Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.794
4.595

Weeaboo

Practice makes perfect
23 февруари 2020
1.117
1.278
Понекогаш сакам на бувљак да проверам, без интернет.

dfrgui.exe (Defragment and Optimize Drives), алатка во Windows, ти пишува Media type (Solid State или Hard Disk).

Најбрзо и најбезболно можеш така, секако има софтвери од типот на CrystalDiskInfo што кажуваат повеќе информации али 90 % од времето, ова погоре ќе ти заврши работа.

Само знае некогаш HDD со голем кеш (над 256 MB) да ги препознава како SDD, ма да и тоа се препознава лесно. Ако прави Trim, SSD e, ако дефрагментира, HDD.
 

Паланчански

Gaining Experience
18 август 2019
580
432
dfrgui.exe (Defragment and Optimize Drives), алатка во Windows, ти пишува Media type (Solid State или Hard Disk).

Најбрзо и најбезболно можеш така, секако има софтвери од типот на CrystalDiskInfo што кажуваат повеќе информации али 90 % од времето, ова погоре ќе ти заврши работа.

Само знае некогаш HDD со голем кеш (над 256 MB) да ги препознава како SDD, ма да и тоа се препознава лесно. Ако прави Trim, SSD e, ако дефрагментира, HDD.
Да, ги препознава.
SS.png
Од овде баш и не гледам што и како.
Аида открива дека нема брзина на ротација. Наместо брзина пишува ССД.
И Task manager ќе ти ја дај таа информација, дали дискојте се SSD или HDD.

Испратено од телефоно
Да, открива.
SS1.png


Не ми помина денот во денгуба. Научив нешто. Ви благодарам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.549
Мислења
964.772
Членови
34.919
Огласи
2.633
Најнов член
martinbogatinoski
На врв Дно