• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SSH врска со сервер

 • Ја почнал/а темата
 • #1
6 декември 2019
40
18
Има ли некој работено со VPS на Hetzner?
Закупив CX11 инстанца, но не успеав да се логирам со Putty, ниту пак со 'ssh' во линукс терминал.
Постојано добивам 'connection timed out' error.
Инаку, веб конзолота достапна на нивната страна функционира.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Пробај со -vvv на крајот на ссх во линукс ќе добиеш повеќе информации каде паѓа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3
6 декември 2019
40
18
И со -vvv опцијата не дава повеќе инфо од 'connection timed out'.
Мислењето е автоматски споено:

ping: @Mao
 
Последна промена:

MartinPP

Gaining Experience
26 јуни 2017
62
74
/root

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
895
734
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Firewall, до која IP пробуваш да се конектираш?
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
На кој провајдер си? Дали можеш да се конктираш до некој друг сервер некаде на интернет на ССХ? Ако серверот е ап анд ранинг и на нивна конзола го гледаш, тогаш ќе да е некој огнен ѕид што те спречува? Пинг има ли до адресата?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,279
1,358
Пробај пушти или hotspot преку мобилен, бидејќи мобилните колку што знам сите се со јавна IP адреса или обиди се директно со мобилен SSH клиент да пристапиш

 
 • Ја почнал/а темата
 • #8
6 декември 2019
40
18
Update. Се' си е во ред ако си пуштам интернет од mobile hotspot.
Само кога сум поврзан од домашната мрежа (MultiMedia-Net, Куманово) имам 'connection timed out' error.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Дали можеби на домашниот рутер имаш некоја конфигурација за НАТ кон некој уред низ дома? Некои оператори знаат да блокираат порта 22, ама пре би рекол дека проблемот ти е во домашниот рутер, but who knows...
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,279
1,358
Каква IP адреса добиваш, дали има двоен НАТ можеби. Дали евентуално даваат некој нивен рутер или комбо модем/рутер.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,098
12,608
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Каква IP адреса добиваш, дали има двоен НАТ можеби. Дали евентуално даваат некој нивен рутер или комбо модем/рутер.
Двојниот нат те спречува да правиш инбаунд конекции не и аутбаунд.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14
6 декември 2019
40
18
Мрежата дома ми се состои единствено од Tenda комбо модем/рутер.
Немам поставено никакви екстендери, додатни access points или слично.
Ако добро ме служи сеќавањето, единствено што имам променето во подесувањата на Tenda рутерот/модемот се DNS сервери (ги користам серверите на OpenDNS).
Мислењето е автоматски споено:

Мрежата дома ми се состои единствено од Tenda комбо модем/рутер.
Немам поставено никакви екстендери, додатни access points или слично.
Ако добро ме служи сеќавањето, единствено што имам променето во подесувањата на Tenda рутерот/модемот се DNS сервери (ги користам серверите на OpenDNS).
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
940
929
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Можеш да го пингаш серверот? Отвори cmd и пиши:

ping ip.ip.ip.ip
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16
6 декември 2019
40
18
Д
Можеш да го пингаш серверот? Отвори cmd и пиши:

ping ip.ip.ip.ip
Серверот одговара при ping-ање.
Мислењето е автоматски споено:

Утврдено е дека ISP-от ја има блокирано портата 22.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18
6 декември 2019
40
18
Probaj da go namalis MTU na kompjuterot. Da ne e povrzano so mojot problem na temata
Проблем со локален web hosting за корисници од A1. ПОМОШ!!!
Dali imas problem so ssh kon drugi serveri?
Контактирав со техничка поддршка на Мултимедија, ми потврдија дека по default порта 22 е затворена. Наредниот ден ја одблокираа портата 22 и од тогаш се' си е во ред.

Инаку, ја прочитав темата отворена од твоја страна, мило ми е што е среден твојот, потежок за дијагностика, проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,950
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно