1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Стари делови vs. Нови делови

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Commie, 8 Јуни 2010.

 1. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Значи вака дечки во последно време гледам во делот Купувам дека бараат луѓето/членовите. Па би сакал да започнам една дискусија на оваа тема. Зошто баш стар процесор на пример Core 2 Duo за цена од 5000 денари кога нов е околу 7000 (давам пример со цениве не сум проверил како стојат во последно време)? За тие 2000 денари плус се добива гаранција која во случај да нешто не е ок со делот важи, за разлика од стариот дел кој за таа цена нема гаранција (освен што е поевтин) можно е да е со некои дефекти или пак едноставно да му прошле годините и да рикне по кратко време.
  Би сакал да го слушнам вашето мислење на оваа тема.
  Поздрав,
  Commie
   
 2. feit

  feit
  Intern

  684
  43
  12 Февруари 2009
  Ако имам доволно пари би купил нов, но доколку немам пари не би ни купувал. Не би рекол и дека оние делови кои се купуваат на старо се оштетени или слично, но сепак подобро би било доколку ја имаш гаранцијата на твое име. И сите што нудат гаранција (на старо купено), мислам дека за да се искористи таа гаранција ќе треба и лично лицето што ја продава со тебе да појде во некој сервис на копмпјутерските центри за да ја прифатат. Значи јас сепак сум за купување на НОВИ Делови...
   
 3. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,332
  5,246
  24 Март 2009
  Машко
  Ako sum pri pari kupuvam novo, no ako ne sum togas gledam nsto na staro no sekako da bide zdravo i cenata da mu e razumna, zatoa [to kako [to spomna kreatorot na temava ne ti se isplati nesto od 7000 na novo da go kupic 5000 na staro.
  feit, na povveketo gaancii i go nema imeto na kupuvacot.
   
 4. Fico

  Fico
  Intern

  251
  14
  9 Март 2008
  Ново си е ново, ама и тоа може да не ти се погоди.
  Ако хардверот не е премногу користен, не е доведуван до своите лимити и се комплетно исправен не гледам зошто не би ја вршел работата за која е наменет.
  Викаш за 2000 не е некоја разлика ... Пример: заштеда на графичка - 2000; на процесор - 2000. Само ова доведува до купување на некое саглам напојување или зголемување на рамот што и не е мала работа ако се располага со одреден буџет.
  Тие што имаат кеш најчесто и не знаат што купуваат (ако е најскапо тогаш мора да е најдобро:rolleyes:)
   
 5. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,995
  505
  14 Април 2007
  Машко
  кога купувам за мене претежно гледам на ново, ако немам пари доволно или не купувам или купувам нешто послабо

  да бидеме искрени ептен се ретки тие кои стојат позади тоа што го продаваат и гледат да ти го подметнат, не кажувајки ти ти фалинките и донесеш дома и оп проблеми па мавај барај 100 000 маки и знак прашалник е дали ке си ги вратиш парите :ua:

  не се исплати подобро или почекај или купувај колку ти е чергата нови делови
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,710
  14,457
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Зависи кои делови. Конкретно за процесор, без размислување би зел користен за 5000 одошто нов за 7000. Барем тоа е компонента која не се расипува туку-така и која има огромен животен век. Штом се продава нов тоа значи дека моделот е излезен пред релативно кратко време.

  Понатаму, 99% од ОЕМ процесорите кај нас, кои не се (официјално) излезени во последното полугодие, се веќе користени, вратени и препродадени барем еднаш.

  Истото важи и за мемории. Едноставно, шансата да рикне квалитетна меморија е банална.

  За останатите делови, зависи кои делови и колку се користени, но за соодветна намалена сума секако дека може да се исплатат.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Баш вчера се соочив со овој проблем, веќе подолго време ми е расипана старата графичка, можеби 2 месеца и конечно дојде време ад купам нова, се разбира сакав нешто појако али едниставно немав пари, па почнав да размислува да барам на старо па од кого па како па што.. и по малку размислување дојдов до заклучок дека подобро е да си земам нова графичка (АТI 4650) за 3500 него некоја 8800 што ми нудеа за исти пари. Зошто? Па поради тоа што знам со сигурност дека е исправна и дека имам гаранција на мое име 2 години.
   
Слични теми
 1. toteto
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,035
 2. D3N1EL
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,077
Вчитување...

Сподели

Вчитување...