• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SSD da ili ne?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Емил

Intern
20 февруари 2011
6
0
Поздрав до сите

Прв пост , прво прашање

Во процедура сум да порачам PC :

MB Intel X58SO
CPU Core i7-950
GeForce GTX580
12GB DDR3 1333MHz Kingston
......
pc-во во принцип ке се користи само за работа , 3Д дизајн и слично ( архитектонско-градежна коалиција имаме по дома :D )
е сега прашањето ми е , пошто не сум купувал pc долго време не сум во тек , читав за ссд дисковите и у принцип ми е јасно до некаде што како е работата , со тоа што не можам да си преведам што тоа значи за мене .

Инсталација .... ( оперативниот и користените програми одат на ссд , останато на хдд)

Одржување ???

едноставно , дали работава ке биде plug and play или plug and babysit ....

на интернетов има милион ствари напишано и можеби е глупо од моја страна но ако може некој да ми објасни како иде работава најкратко ( соџвакано што се вика ) би бил многу благодарен ...

пак поздрав до сите и благодарам однапред на одговорите
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Не го разбирам баш прашањето... односно што не ти е јасно. ССД е практично во секоја смислам подобро од класичен хдд, што значи на него можеш и оперативен, и програми и големи фајлови што ги отвораш често (побрзо се отвораат од хдд).

Единствен минус на ссд е цената.
 

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Не дека сум имал искуство со ССД-ава, ќе ти кажам што сум слушнал и прочитал, SSD-то е многу потешко за одржување отколку еден типичен хард-диск, прво гледај ССД-то да има TRIM подршка заради одржување на константни перформанси ако планираш да го користиш уште многу, page фајлот ке мора да го префрлиш или на друг HDD или на некоја мемориска картица/USB но за вторава опција не гарантирам дека ке бидат побрзи од page фајл ставен на HDD, автоматска дефрагментија ке исклучиш, и ке се осигураш барем за 1ипол година, тоа е тоа. :))
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Многу урбани легенди ширите за SSD. И покрај тоа што има ограничен век, во просек побрзо ќе го фрлиш компјутерот, отколку што ќе ти цркне SSD-то.

Дефрагментација исклучи и на другото можеш да заборавиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Емил

Intern
20 февруари 2011
6
0
@krale

Прашањето е , што ми мења на мене ако ставам ссд ,
инсталацијата иде стандардно како на обичен хард само што ке си го изберам ссд-то ( пошто читав милион ствари требало да се исклучи обичниот па незнам што се друго )
требало да се префрли user фолдерот да не биде на ссд-то него на другиот , програмите само тие најчесто користените идат на ссд-то другите на другиот
од програмиве за нет , требало да се префрлат неки фолдери , и така натаму други работи за да не се пишува се живо на ссд-то , за да не му се намалат перформансите .....
и тоа со век на траење , што е работава , нешто 5 години читав , па 15 па не знам колку , да не испадне колку што е оg робата кај нас , да цркне за 1-2 години и да ме кошта 200е

у принцип , барам препорака дали вреди да се замарам со сите пропратни ствари , или да си фурам old-school со хдд , на крај краева конфигурацијата и без ссд треба да си ја заврши работата , и башка ке ми остане 200е кеш :D
 

Goran123

Gaining Experience
25 јуни 2010
954
160
А да си земеш ти WD Black или некој со 10.000 rpm за Windows партицијата, и да не се замараш многу многу ;)
 

brasica

Practice makes perfect
18 април 2010
665
1,008
brasica's setup  
Processor & Cooler
i7 8700K NZXT Kraken X62
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
Samsung SM961 NVMe 256GB & Crucial MX500 M.2 1TB
PSU
Cooler Master V1000
RAM
Corsair Dominator Platinum RGB 2x16GB 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1080Ti FE
Case
NZXT S340 Elite
Mouse
Logitech G Pro Wireless
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Audioquest Firefly + PSB Alpha PS1
Monitor
Asus PG348Q
OS
Win 10 64-bit
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=19452

Тука имаш све што треба да знаеш за ССД-а, меѓу другото што да искучиш и сл.

