• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Старо напојување за лаптоп?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Напојувањето почна да зуи у последно време, и зуи само кога го ставам на лаптоп, односно кога проаѓа струја низ него.
Да бидам поточен звукот доаѓа од самиот адаптер, таа циглата измеѓу.
Како да има негде краток спој, па гори самото од себе, и плус и грее повеќе од обично.

Без многу мислење си купив Хантол напојување со повеќе приклучоци за разни видови лаптопи.

Прашањето ми е, дали да го џитнам како што е, старото напојување, или да го чувам за нешто, не знам што? Дали треба да се чува?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,377
1,466
Можно е да има некаков краток спој меѓу жиците, често се случува од виткање на кабли и од старост да се потроши изолацијата помеѓу жиците, истите да се испокинати и сл. Мене вака ми зуеше (шмелцуваше) неоригинален полнач од мобилен со оригинал УСБ кабел кој што имаше краток спој. Ако е ова кварот се прелемуваат жиците на пократко и се решава проблемот.

За други причини за зуење, да пише некој постручен.

Мислам дека е добро да го чуваш, на него имаш оригинал приклучок, ватажа, волтажа и сл. Веројатно е и поквалитетен од заменскиот.
 

worker_x

Gaining Experience
17 март 2010
393
404
Да си го чуваш оргиналниот во секој случај. Заменскиот што си го купил незнајш во кое време може да ти прекине. Преферирам користење оргинал адаптери, па макар и поправани, пред секакви други кинезарии. Со Хантол сум немал искуство, но како и да е, добро е да го дадеш оргиналниот на некој што се разбира и да види дали е "лесно" средливо тоа што ти зуи и пак да си го користиш него.
 

tomi

Guru
16 април 2007
9,834
8,969
Скопје
Алкон Пц - позади универзална тркни ке го видат дечките на лице место и ако можат истиот оригиналот нека го сервисираат, тоа ти е најбезболна варијанта отколкку да купуваш било каков друг полнач
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,067
1,566
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
coil buzzing или шмелцање како го викаат... При напон се ствараат вибрации на некоја бакарна намотка...
Имав GPU кој зуеше при голем framerate. Обично некој игри немаат fps limit cap во менија и слично.
Мислам дека е потполно безбедно и препорака е да се користи оргиналниот адаптер наспрема тие Hantol лајна..
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,555
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно