• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Стар/неисправен мрежен switch

 • Ја почнал/а темата
 • #1

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
Ми треба стар (збориме безвреден) или неисправен мрежен rack-mountable switch за DIY проект/замисла/proof of concept за една идеја која ја имам. Ми треба само заради кутијата.

Рандом слика од некој си свич од интернет:
1609731543532.png

Може да биде и 2U висина, не е толку битно.

Понуди во ПП. Благодарам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Имам баш таков, пиши ми во ПП.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
После извршена првична проверка, морам да додадам дека ширина на свичот треба да е околу 44 сантиметри а максимална димензија (во длабочина) на свичот би морало да биде испод 38 сантиметри:

1609799029244.png

Стандардните димензии кои ги најдов со гуглање на рандом модели на свичови се 44 сантиметри ширина и 34.5 сантиметри длабочина. Значи вакви ми одговараат но ако се модели наменети за кабинети со 60 цм длабочина, тие не би ми одговарале.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
 • Ја почнал/а темата
 • #5

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
бреј оставање вака cliff hanger-и
Прва прилика штом ја реализирам идејава ќе споделам детална тема со слики и се тоа. И онака ретко има веќе такви теми па ќе биде добро освежување.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Гледам дека тешко оди со наоѓањето. Да се обидеш да исконтактираш со некои од фирмиве за мрежна опрема? Овернет, тринити, кабтел и слични? Можеби ќе се погоди некој да те услужи ако имаат расипан свич што им се матка низ сервис.

Знам дека е забрането коментирање по огласи, доколку смета коментарот слободно избришете го.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
Гледам дека тешко оди со наоѓањето. Да се обидеш да исконтактираш со некои од фирмиве за мрежна опрема? Овернет, тринити, кабтел и слични? Можеби ќе се погоди некој да те услужи ако имаат расипан свич што им се матка низ сервис.

Знам дека е забрането коментирање по огласи, доколку смета коментарот слободно избришете го.
Фала на предлог, добра е идејата! Баш ќе им пишам деновиве. Ако не се најде здравје.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
BUMP!? Може и исправен некој шо е 10мбитен и бескорисен де, битно ми е ламарината да е ко шо треба хахах.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
365
380
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Види овие дали ти бркаат работа:




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
Види овие дали ти бркаат работа:




Sent from my iPhone using Tapatalk
Ќе брка валјда али за тие пари на старо сигурно има исправни 100Mbps свичеви во метални кутии, па и нови валјда 10/100 Mbps свичеви.

Идејата ми беше нешто поевтино до кај 500че макс да најдам.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,709
11,031
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,729
9,110
Скопје
Идејата ми беше нешто поевтино до кај 500че макс да најдам.
Значи те молам, 6 месеци го купуваш ова, 1500 ете линк, до 500 си давал, ја ќе ти ја дадам 1000 заедно ќе отидеме ќе го купиме те молам ај да се затвори темава.
Најсериозен сум.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
Значи те молам, 6 месеци го купуваш ова, 1500 ете линк, до 500 си давал, ја ќе ти ја дадам 1000 заедно ќе отидеме ќе го купиме те молам ај да се затвори темава.
Најсериозен сум.
За принцип се работи. Мјутни ја темата слободно.

Работава е дека иам план за со стар свич да го изведам а не кутии пластични да купувам.

Ќеф и принцип.

И сеа тоа е некој денешен виц на глава да ни се качуваш?
Дефинитивно не е тоа целта. Извини ако ти смета, се надевам има опција мјут на тема ако не слободно ете мене мјутни ме ќе разберам.

ЕДИТ: на крај на денот ако не си најдам шо иам замислено ќе пропадне идејата и никому ништо, иам и други старудии за чистење и средување коа ќе имам вишок време.

Ова е нешто шо ми е во план и неам дедлајн така шо затоа подолго време ги барам компонентите кои ќе ми требаат за проектов.

И 2 години од сега да биде пак не е битно.

Ако на луѓе им смета шо бампам за нешто за нив незначајно и реално речено - ѓубре - уште еднаш ќе се извинам но тотално во рамки на правилата на форумот е. И не го правам за инает, заебанција или за да иритирам луѓе.

И мене ете ми смета понекогаш коа продавачите на хардвер периодично на 40 поста ќе бампнат едно по друго и цела листа најнови постови е од еден лик огласи - но се воздржувам да критикувам пошо реално ем имаат за право ем без нив ќе немаме одлични зделки за хардвер ко што имаме на форумов.

Благодарам на тие што прочитавте, извинете на тие шо се иритирате.
Мислењето е автоматски споено:

Значи те молам, 6 месеци го купуваш ова, 1500 ете линк, до 500 си давал, ја ќе ти ја дадам 1000 заедно ќе отидеме ќе го купиме те молам ај да се затвори темава.
Најсериозен сум.
Да надополнам - најискрено се надевам дека ако имаш 1000 денари за фрлање ќе размислиш да ја потпомогнеш иницијативата „Донирај Компјутер“ мислам дека беше од член на форумот, а ако не на твитер лесно ќе ги најдеш со #ДонирајКомпјутер.

А ако не има стварно многу и безброј опции за донирање на луѓе на кои им треба :)

Јас стрикно безначајни старудии барам заради хоби не дека имаат значење или вредност некоја хахаха. Не се работи за пари.
 
Последна промена:

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,729
9,110
Скопје
Да надополнам - најискрено се надевам дека ако имаш 1000 денари за фрлање ќе размислиш да ја потпомогнеш иницијативата „Донирај Компјутер“ мислам дека беше од член на форумот, а ако не на твитер лесно ќе ги најдеш со #ДонирајКомпјутер.
Донирав ја доволно компјутери и компоненти у рл.

Не се за фрлање тие 1000 денари, како фрлање, сакам меракот да си го напраиш а да не мислиш на пари.
Ќе пробам да најдам свич на работа наредна недела.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,227
5,821
Мелмак
Тенкс унапред ако излезе нешто. Извинете уште еднаш ако ви здосади тоа шо ја гледате темава периодично.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно