• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Startup screen: TSSTcorpCD/DVDW

  • Ја почнал/а темата
  • #1

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com


^-- Screen кој ми се појавува на секое стартување на ПЦ-то и ме страшно нервира :taz:

Пробав во биос да го исклучам - нема опција. Пробав гугл - џабе. :plache:

Any idea?
Anyone?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Не е за оверклок и не е еррор, нормално е и е под дефолт од ДВДРВ-то. Само ме информира каков ДВДРВ имам приклучено... али јас нејќум да ме информират :rolleyes:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да не имаш ПЦИ картичка / контролер, па ДВД-то да е приклучено на неа?
Втора опција, провери во БИОС-от дали постои опција РАИД РОМ-от да се исклучи.
Трета опција - пиши која матична плоча имаш, или испрати ми го упатството од истата.
Четврта опција - фрли го низ прозорец компјутерот :LOL: .
 
M

Mr.Alien

Гостин
Откако во "Onboard Devices Configuration" опцијата "jmicron SATA/PATA BootROM" ја ставиш на disabled, провери и дали ДВД режачот то е приклучен на ИДЕ портот на дното на плочата. Ако е таму, вади го и префрли на ИДЕ приклучокот на десната ивица.
Провери точка 4.3.6 од упатството (RTFM, god damned!!!).
И кажи дали среди работа или да го чекаме компјутерот под прозор:p.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,205
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно