• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Stand by, Turn off, Restart

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
891
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Имам еден мал проблем. Кога сакам да го оставам на stand by или да го изгасам компјутерот и пред да се појави прозорецот со трите опции(Stand by, Turn off, Restart) ги снемува иконите и старт менито и по неколку секунди пак се појавуваат.

Мислам дека не е вирус бидејќи и после преинсталација и откако ќе ги снимам сите потребни(да не речам стандардни:)) програми кои ги користам се прави истото.

Нешто како explorer.exe процесот да се рестартира:).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
891
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Зар никој не знае што е проблемот или ја немате забележано темата?:zbunet2:
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ова ми личи на бавно работење на компјутерот!?!

Што конфигурација имаш?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
891
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Dual Core на 3.00GHz
512 RAM
80 HDD
графичка onboard...

Треба уште некој детал?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
885
Ohrid
хмммз.. Не ќе да е тоа..

На старава машина имам Celeron на 2,2 GHz, 512 рам па го немам тој проблем..
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
891
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
И јас мислам дека не е тоа бидејќи порано не правеше ништо...
А сега не знам што му стана....
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,400
1,118
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не треба.

Вака секогаш ти прави или само кога го оптеретуваш?
Провери дали ти прави кога ќе се стартува, т.е. одма после стартот.

Рамот е доста мал, плус го користи и графичката, ама не е до толку мал за тоа да го прави!?!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
891
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Не прави при стартување може да е од преоптеретување...Еве баш сега пробав после долго стоење на stand by не направи така.
 

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
А да го вратеше виндовсот назат ден два пред така да ти прае.
или формат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
891
70
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Aleksandar да сигурен сум бидејќи ги инсталирам заедно со компјутерот што ми ги дадоа...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,630
Мислења
822,048
Членови
28,275
Најнов член
Лени333
На врв Дно