• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено SSD Crucial M4 256GB

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Работеше одлично, се до еден момент кога на сопругата не падна лаптопот од кревет на под.
Механичкиот диск преживеа со сите податоци, но податоците на ссд-то се изгубија. Од тогаш има и еден ерор во hdtune што еве после речиси една година нема сменето вредности.
Сеуште работи одлично :)
Во прилог тестовите од hdtune
За жал crucial нема начин како да прикаже количина на запис, но со оглед дека има MLC NAND, не треба да се секирате :)
 

Атачменти

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,791
14,686
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Нема врска ова со паѓањето. SSD е, нема механички вртливи делови кои може да се оштетат. Му дошло време на дел од блоковите да откажат, но затоа има резервни блокови кои се користат како заменски во ваков случај. Во принцип нормална работа и ништо многу страшно.
Што се однесува до проценката, најдобро е да си го чуваш за некое старо PC или слично. Со оглед на тоа колку е старо како модел и дека има послаби перформанси од нај-батак денешни SSD-а како Kingston A400 кое се продава малопродажно за 2700 денари, ова не вреди повеќе од 1500 денари.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Нема врска ова со паѓањето. SSD е, нема механички вртливи делови кои може да се оштетат. Му дошло време на дел од блоковите да откажат, но затоа има резервни блокови кои се користат како заменски во ваков случај. Во принцип нормална работа и ништо многу страшно.
Што се однесува до проценката, најдобро е да си го чуваш за некое старо PC или слично. Со оглед на тоа колку е старо како модел и дека има послаби перформанси од нај-батак денешни SSD-а како Kingston A400 кое се продава малопродажно за 2700 денари, ова не вреди повеќе од 1500 денари.
Од тебе е земено :)
И мене не ми е јасно како можеше од ударот да се поремети. Иако и не беше некој удар и пад, од кревет на тепих. Врв е што механичкиот диск во кедито немаше никакви проблеми. Фајловите на ссд/то беа коруптирани и не се отвораа. По некоја логика, пробав да направам запис и после целосен формат, сите фајлови што беа запишани беа ок. Ставен е за системски диск пак, во друг лаптоп, па еве го тера без проблем баеги време. Вредностите (маркирани со внимание и предупредување на хдтуне) што ги имаше по ударот не се променети по долго време користење.

Точно е дека на перформанси е послаб од новиве ссд-а. Но точно е и дека MLC e далеку поиздржлив од TLC. Верувам ќе ги надживее овие новите кингстончиња.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,791
14,686
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Леле, ми текнува! Многу одамна беше, тогаш ова беше едно од подобрите SSD-а на пазарот кое можеше да се купи. Инаку за MLC vs TLC си прав, ама сепак е доста старо и не е само NAND-от туку има и контролер на него кој најчесто откажува пред да откаже NAND-от. Во секој случај јас не би купил Kingston SSD, а уште помалку A400. Затоа и ти реков нема поента да го продаваш, јас на твое место би си го чувал, 256GB сеуште бркаат работа.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Повеќе ми треба простор, него што ми треба брзина.
Може замена за 1тб/2тб 2,5" хдд
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Продадено надвор од форум, на член на форум.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,791
14,686
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Значи продадено на форум :) Создравје да си го користи кој и да е. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,598
Мислења
821,492
Членови
28,251
Најнов член
Tomaz
На врв Дно