• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Стар, слаб, непотребен, расипан хардвер

 • Ја почнал/а темата
 • #1
5 јануари 2021
94
18
Добар ден, пишува еден хардвер ентузијаст. Според насловот на темата, се интересирам за овој тип на хардвер. Сум заинтересиран и со експериментирање со ретро хардвер, ретро софтвер и со поправка на расипан хардвер. Целта ми е да може да работам на хардвер што не е предвиден за понов софтвер. Би било убаво старите машини да бидат поддржани со понов софтвер кој отвара многу нови можности. Дали имате хардвер кој не ви врши никаква работа и би сакале да го фрлите? Доколку имате таков хардвер, контактирајте ме на [email protected] . Поздрав!
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: b.a

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,623
10,906
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ме интересира какви се тие „многу нови можности“ кои се отвараат кога стар хардвер би бил поддржан од понов софтвер?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3
5 јануари 2021
94
18
Ме интересира какви се тие „многу нови можности“ кои се отвараат кога стар хардвер би бил поддржан од понов софтвер?
Со понов софтвер може во некои случаи да се овозможи компатибилност со понов хардвер. Приоритет ми е модернизирање на стари машини да бидат користени во иднина.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,623
10,906
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Со понов софтвер може во некои случаи да се овозможи компатибилност со понов хардвер. Приоритет ми е модернизирање на стари машини да бидат користени во иднина.
Ама какви ти се тие можности. Стар хардвер со нов софтвер е ставање трн во нога и фрустрации до бескрај. Која е поентата, Пентиум 4 со Windows 10 така нешто?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,514
8,824
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ама какви ти се тие можности. Стар хардвер со нов софтвер е ставање трн во нога и фрустрации до бескрај. Која е поентата, Пентиум 4 со Windows 10 така нешто?
Доста бе па ти нека си игра човекот.
 

xbl9k

Gaining Experience
10 декември 2017
56
56
Ќе си ги ослабиш живците..
Еве од мене имаш целерон д процесор со матична компатибилна со ддр400 и ддр2 ќе се договориме во порака да ти ги пуштам :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7
5 јануари 2021
94
18
Доста бе па ти нека си игра човекот.
Sakav da napravam softver sto raboti 1mega na idle
Мислењето е автоматски споено:

Ме интересира какви се тие „многу нови можности“ кои се отвараат кога стар хардвер би бил поддржан од понов софтвер?
Se soglasuvam, no ne e zabavno da vidis kolku moze da teras nesto do kraj?
Мислењето е автоматски споено:

Ама какви ти се тие можности. Стар хардвер со нов софтвер е ставање трн во нога и фрустрации до бескрај. Која е поентата, Пентиум 4 со Windows 10 така нешто?
Se soglasuvam, no ne e zabavno da vidis kolku moze da teras nesto do kraj?
Мислењето е автоматски споено:

Neso deneska ne mi e denot so mausot i tastaturata
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,494
1,117
Неврленд

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,965
4,428
Ethermine
www.facebook.com
На мене ми се чине дека човеко најдел портал назад у времето едно 20 години, па планира да отворе интернет кафе :D
Ке си купел од овоа време амд рајзен 3600 и ке си има најјаки пц у цел свет у тоа време.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
778
482
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
само Вие се смејте... замислете да го имате ПРВИОТ Форд... човекот си има планови и затоа прашува за што помасовно отварање на можности...
имено искрено и јас сум ентузијаст и не барам најстаро туку секогаш барам BEST BUY, а по бест од прибирање без пари нема, само нормално треба да имаш доволен магацин кој не троши многу... поздрав се надевам NO OFFENCE taken...
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,397
2,246
Ке пробам следниот викенд, фала. Има уште некои места каде што се продаваат стари работи?
Да видиш нешто да се јавиш по електронски отпади и такви места. Ја пред 4-5 години ги исфрлив сите дискети што ги имав (не беа многу), но да ги имав може ќе ти завршеа работа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20
5 јануари 2021
94
18
Да видиш нешто да се јавиш по електронски отпади и такви места. Ја пред 4-5 години ги исфрлив сите дискети што ги имав (не беа многу), но да ги имав може ќе ти завршеа работа.
Nema da naplatat skapo?
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,287
11,636
youtu.be
Не знам, најдобро прашај директно, цената на златото секојдневно се менува. ;)
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,138
12,706
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Slucajno da ne znaes kolku e kilo?
Мислам дека кило е околу 1000 грама, али не ме држи за збор.

Што ќе правиш со дискетите бре дете, тие беа јуслес уште кога беа алтуелни не па сега, дај доста не тролаш тука.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,778
Мислења
850,348
Членови
29,473
Најнов член
Hokii
На врв Дно