• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SSE2 or SSE3 ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Која е разликата меѓу SSE2 & SSE3 процесори, и како да видам каков е мојот. (За MAC инсталација ми е)


CUP-Z вели SSE, SSE2, SSE3... :chudenje:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
SSE3 инструкциите се понови и поновите процесори ги имаат „вградено“ во себе.

Еве ти листа кои ги поддржуваат SSE3

# AMD:

* Athlon 64 (since Venice Stepping E3 and San Diego Stepping E4)
* Athlon 64 X2
* Athlon 64 FX (since San Diego Stepping E4)
* Opteron (since Stepping E4)
* Sempron (since Palermo. Stepping E3)
* Phenom
* Turion 64
* Turion 64 X2

# Intel:

* Celeron D
* Celeron 420, 430 and 440
* Pentium 4 (since Prescott)
* Pentium D
* Pentium Dual-Core
* Pentium Extreme Edition (but NOT Pentium 4 Extreme Edition)
* Intel Core Duo
* Intel Core Solo
* Intel Core 2 Duo
* Intel Core 2 Extreme
* Intel Core 2 Quad
* Xeon (since Nocona)

Сите понови процесори ги поддржуваат претходните-постарите инструкции
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,054
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно