1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSL сертификат сетирање

Дискусија во форумот 'Социјален Инженеринг // Физичка безбедност' започната од mimica, 23 Август 2016.

 1. mimica

  mimica
  Intern

  77
  22
  15 Декември 2010
  Женско
  Здраво на сите на мојот домен активирав бесплатен SSL сертификат. Но сајтот сеуште ми го отвара http наместо https. Ако рачно внесам https не ми вчитува css,js.
  Помош како да подесам автоматски кога ќе внесам домен да ми редиректира до https и се да биде вчитано како што треба?

  Благодарам.
   
 2. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  840
  24 Февруари 2008
  Каков веб сервер имаш? IIS, Apache, nginx?

  Можеш да наместиш permanent redirect, сите HTTP линкови да ги пренасочиш на нивната HTTPS варијанта. Каков контролен панел имаш?

  За CSS/JS користи релативни линкувања, а не апсолутни, т.е. во HTML-от да нема "http://" или "https://" при линкувањето на CSS и JS елементи.
   
  Последна промена: 23 Август 2016
  На Oktar и P.Overdrive им се допаѓа ова.
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,233
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Во .htaccess додади ова
  Код:
  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} off
  RewriteRule (.*) https://%{SERVER_NAME}/$1 [R,L] 
   
  Последна промена: 23 Август 2016
  На Oktar и mimica им се допаѓа ова.
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  IP адресата ти е статична или динамична?
  Aко е динамична ништо неправиш, ти треба статична IP за SSL.
   
 5. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  840
  24 Февруари 2008
  Не верувам дека користи динамичка, а и да користи - SSL сертификат се издава на домен, а не на IP адреса.
   
  mimica, P.Overdrive, HardCorec и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. mimica

  mimica
  Intern

  77
  22
  15 Декември 2010
  Женско
  @Luidgi Apache
  @Fatal1ty_ Го направив тоа, сеа си редиректира дирекно на https:// ама сеуште не ги вчитува css фајловите
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,233
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Тогаш кажи што платформа имаш? како што ти кажаа погоре не користи апсолутни линкови. очигледно негде во база или config.php имаш рачно наместено http:// и од таму ти ги чита css фајловите.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mimica

  mimica
  Intern

  77
  22
  15 Декември 2010
  Женско
  Па моментално сум во Романија и работам на некој локален проект. Скриптата е custom и да линковите во html се со цел url :/
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,233
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Епа измени ги фајловите. Во најлош случај тргни го само http:// пр.
  Код:
  <img src="//domain.com/img/logo.png">
   
  На mimica и Oktar им се допаѓа ова.
 10. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  840
  24 Февруари 2008
  Нема потреба да го има доменот. Ќе работи, но не е баш идеално решение.

  Финтава е од старт кога се прави да се направи како што треба, за во иднина да се не се замараш дополнително.

  Еден од можните проблеми се: Што доколку се смени доменот? Јово на ново. Што доколку се премести тој дел од сајтот на саб-домен? Пак јово на ново.

  Ај вака, еве ти пример:

  Ги имаш следниве датотеки и папки. На сите index.html датотеки треба да се отвори сликата која се наоѓа во images/1.jpg.
  Код:
  www
     ---index.html
     ---images
         ---1.jpg
     ---products
         ---index.html
         ---category
              ---index.html
  Линкуваш вака:

  За /www/index.html
  Код:
  <img src="images/1.jpg">
  За /www/products/index.html
  Код:
  <img src="../images/1.jpg">
  За /www/products/category/index.html
  Код:
  <img src="../../images/1.jpg">
  Или можеш да користиш root-relative како најфино решение.

  За /www/index.html
  Код:
  <img src="/images/1.jpg">
  За /www/products/index.html
  Код:
  <img src="/images/1.jpg">
  За /www/products/category/index.html
  Код:
  <img src="/images/1.jpg">
   
  Последна промена: 24 Август 2016
  mimica, gdamjan, artweb и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,899
  26,233
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Секако. пишав ВО НАЈЛОШ случај.
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 12. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Не секогаш, на некои хотови е на IP, сум имал таков проблем. Сo еден сајт мака за изнамачив и дури отпосле видов дека во упатството си пишува дека SSL неможe да се активира на динамчка IP.
  Но во случајов најверојатно не е тоа проблемот, туку тоа што се користени апсолутни урл-а, само траба да ги смени во релативни и нејверојатно ке биде ОК.
   
 13. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  651
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Aко уште не е најдено решение за проблемот дај линк ќе провериме.
   
 14. zaphod

  zaphod
  Intern

  7
  3
  8 Мај 2016
  Ако е издаден сертификатот за IP адреса тогаш ќе имаш грешка ако пробаш пркеу домен да пристапиш, не гледам инаку како би можело да имаш и IP и домен освен со два сертификати.
   
 15. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  240
  54
  7 oктомври 2009
  Машко
  1 - направи го главниот redirect HTTP > HTTPS
  ако имаш ресурси што се повикуваат со апсолутни URL-а на тие страни во browser-от ќе ти даде "mixed content".

  2 - Направи inspect елемент во browser-от и види кои се тие ресурси што се хардкодирани така и после на начините кажани погоре направи ги URL-ата релативни :)
   
 16. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  554
  3 Април 2008
  тоа е бидејќи frontend web серверот не им подржувал SNI (Server Name Indication), т.е. можност клиентот да побара сертификат за некое конкретно име. па така морале за секој https сервер да имаат по една aлоцирана IP адреса.
  не е тоа прашање на „динамичка“ адреса туку на една адреса по https хост.

  … и секако нешто што е надминато од пред 10тина години (а скоро неизбежно во последниве 5 години). ако некој web hosting или http алатка (библиотека и сл) не подржува SNI тоа е сигурен знак дека треба да ги баталиш.

  не се даваат сертификати на ip адреса. но можеш да имаш сертификат со повеќе имиња. (тоа се вика
  SAN: Subject Alternative Name)


  референци:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Server_Name_Indication
  https://en.wikipedia.org/wiki/Subject_Alternative_Name
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  554
  3 Април 2008
  @Luidgi добро објасни како треба да изгледаат url-ата, само како дополнителна препорака, ако користите некој framework (python, php, ruby и сл), најчесто имаат функција за генерирање на url-ата {нешто како url_for(controller, action) или url_for('static', 'filename.ext')}.

  Всушност, ако framework-от нема url_for или слична функција, тоа е добар знак дека треба да се бара друг framework.
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mimica

  mimica
  Intern

  77
  22
  15 Декември 2010
  Женско
  Ви благодарам дечки. Средив работа, ги изменив сите линкови (не беа многу) и сега работи одлично.
  Благодарам до @Fatal1ty_ @Luidgi

  Темата може да се затвори.
   
 19. zaphod

  zaphod
  Intern

  7
  3
  8 Мај 2016
  Би требало CN да може да пишеш IP то, не сум пробал, не дека е многу добра идеја...
   

Сподели

Вчитување...