Иначе јас користам ССД од декември и можам да кажам дека сум многу задоволен, сега за сега :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Емил

Intern
20 февруари 2011
6
0
иначе пошто од anhoch ке зимам за овој ссд правиме муабет
SSD 2.5" SATA Kingston V100 Series 64GB
 

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
@krale нека кажат останатите членови што мислат
@Емил ако компјутерот ке го користиш главно за 3Д дизајн и моделирање тогаш тебе ти е битен факторот на перформансите од централниот и графичкиот процесор, додека брзината на драјвот за складирање на податоци и не е толку битна со оглед дека тој нема никакви влијаниа врз рендерирањето, така да најголема работа ке ти врши при отворање на самиот програм, па се исплаќа ли да дадеш 2х повеќе пари за ССД со многу помал капацитет кој ќе има многу мало позитивно влијание врз твојата работа ? Подобро ке дадеш 2х помалку пари за RAID0+1 сетап од повеќе HDD и ем ке бидеш посигурен, ем ке добиеш на капацитет и ем нема да се грижиш за автоматски дефрагментации и page фајлови. Позз
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,759
2,281
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
иначе пошто од anhoch ке зимам за овој ссд правиме муабет
SSD 2.5" SATA Kingston V100 Series 64GB
Ako veke zimas SSD od tuka (vo MK) najdobriot izbor za sega ti e Patriot Inferno imas opcija od 60GB ili 120GB ... gledam deka si se odlucil za ~60GB model no pred da kupis napravi dobro presmetka kolku prostor ke ti treba za aplikaciite! 120GB modelot e po skap no vredi. Drugo info za SSD se ke najdes vo linkot brasica sto ti go dade.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Емил

Intern
20 февруари 2011
6
0
@Speedy

у принцип тоа и сакав да го слушнам ....

искрено дома ке ми седи , на едно метро од сегашниот pc , и не ми е битно да има хдд простор , пошто на него само ке се работи и ништо друго , другиов ке биде канта за да си го симнам целиот интернет за по дома :D ...

заклучок да си платам повеке за добар хард и да си фурам , дур не ги направат по user friendly ссд-ињата ...
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Деградација на меморијата отприлика се случува вака:

ХДД - 3-6 г.
Магнетни ленти - 10-20 г.
Магнетни дискови 1-5 г.
Оптички дискови 10-100 г.
ССД 50-100 г.

Што значи ССД дискови се потрајни чувари на информации. Но имаат ограничен број на записи кои можат да се направат на нив. Затоа понекогаш се избегнува нивно користење на место каде често се пишува/бришат податоци. Но така беше со првите SSD дискови, кај последниве што се на пазарот, луѓе секакви дополнителни работи освен исклучување на фрагментација се глупости.
 

DJAMBAZ

Gaining Experience
15 февруари 2011
191
150
neznam zasto tolku mislenje za ssd i za 200 te evra gubenje za 2 godini koga za 2 godini na taa konfiguracija sto ja sklopuvas ke izgubis 800,ili e semata da se vleze vo muabet:p:D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Емил

Intern
20 февруари 2011
6
0
чекај малце , колку ограничен е тоа , мислам физички колку е тоа , х пати * у големина на фајл
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

Емил

Intern
20 февруари 2011
6
0
значи не е шемата да се влезе во муабет , 200е губење мислам на губење на нешто што нема да е користливо после таа фаза , а 800 е на конфигурацијата ке изгубам , тоа секој ке изгуби , само што уште ке можам да ја користам после тоа ... така да изгубени се од економски аспект , ама не се изгубени од физички ... едно е да изгубам и да ми се расипе делот , а друго е да му падне цената и метафорички да ги изгубам парите
 

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Деградација на меморијата отприлика се случува вака:

ХДД - 3-6 г.
Магнетни ленти - 10-20 г.
Магнетни дискови 1-5 г.
Оптички дискови 10-100 г.
ССД 50-100 г.
.
:
луѓе секакви дополнителни работи освен исклучување на фрагментација се глупости.
@krale
како прво Фрагментација не е опција и неможе да се исклучи,
како второ Ако лично си поседувал SSD тогаш коментарите немаше да ги читаш од Гугл и немаше да се вратиш за да ни ги преведеш на Македонски.
 

mickeymkd

Gaining Experience
7 јануари 2009
416
56
Ако инсталираш Windows 7 тогаш самиот ке си познае дека се инсталира на ССД и автоматски ке си ги исклучи непотребните сервиси како дефрагментација и слично... А за инсталација најнормално си се инсталира, како и на обичен диск.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
@krale
како прво Фрагментација не е опција и неможе да се исклучи,
како второ Ако лично си поседувал SSD тогаш коментарите немаше да ги читаш од Гугл и немаше да се вратиш за да ни ги преведеш на Македонски.

