1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Продадено SSD Crucial M4 256GB

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од JasSum, 29 ноември 2018.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,791
    1,928
    8 Мај 2007
    Машко
    Работеше одлично, се до еден момент кога на сопругата не падна лаптопот од кревет на под.
    Механичкиот диск преживеа со сите податоци, но податоците на ссд-то се изгубија. Од тогаш има и еден ерор во hdtune што еве после речиси една година нема сменето вредности.
    Сеуште работи одлично :)
    Во прилог тестовите од hdtune
    За жал crucial нема начин како да прикаже количина на запис, но со оглед дека има MLC NAND, не треба да се секирате :)

Прикачени датотеки:

На The GameMAster94 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. VerifiedUsers Overlay
    gOJDO

gOJDO
    Epic

9,691
    14,305
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Нема врска ова со паѓањето. SSD е, нема механички вртливи делови кои може да се оштетат. Му дошло време на дел од блоковите да откажат, но затоа има резервни блокови кои се користат како заменски во ваков случај. Во принцип нормална работа и ништо многу страшно.
    Што се однесува до проценката, најдобро е да си го чуваш за некое старо PC или слично. Со оглед на тоа колку е старо како модел и дека има послаби перформанси од нај-батак денешни SSD-а како Kingston A400 кое се продава малопродажно за 2700 денари, ова не вреди повеќе од 1500 денари.

На Boldozer и Jovan2389 им се допаѓа ова.
  3. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,791
    1,928
    8 Мај 2007
    Машко
    Од тебе е земено :)
    И мене не ми е јасно како можеше од ударот да се поремети. Иако и не беше некој удар и пад, од кревет на тепих. Врв е што механичкиот диск во кедито немаше никакви проблеми. Фајловите на ссд/то беа коруптирани и не се отвораа. По некоја логика, пробав да направам запис и после целосен формат, сите фајлови што беа запишани беа ок. Ставен е за системски диск пак, во друг лаптоп, па еве го тера без проблем баеги време. Вредностите (маркирани со внимание и предупредување на хдтуне) што ги имаше по ударот не се променети по долго време користење.

Точно е дека на перформанси е послаб од новиве ссд-а. Но точно е и дека MLC e далеку поиздржлив од TLC. Верувам ќе ги надживее овие новите кингстончиња.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  4. VerifiedUsers Overlay
    gOJDO

gOJDO
    Epic

9,691
    14,305
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Леле, ми текнува! Многу одамна беше, тогаш ова беше едно од подобрите SSD-а на пазарот кое можеше да се купи. Инаку за MLC vs TLC си прав, ама сепак е доста старо и не е само NAND-от туку има и контролер на него кој најчесто откажува пред да откаже NAND-от. Во секој случај јас не би купил Kingston SSD, а уште помалку A400. Затоа и ти реков нема поента да го продаваш, јас на твое место би си го чувал, 256GB сеуште бркаат работа.

На JasSum и Oktar им се допаѓа ова.
  5. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,791
    1,928
    8 Мај 2007
    Машко
    Повеќе ми треба простор, него што ми треба брзина.
    Може замена за 1тб/2тб 2,5" хдд

6. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,791
    1,928
    8 Мај 2007
    Машко
  7. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,791
    1,928
    8 Мај 2007
    Машко
    ни предлог цена нема?

8. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,791
    1,928
    8 Мај 2007
    Машко
    Продадено надвор од форум, на член на форум.

9. VerifiedUsers Overlay
    gOJDO

gOJDO
    Epic

9,691
    14,305
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    Значи продадено на форум :) Создравје да си го користи кој и да е. :)

На Dzver007 му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Gucci
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    726
  2. gOJDO
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    833