1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

SSD Samsung 860 QVO vs Kingston A400

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од 1s3ct0wN, 4 Април 2020.

 1. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  127
  18 Септември 2013
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер  Ваљда мислиш 970? Линковите се фејл.

  Ако можеш да си го дозволиш да. Побрз е, има ДРАМ (што е важно за boot диск) итн. Плус исто е NVME наспроти SATA.

  Незнам на кој мислиш ваљда на овој,
  Anhoch PC Market Online - SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB PCIe

  Не е малце поскап 250 NVMe=500GB SATA
   
  Последна промена: 4 Април 2020
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  934
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  MadBuldog, gremlin, 1s3ct0wN и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не знаев дека има QVO хех. За 200 ден. разлика само ради тие 40ГБ вреди самсунгот. Плус сигурно има DRAM

  А400 го имам 500гб моделот како нон-боот само за игри, премиер про итн. Ок е ама многу мали фајлчиња лесно го гушат.
   
  На Tomislav96 и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 5. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  127
  18 Септември 2013
  Да на нив мислев, значи Самсунг без прашање, фала!


  Edit
  Купено на паковање пиши 3 год гаранција Анхоч даваат 2 год, зш така?
   
  Последна промена: 4 Април 2020
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  127
  18 Септември 2013
  Купено на паковање пиши 3 год гаранција Анхоч даваат 2 год, зш така? 1586002647868.jpeg IMG_20200404_141330.jpeg

  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,445
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Во РСМ сме тоа е :p
  И на напојувања забушаваат, не само анхоч скоро сите. А и што вреди кога фирмиве пропаѓаат преку ноќ, АМЦ буквално до последен ден продаваше работи.

  Со здравје да го служиш не мисли на гаранцијата.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 8. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  891
  1,437
  12 Септември 2013
  Машко
  И во сет е две години, мислам дека е до Самсунг политиката.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,876
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Со здравје да си го служиш.

  За САТА драјв и овој е солиден избор особено за тие кои запишуваат огромни количини на податоци - овој има 600TBW двојно ако не и повеќе од QVO.

  Anhoch PC Market Online - SSD 2.5" Kingston KC600 Series 1024GB 7mm
   
  Speedster, borcep и на 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 10. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  127
  18 Септември 2013
  Штета не го видов порано ќе го земев него гледам и 5год гаранција али тоа е :)


  Едит

  Го поврзав со сата кабел и струја не излегва во Му компјутер како да го активирам?
   
  Последна промена: 4 Април 2020
 11. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,686
  14,281
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Десен клик на My Computer>Manage>Disk Management>create new simple drive
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 12. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  127
  18 Септември 2013
  MBR или GPT

  Едит

  GPT селектирав си работи дискот супер, имаше во пакувањето нешто Samsung Disk Magician за подобри преформанси вреди ли тоа да се инсталира?
   
  Последна промена: 4 Април 2020
 13. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,861
  3,287
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако не се лажам, QVO е ОЕМ верзија наспроти нормалната конзумерска верзија.
   
 14. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,676
  9 Февруари 2011
  QVO се дискови со QLC Nand меморија. И не се ОЕМ.
   
  На spiritBreaker и dariuus им се допаѓа ова.
 15. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  firmware update оди преку него
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  196
  127
  18 Септември 2013
  И без тоа функционира супер, ако има некоаш мака ќе го клајме

  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 17. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  114
  16 Јуни 2017
  Машко
  Тоа значи дека направено е грешка при наведување на спецификации во опис на производот?:confused: Пошо таму забележав пишува дека се работи за V-NAND 4-bit MLC.

  п.с. Проверив и на сајтот на Samsung и таму забележав дека пишува исто 4-bit MLC V-NAND.
   
 18. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,464
  2,676
  9 Февруари 2011
  Ок, и? Која е разликата од QLC до финтаџискиот залажувачки опис 4-bit MLC?
  Тоа е најефтиниот nand. MLC иде само во Pro изведбите и види им ја цената.

  1-bit ти е SLC (тоа не е достапно за нас)
  2-bit е MLC (Samsung Pro)
  3-bit e TLC (Samsung Evo)
  4-bit e QLC (Samsung Qvo)
   
  1s3ct0wN, PC_GAMER и на gremlin им се допаѓа ова.
 19. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,609
  1,225
  2 Јануари 2012
  4 bit mlc = qlc
   
  На PC_GAMER му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Обавезно инсталирај го и софтверот. Ќе ти ја оптимизира работата на дискот
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 21. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,609
  1,225
  2 Јануари 2012
  Самиот оперативен си ги оптимизира драјвовите, нема потреба од софтвер.
   
 22. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,876
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Samsung Magician не оптимизира ништо во оперативниот систем но добро е да ти биде инсталиран за да следиш состојба на дискот, тоа е една работа друго истиот софтвер ти треба инцијално за да подесиш Over Provisioning - се препорачува некаде 5 до 10% од големината на дискот да резервираш за тоа, еден клик е во апликацијата и тоа е препорачано за да имаш добри константни перформанси и да го зголемиш векот на ССД-то.
   
  Sukhoi, Gaston, 1s3ct0wN и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,724
  2,043
  25 Март 2013
  Машко
  Значи како што кажав ја оптимизира работата на дискот
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 24. PC_GAMER

  PC_GAMER
  Gaining Experience

  194
  114
  16 Јуни 2017
  Машко
  Во ред. Фала ти на појаснувањето. Не ми беше поентата да мудрувам туку едноставно и јас не можев да разберам зошто така ги прикажуваат nand-овите. Пошо и јас сметав по некоја логика дека конкретниот модел на QVO е еднаков на QLC. Но најверојатно производителиве и самиве дистрибуери (продавници) до нас крајните корисници се кријат зад овие: SLC, MLC, TLC и QLC, а притоа занемарувајќи ги вкупниот број на битови. Еве барем јас не удирав пажња на овие детали, па затоа и го постирав прашањето до тебе.:)
   
  На Gaston и 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
 25. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,729
  1,194
  16 Јуни 2010
  Машко
  Се додека тримот работи (а на 10ка секогаш работи) нема потреба од overprovision. Дискот секогаш го користи слободниот простор како overprovision, така да не го полнете до крај дискот и тоа е.
   
  PC_GAMER, gremlin и на 1s3ct0wN им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. DrMTR
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  748
 2. Goce_MKD
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,209
 3. rippermkd

  Проценка kingston V300

  Одговори:
  4
  Прегледи:
  556
 4. borcep
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  656
 5. Bozoo
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  550
Вчитување...

Сподели

Вчитување...