1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Стари „Свет Компјутера“ списанија 90's и 80's

Дискусија во форумот 'ИТ книги и списанија' започната од Lazarko, 7 Март 2018.

 1. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  301
  987
  28 ноември 2017
  Машко
  Пријатели,

  Да не има некој стари броеви „Свет Компјутера“ од 80-тите и 90-тите што не му требаат?

  [​IMG]
   
  На b.a, Multipass, goce03 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Све дадов за потпала пред 4-5 год. Инаку имав во гаража.


  Узпат
  ex-YU Racunalniska Scena
   
  На gokica, Draynor, Oktar и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  301
  987
  28 ноември 2017
  Машко
  Фала за архивава.
   
 4. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  535
  403
  11 Февруари 2016
  Машко
  Уф, имав еден куп списанија од 90тите и early 2000с. Hacker, BUG, PC Play (мислам така се викаше, постери имаше често), Svet Kompjutera... Треба да проверам.
   
  На gokica и Lazarko им се допаѓа ова.
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Јас немам волку стари, ама ги имав скоро сите "Ентер" броеви, сега некако криво ми е што ги фрлив.. Само цедињата ми останаа :)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  160
  290
  1 ноември 2015
  Машко
  Институција од списание, го утепував од читање во основно и средно школо, не пропуштав ниту еден број. Последен пат купив пред повеќе од 5-6 години. Интернетот навистина ги уништи скоро сите списанија, скоро никаде не го гледам веќе по трафикиве, иначе сигурно ќе продолжев да го купував.

  Секоја чест за ентузијазмот што го имаш кон ретро ствари друже.

  Поздрав.
   
  omegaRED, Jovan2389, Lazarko и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. gokica

  gokica
  Модератор

  8,432
  10,328
  13 Јуни 2009
  Ах пак убави спомени. Имав огромен број. Купови од списанија од 90тите. Но пред десетина и повеќе години старите исфрлија се од подрум. И сега баш ми е мака.
   
  goce03, omegaRED и на Lazarko им се допаѓа ова.
 8. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Имам и тоа многу, складирани се у магацин. Сакав едно време да го укоричам по години, ама тој проект никогаш не се оствари.
   
 9. ivsss

  ivsss
  V.I.P

  323
  620
  16 Февруари 2012
  Машко
  Ќе проверам што се имам, само Свет Компјутера сакаш да собираш колекционерски или може и нешто друго?

  Кога сме кај списанијата, кажете каде може да се купи хрватски БАГ ("Bug") низ Скопје, од пред 3-4 месеци комплетно го снема весникот а редовно го купував и читав.

  Поздрав,
  Ивс.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,139
  7,039
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако не се лажам ги нема ради тоа што МПМ отиде под земја, па не се нашол дитрибутер уште.
   
 11. Lazarko

  Lazarko
  On your way to fame

  301
  987
  28 ноември 2017
  Машко
  Било кое списание, ex-yu или странско би било интересно а да е од таа ера.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Најпрво Galaksija & SAM и BYTE & PC Magazine (фала на татко ми - ги добиваше на работа во МЗТ и ми ги носеше попладне до сабајле да ги прочитам 6-700 страни за да ги врати во шест :)
  После и Moj Mikro (две верзии имаше - словенечка и српска), Racunari (u vasoj kuci :), Svet Kompjutera, Trend. После 90-ти Бит (мислам така беше, редовен додаток за Вечер секоја среда излегуваше), МИПС (два броја излегоа), па Информа, Ентер, Плагин. Нормално сам си се претплатив на BYTE и PC Magazine додека не рикнаа... Е тоа беше интернет :)
   
  goceiva, bxxxn и на Lazarko им се допаѓа ова.
 13. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  326
  194
  26 Мај 2007
  NoLifer
  Ако има некој од хрватскиот HACKER нека пиши
   
 14. zmija

  zmija
  Gaining Experience

  326
  194
  26 Мај 2007
  NoLifer
  dali go imas ovaj broj 73 od 2001
   

  Прикачени датотеки:

  На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
 15. masterwu

  masterwu
  Gaining Experience

  535
  403
  11 Февруари 2016
  Машко
  Сеуште немам проверено, ќе те имам на ум.
   
  На zmija му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gego

  gego
  Gaining Experience

  252
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Сакав нова тема ама и овде е добро да си пишам. Пошо МПМ пропадна (па као и светот да пропадна со него) некои добри списанија не се носат во земјава, а меѓу нив и Свет Компјутера. Зашто? Стварно незнам.
  Сеа за празников бев до Врање па на пауза помеѓу две скари ми светна да си побарам и си купив Октомвриски број на СК. Мераци! Носталгија ме удри одма, од кинење на целофанот, мирисот на штампа, па све до истегнување на кревет и задоволно читање на часописот. Полека, на тенане, што би рекле Србите. И се разбира, "Ја, играч" текстот на Миодраг Кузманович го оставам за крај. :carefree:
  Инаку старите СК ги имам, како и првиот негов број, првиот Рачунари у вашој куќи, првиот Свет Игара, мислам дека го имам и првиот Ентер.
   
  На igor_igor, moongose, goce03 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 17. kikaco...

  kikaco...
  Intern

  11
  36
  5 Декември 2013
  Машко
  Дечки може да се најдат овие списанија онлајн во пдф или било кој друг формат? и линк во пп. фала ви многу
   
 18. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  722
  385
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  А да ги iso-ираш најзанимливите па да ги туриш на mega.nz па народ да ракоплеска, да се веселее и да велит браво бе @NecrotoX ..краљ си, шо велиш?
   
  На esquimaux и NecrotoX им се допаѓа ова.
 20. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Ee арно велиш, ама јас на @zipi123 му ги дадов сите што ги имав, така да он ако има време/воља, бујрум :)
   
  На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
 21. zipi123

  zipi123
  Gaining Experience

  458
  426
  14 Јануари 2016
  Машко
  Ја ги имам ентер цедињата од @NecrotoX ги земав,Али за жал само на 10 има емисии на другите се само програми, демо игри и сл.
   
  На NecrotoX и FLEGMA им се допаѓа ова.
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,446
  12,610
  2 Август 2012
  Машко
  Само да ви кажам дека полека-полека ги снемува старите верзии на програмите со кои сме „пораснале“ во времето на WIN95/98/2000
  Дали е намерно или едноставно не им се трошат ресурси да чуваат антики не знам. На пример некни едвај го исцуцлав Corel X3 (Знам дека не е толку стар) ама ете ги снемува стабилните и не-нашлакани верзии.

  Зборов ми е дека е паметно да се чуваат тие CD-ња. На пример некни се разнежнив кога на едно старо Bug DVD го видов 40Tude Dialog.
  После ова кога сум “опнал“ еден XP SP3 на една стара машина па потоа стари верзии на Firefox, Opera, Winamp, Office 2000, Photoshop 5.5..


  Немој да сум фатил некој кај што гугла 40tude Dialog
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 23. goceiva

  goceiva
  Intern

  22
  7
  25 oктомври 2009
  Машко
  Случајно да не знаете некој да не откупува стари PC списанија од 2000-2004: Свет Компјутера, BUG, PC Chip, VIDI, PC Magazine (на српски)...
   
  На b.a му/ѝ се допаѓа ова.
 24. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,115
  4,821
  8 Април 2011
  Машко
  Јас исфрлив едно 100 списанија свет компјутњра и баг. Немав место кај да ги чувам веќе, полиците ми се свиткаја.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...