариот број, но за тоа ќе треба да им платат на компаниите што ги напуштаат.

Ценовници на најголемите фиксни и на мобилните оператори во Македонија за излез од мрежата и префрлање кај друг оператор, со вклучен ДДВ:

* „Мактел“ - 826 денари,
* „Ти Мобајл“ - 637 денари,
* „Космофон“ - 619 денари во мобилната, додека за фиксната телефонија не го објави ценовникот,
* „ВИП“ оператор - 354 денари.

Единствено „Он-тел“ нема да им наплаќа на корисниците кои ќе решат да се префрлат кај друг оператор.

Во Агенцијата за електронски комуникации не коментираат дали цените се високи, ќе почекаат пазарот да покаже.

„Доколку во пракса се покаже дека таа цена е дестимулативна, со други зборови многу висока, и дека ги предомислува граѓаните да се префрлат на друг оператор токму заради тој еднократен надоместок, АЕК како регулаторно тело има право да воведе една регулирана цена“, изјави Виолета Цветковска, портпарол на АЕК.

Услугата „преносливост на броеви“ од поодамна е широко распространета во Европа, а во Македонија доцни една година. Токму оваа опција, според познавачите, е шанса да се намалат цените, да се создаде вистинска конкурентска битка и да се разбијат монополите.

Со опцијата слободен избор на оператор со задржување на стариот број најмногу профитира оној што ќе даде најевтина понуда.

Извор: А1
 

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Абе и да смениш оператор ќе си ги задржиш тие 6 бројки од сите 9 како и да е ако смениш оператор треба да ги известиш сите, исто ко број да си сменил е сега ако ти е мил бројот тоа е друга работа.
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Јас колку што разбрав најверојатно, со преносот на бројот ќе си си го задржел и префиксот, односно ништо нема да се смени од твојот број само компанијата која стои позади тебе. Не сум баш најсигурен, ама ќе разбереме деновиве што како ќе биде.:)
 

loris

Gaining Experience
7 мај 2007
629
52
Велес - Скопје
Мислам дека бев во право еве што пишува на Кирилица:

Услугата преносливост на броеви му овозможува на одреден корисник на мобилна телефонија или на фиксна да се префрли на друга мрежа и притоа да може да си го задржи постоечкиот број, без разлика дали тој почнува со 070/071, 075/076 или 077/078.
http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=15709
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Абе и да смениш оператор ќе си ги задржиш тие 6 бројки од сите 9 како и да е ако смениш оператор треба да ги известиш сите, исто ко број да си сменил е сега ако ти е мил бројот тоа е друга работа.
Се задржува целиот 9-цифрен број. На пример имаш број 075 123 123 а ќе бидеш корисник на Т-Мобајл. :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,216
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Позитивно за оној што ќе менува оператор, нема да има потреба да ги известува постоечките клиенти/пријатели дека го сменил бројот.
Негативно што нема да знаеш со кој оператор воспоставуваш врска, т.е. колкава ќе ти биде цената за разговор. Бидејќи пример вртиш кон 070, мислиш ти наплаќа една цена, а ти уствари си свртил кон 075 сосема друга тарифа.
Би требало и тоа некако да се реши, пример при воспоставување на врска да те извести дека иако вртиш кон 075 ти уствари вртиш кон т-mobile.
 
Па добро, но на пример ВИП има истa цена кон сите оператори па нема да ти биде гајле према кој оператор вртиш.

Мене ме интересира дали се истиве цени и за постпејд корисниците, ми останува уште 1 година од договорот со Космофон(земав и телефон:ha:), па дали ако се префрлам на друг оператор ке ми наплатат само 619 денари или ке ме одерат за некоја смешна сума?
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Целта на овој систем (како што разбрав) е да се намалат цените, а освен бројот друга дилема за промена на оператор нема. Поентата ми е - да се надеваме дека цените ќе се намалат, и нема да е битно на кој оператор се јавуваш.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Оваа недела ќе го префрлам фиксниот на cosmofon доста беше плаќање на астрономски сметки.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Оваа недела ќе го префрлам фиксниот на cosmofon доста беше плаќање на астрономски сметки.
Druze pocekaj malku ne izbrzuvaj............
Kako sto znaeme Cosmofon e na OTE koj e kupen od Deutsche Telekom, koj pak e sopstvenik na T-Home. So drugi zborovi sega T-Home i Cosmofon ti se dve firmi na eden gazda. A baska Deutsche Telekom ke mora da go prodava Cosmofon ...... zaradi zakonot za zabrana na monopol........taka da Cosmofon ke dobie drug gazda a mozda i novo ime ....... a najverojatno i novi ceni i tarifi :)
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Оваа недела ќе го префрлам фиксниот на cosmofon доста беше плаќање на астрономски сметки.
Jaс можев да се префрлам на космофон уште првиот ден но тоа нема никогаш да го направам, кај грчките душмани да идам и да им ги давам парите на нив НЕМА ШАНСИ а ти гледам си ставил знаме на голема македонија... "голем патриот си"

И кога ке ја пуштат 3Г мрежата, не купувам картица од кај нив и ке чекам
некој од другите два мобилни оператори да направат договор за користење
на 3Г мрежата.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
леле бе ники
и што ако се грци што
бизнис си е бизнис па кој сака нека е

ако сака и марсовци нека се доколку имам јас корист од нив и јас би работел:bravo:
и имам неколку проекти работено со грци.

и што би требало да се чукам во гради патрот сум не работам со вас

ма дај

а ова префрлање на броеви е добра работа

овие денови фиксниот ке го префрлам
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
л
и што ако се грци што
бизнис си е бизнис па кој сака нека е
Tипично македонски. Но вака не викаат и тие!!! Колку македонци отидоа на одмор кај гнидите a колку ли кучки отидоа да дочекаат 8ми март тамо и после се жалеле како биле пцуени и омаловажувани, море малце им е тоа требало котек. Колку од нивните дојдоа кај нас за 1 мај, Велигден и за викенди? Една голема 0. Јас сум на МТ иако е поскапо од греекфон но кога некој
друг ке пушти услуга телефонија тогаш ОК а ги има доста играчи (Телекабел, Кејблтел, Некстком, ОнТел, ВИП и Т-мobile)

Дали знаете што ке се случи ако сите македонци се вистински патриоти?
Никој нема да купува во германос, веро, космофон и еден куп други фирми и на крај ке пропаднат и ке си заминат од Македонија.
Колку пати гледам пред атинската амбасата "луѓе" чекаат за виза и си викам како ли предавнички ли се чувствуваат и се срамат ако имаат малце свест.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Внимавајте малку на правилата. Ве молам дискутирајте на темата без национализам и политика.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Внимавајте малку на правилата. Ве молам дискутирајте на темата без национализам и политика.
Политика може има но националицам нема воопшто, јас ако си ги кажам моите патриотски чувства тоа национализам е? Тогаш што се грците?
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Негативно што нема да знаеш со кој оператор воспоставуваш врска, т.е. колкава ќе ти биде цената за разговор. Бидејќи пример вртиш кон 070, мислиш ти наплаќа една цена, а ти уствари си свртил кон 075 сосема друга тарифа.
Би требало и тоа некако да се реши, пример при воспоставување на врска да те извести дека иако вртиш кон 075 ти уствари вртиш кон т-mobile.
Е да ова е голем проблем кој операторите ќе сакаат да го искористат, се разбира на наш грб:lut2:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Поради ова мислам дека ВИП оператор ќе има најмногу корисници. Со тарифниот модел каде кон сите мрежи е 2 денари минута и дење и ноќе.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Поради ова мислам дека ВИП оператор ќе има најмногу корисници. Со тарифниот модел каде кон сите мрежи е 2 денари минута и дење и ноќе.
ВИП се цареви а башка тие ја донесоа конкуренцијата. Се сеќавате ли
кога ВИП стартуваше по колкави редици се чекаше за СИМ картичка
која чинеше едвај 200 денари. Се секавате ли космофон кога стартуваше
со цени исти како на тогашниот Мобимак а цените на СИМ картичките беа
1500 или 2000 денари, јас како се зафркнав тогаш...
ВИП има една голема предност во однос на другите оператори, проверката
на сметката е бесплатно од кој било дел на светов.
 
Ники, Космофон одамна не е на грчишчата. Дојче Телеком(Т-мобиле) ја откупи мајката компанија(или бабата) што го држи Космофон, така да сега Космофон е на германците. И немаме никаква конкуренција, туку чист дуопол(Т-Мобиле и Космофон од една, ВИП од друга страна)

Сега владата ги притиска Дојче Телеком да го шитнат Космофон на друга компанија за да не игра државниот стап.
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Но и грците уште имаат акции (помалце од 50%) во космофон, барем така сум информиран а може и погрешно имам разбрано

Сепак најдобро е да се продаде тој оператор на трета фирма за да имаме вистински три играчи на пазаров
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,699
Мислења
855,858
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно