1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Стари „Свет Компјутера“ списанија 90's и 80's

Дискусија во форумот 'ИТ книги и списанија' започната од Lazarko, 7 Март 2018.

1. Lazarko

Lazarko
    Gaining Experience

72
    314
    28 ноември 2017
    Машко
    Пријатели,

Да не има некој стари броеви „Свет Компјутера“ од 80-тите и 90-тите што не му требаат?

На Multipass, goce03, psyside и уште 4 други им се допаѓа ова.
  2. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,952
    5,146
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Све дадов за потпала пред 4-5 год. Инаку имав во гаража.

Узпат
    ex-YU Racunalniska Scena

На gokica, Draynor, Oktar и уште 3 други им се допаѓа ова.
  3. Lazarko

Lazarko
    Gaining Experience

72
    314
    28 ноември 2017
    Машко
    Фала за архивава.

4. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

519
    347
    11 Февруари 2016
    Машко
    Уф, имав еден куп списанија од 90тите и early 2000с. Hacker, BUG, PC Play (мислам така се викаше, постери имаше често), Svet Kompjutera... Треба да проверам.

На gokica и Lazarko им се допаѓа ова.
  5. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,608
    2,400
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Јас немам волку стари, ама ги имав скоро сите "Ентер" броеви, сега некако криво ми е што ги фрлив.. Само цедињата ми останаа :)

На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Multipass

Multipass
    Gaining Experience

115
    209
    1 ноември 2015
    Машко
    Институција од списание, го утепував од читање во основно и средно школо, не пропуштав ниту еден број. Последен пат купив пред повеќе од 5-6 години. Интернетот навистина ги уништи скоро сите списанија, скоро никаде не го гледам веќе по трафикиве, иначе сигурно ќе продолжев да го купував.

Секоја чест за ентузијазмот што го имаш кон ретро ствари друже.

Поздрав.

omegaRED, Jovan2389, Lazarko и на уште 1 им се допаѓа ова.
  7. gokica

gokica
    Модератор

7,806
    8,912
    13 Јуни 2009
    Ах пак убави спомени. Имав огромен број. Купови од списанија од 90тите. Но пред десетина и повеќе години старите исфрлија се од подрум. И сега баш ми е мака.

goce03, omegaRED и на Lazarko им се допаѓа ова.
  8. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,556
    1,277
    27 Јануари 2011
    Машко
    Имам и тоа многу, складирани се у магацин. Сакав едно време да го укоричам по години, ама тој проект никогаш не се оствари.

9. ivsss

ivsss
    V.I.P

317
    597
    16 Февруари 2012
    Машко
    Ќе проверам што се имам, само Свет Компјутера сакаш да собираш колекционерски или може и нешто друго?

Кога сме кај списанијата, кажете каде може да се купи хрватски БАГ ("Bug") низ Скопје, од пред 3-4 месеци комплетно го снема весникот а редовно го купував и читав.

Поздрав,
    Ивс.

10. ARMac

ARMac
    Unbeatable

4,952
    5,146
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Ако не се лажам ги нема ради тоа што МПМ отиде под земја, па не се нашол дитрибутер уште.

11. Lazarko

Lazarko
    Gaining Experience

72
    314
    28 ноември 2017
    Машко
    Било кое списание, ex-yu или странско би било интересно а да е од таа ера.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kirev

kirev
    Unstoppable

5,390
    3,736
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Најпрво Galaksija & SAM и BYTE & PC Magazine (фала на татко ми - ги добиваше на работа во МЗТ и ми ги носеше попладне до сабајле да ги прочитам 6-700 страни за да ги врати во шест :)
    После и Moj Mikro (две верзии имаше - словенечка и српска), Racunari (u vasoj kuci :), Svet Kompjutera, Trend. После 90-ти Бит (мислам така беше, редовен додаток за Вечер секоја среда излегуваше), МИПС (два броја излегоа), па Информа, Ентер, Плагин. Нормално сам си се претплатив на BYTE и PC Magazine додека не рикнаа... Е тоа беше интернет :)

На bxxxn и Lazarko им се допаѓа ова.
  13. zmija

zmija
    Gaining Experience

325
    182
    26 Мај 2007
    NoLifer
    Ако има некој од хрватскиот HACKER нека пиши

14. zmija

zmija
    Gaining Experience

325
    182
    26 Мај 2007
    NoLifer
    dali go imas ovaj broj 73 od 2001

Прикачени датотеки:

На Lazarko му/ѝ се допаѓа ова.
  15. masterwu

masterwu
    Gaining Experience

519
    347
    11 Февруари 2016
    Машко
    Сеуште немам проверено, ќе те имам на ум.

На zmija му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gego

gego
    Gaining Experience

250
    240
    6 Декември 2009
    Машко
    Телекомуникациски Техничар
    Сакав нова тема ама и овде е добро да си пишам. Пошо МПМ пропадна (па као и светот да пропадна со него) некои добри списанија не се носат во земјава, а меѓу нив и Свет Компјутера. Зашто? Стварно незнам.
    Сеа за празников бев до Врање па на пауза помеѓу две скари ми светна да си побарам и си купив Октомвриски број на СК. Мераци! Носталгија ме удри одма, од кинење на целофанот, мирисот на штампа, па све до истегнување на кревет и задоволно читање на часописот. Полека, на тенане, што би рекле Србите. И се разбира, "Ја, играч" текстот на Миодраг Кузманович го оставам за крај. :carefree:
    Инаку старите СК ги имам, како и првиот негов број, првиот Рачунари у вашој куќи, првиот Свет Игара, мислам дека го имам и првиот Ентер.

На moongose, goce03, omegaRED и уште 3 други им се допаѓа ова.
  17. kikaco...

kikaco...
    Intern

5
    1
    5 Декември 2013
    Машко
    Дечки може да се најдат овие списанија онлајн во пдф или било кој друг формат? и линк во пп. фала ви многу

18. StOrMK

StOrMK
    Gaining Experience

497
    251
    25 Јули 2015
    Машко
    Икономист
  19. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

7,822
    11,460
    2 Август 2012
    Машко
    А да ги iso-ираш најзанимливите па да ги туриш на mega.nz па народ да ракоплеска, да се веселее и да велит браво бе @NecrotoX ..краљ си, шо велиш?

На esquimaux и NecrotoX им се допаѓа ова.
  20. NecrotoX

NecrotoX
    Unstoppable

2,608
    2,400
    4 Март 2013
    Машко
    Илустратор
    Ee арно велиш, ама јас на @zipi123 му ги дадов сите што ги имав, така да он ако има време/воља, бујрум :)

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  21. zipi123

zipi123
    Gaining Experience

214
    137
    14 Јануари 2016
    Машко
    Ја ги имам ентер цедињата од @NecrotoX ги земав,Али за жал само на 10 има емисии на другите се само програми, демо игри и сл.

На FLEGMA му/ѝ се допаѓа ова.
  22. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

7,822
    11,460
    2 Август 2012
    Машко
    Само да ви кажам дека полека-полека ги снемува старите верзии на програмите со кои сме „пораснале“ во времето на WIN95/98/2000
    Дали е намерно или едноставно не им се трошат ресурси да чуваат антики не знам. На пример некни едвај го исцуцлав Corel X3 (Знам дека не е толку стар) ама ете ги снемува стабилните и не-нашлакани верзии.

Зборов ми е дека е паметно да се чуваат тие CD-ња. На пример некни се разнежнив кога на едно старо Bug DVD го видов 40Tude Dialog.
    После ова кога сум “опнал“ еден XP SP3 на една стара машина па потоа стари верзии на Firefox, Opera, Winamp, Office 2000, Photoshop 5.5..

Немој да сум фатил некој кај што гугла 40tude Dialog

Сподели

Вчитување...