SAMSUNG SSD PB22-CS3 TM 256GB.

:ua::ua::ua:
 

[email protected]

Gaining Experience
22 август 2009
1,338
131
Незнам зошто воопшто се замарате...:muahaha: Како да се работи за компјутер во некое студио, или графички дизајнер, во смисла на фирма па се одлучувате за SSD. Може е понова технологија коај дава подобри перформанси во поглед на брзината, но секогаш поновото не мора да значи и дека е подобро. Затоа земај некој добар HDD со капацитет од 1-2 TB и фурај. Ем поефтино ке си поминеш, ем ке имаш ѕвер компјутер со кој што ке можеш да се пофалиш. :)
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
pc-во во принцип ке се користи само за работа , 3Д дизајн и слично ( архитектонско-градежна коалиција имаме по дома :D )
Незнам зошто воопшто се замарате...:muahaha: Како да се работи за компјутер во некое студио, или графички дизајнер, во смисла на фирма па се одлучувате за SSD. Може е понова технологија коај дава подобри перформанси во поглед на брзината, но секогаш поновото не мора да значи и дека е подобро. Затоа земај некој добар HDD со капацитет од 1-2 TB и фурај. Ем поефтино ке си поминеш, ем ке имаш ѕвер компјутер со кој што ке можеш да се пофалиш. :)
Нека си купи 386ка. Поевтина е. :LOL:
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Според тоа за што му треба, 3д анимации, градежно-архитектонски проекции итн., јас би рекол оди со SSD. Разликата во перформанси е голема.
Да ама да не иде со тоа SSD што го навел погоре.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,757
11,171
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Според тоа за што му треба, 3д анимации, градежно-архитектонски проекции итн., јас би рекол оди со SSD. Разликата во перформанси е голема.
Се разбира дека постои разлика. И човекот знае дека постои разлика но прашува што е подобро кога на вага ќе се постават предностите и недостатоците.

За тоа колку е огромна разликата еве пример помеѓу OCZ RevoDrive SSD (кој е побрз од регуларен лоу рејнџ SSD) и Western Digital 7200rpm 200GB HDD при употреба во 3D Studio Max:

•WD HDD: Rendering a single frame of animation in 3ds Max: 3m:55s
•RevoDriver SSD: Rendering a single frame of animation in 3ds Max: 3m:50s
•WD HDD: Generating a viewport preview in 3ds Max: 1m:17s
•RevoDrive SSD: Generating a viewport preview in 3ds Max: 1m:13s
•WD HDD: Loading up 165 frames of animation in OpenEXR format (100% real-time would take 6.6s): 37s
•RevoDrive SSD: Loading up 165 frames of animation in OpenEXR format (100% real-time would take 6.6s): 8s
•WD HDD: Loading up 165 frames of animation in DPX format (100% real-time would take 6.6s): 12s
•RevoDrive SSD: Loading up 165 frames of animation in OpenEXR format (100% real-time would take 6.6s): 6.6s (real-time!)

http://blog.duber.cz/misc/ssds-are-they-worth-it-yet

Значи разлика има во поедини сегменти од процесот на работа а и како што кажува авторот на статијата сега останува на корисникот на одлучи дали сака да плати поскапо за да ги добие тие одредени бенефити кои ги нуди брзиот драјв или ќе се одлучи за другата варијанта која дефинитивно е по straightforward при процесот на инсталација и одржување.

А да, за човек кој професионално го користи компјутерот јас никако не би препорачал 60 или 64 гигабајти ССД освен ако нема пари на претек па сеедно е и ќе си купува што сака и кога сака. Мислам дека во овој случај не е така па затоа е и на таков начин поставено прашањето.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,533
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно