Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.708
10.106
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
(пра)стар WD Blue 1TB 7200 rpm
Screenshot_2.jpg

Мазга од диск, еднаш само имав лош кабел и од тоа се грешките, повеќе доверба имам во овој отколку во било кое NVME. Е јас не сум забележал проблеми со бука да бидам искрен, најверојатно бидејќи секогаш има некој дистрактивен звук околу мене.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.957
17.869
до толку не ги бива?


епа тоа да, некое зуење стално има.
Кога ќе се потроши SLC кешот = брзини како кај HDD, помал деклариран животен век/џзапишување, цени кои се многу блиску до EVO кој пак врти кругови околу него.

На брзина проверив цени за 2TB модели на amazon.de. Разликата помеѓу EVO и QVO е 20 евра. Пошто се работи за storage disk наменет за битни податоци јас 2 минути не би се думал.

Да е диск наменет за игри онда океј ама ценава не оправдува.

Кај нас има комедии од цени. EVO и QVO имаат исти цени за моделите од 1TB.


*цените кои ги наведов се за 2,5 инчни SATA дискови
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.957
17.869
Мазга од диск, еднаш само имав лош кабел и од тоа се грешките, повеќе доверба имам во овој отколку во било кое NVME. Е јас не сум забележал проблеми со бука да бидам искрен, најверојатно бидејќи секогаш има некој дистрактивен звук околу мене.
Мене куќиштето ми стои на биро. Згора на се ова е сајлент куќиште (Cooler Master Silencio 650) и се слуша било каква аномалија со дисковите.
Овој особено. Дали фабрички е утнат со моторот не знам. Знам дека дискот прави особено големи вибрации кои се осеќаа на бочните страни од куќиштето иако овој беше обесен на ластици.
Прилично долго користен, магаре што би се рекло.

SMART не пријавува никакви грешки.
Интересно е што spin up time можеше да порасне за цела секунда ако овој не е поставен во оска.
Всушност ова е познат феномен кај механичките дискови (десктоп) кои мора да бидат наместени или хоризонтално или вертикално, на лице или опачина, сеедно.

Најголемо отстапување е 3 степени. Во спротивно овој ќе се однесува како и секој жироскоп. Ќе проба да се исправа а тоа е погубно за моторот на долг рок.
 

Metuzalem

Tootle Puffer
28 ноември 2010
7.372
13.251
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Сите производители на мемориски чипови намалиле производство. Сега е последен момент да се купат евтини ССД-ја, можеби и мемории. Од Нова година навака интензивно следам цени/попусти на ССД-ја и веќе полека ги зголемуваат цените (попустите се за неколку долари помали одошто беа пред месец дена). Ќе потрае уште малку додека да испразнат залихи, плус очекувам да има уште некоја поголема распродажба до јуни (за да прикажат позитивни финансиски резултати во втор квартал), но толку беше. Кај нас можеби ќе биде и со одложено дејство за некој месец, ама тоа е тоа.

Залихите ги направија по ковидот, кога имаше огромен недостиг, па кога луѓето излегоа од карантините веќе не купуваа толку електроника, а и производството се забревта. Требаше време да сфатат дека претерале (односно финансиските резултати им покажаа) и веќе им е/беше поевтино да продаваат залихи скоро со загуба, место да плаќаат магацини, транспорт и слично. Сите производители (микрони, хајникси, самсунзи и слично) прикажаа загуба во последно време и намалија производство. Уште еден фактор е што не сакаат цената да се стабилизира на ниско ниво, луѓето да се навикнат, па после да не сакаат да дадат повеќе пари за истиот производ. Тоа е игра на балансирање и се чини дека влегуваме во циклус на раст на цените - ако се прашуваат производителите, но ќе видиме што ќе биде, можеби грешам. Може и сешто друго да се случи, ако на пример Кина го ѕвекне Тајван, ќе биде многу повесело...

Со „мало“ задоцнување, почнува да се остварува (таму има повеќе линкови што го кажуваат истото).
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.492
2.430
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Има некој искуство со ова „TEAM GROUP T-FORCE CARDEA ZERO Z440“ NVMe од Neksio Производ - Нексио ?

пред сѐ ме интересира искуство од типот „не го купувај 3 од 10 ми се расипаа“.

според benchmarks гледам е солидно (т.е. има доволно перформанси за тоа што ќе ми треба), и наводно добар TBW (3,600TBW за 2TBтниов)
 

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.027
1.715
Скопје
Дечки, 980 Pro за 3890 денари или 990 Pro за 4990 денари (со heatsink)?
И двете се 1TB и двете се од Gjirafa.

Ќе се користи новото SSD на B450 Tomahawk Max, што значи на PCI-E 3.0 (понатаму ќе се смени и матична и процесор).

Моментално (и со години) користам 850 Pro (256gb) како системски драјв, не се издржува повеќе :)
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.957
17.869
Дечки, 980 Pro за 3890 денари или 990 Pro за 4990 денари (со heatsink)?
И двете се 1TB и двете се од Gjirafa.

Ќе се користи новото SSD на B450 Tomahawk Max, што значи на PCI-E 3.0 (понатаму ќе се смени и матична и процесор).

Моментално (и со години) користам 850 Pro (256gb) како системски драјв, не се издржува повеќе :)
990 Pro во секој случај. Поладен е и побрз.
И ќе го селиш на понова платформа така да.. 990 Pro
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.427
1.534
Има некој искуство со ова „TEAM GROUP T-FORCE CARDEA ZERO Z440“ NVMe од Neksio Производ - Нексио ?

пред сѐ ме интересира искуство од типот „не го купувај 3 од 10 ми се расипаа“.

според benchmarks гледам е солидно (т.е. има доволно перформанси за тоа што ќе ми треба), и наводно добар TBW (3,600TBW за 2TBтниов)
За жал, немаме искуства со тој бренд.
Ако ти е за нешто од битен карактер, за секој случај, земи самсунг ево или слично.
Се разбира, доколку си расположен за да го испробаш, те охрабрувам да го купиш.
Само затоа што ние немаме искуство со хардверов, не значи дека не го бидва.


Испратено од телефоно
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.492
2.430
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Mr.47

Gaining Experience
13 февруари 2018
193
130
Земав NVME 980 500GB. Напрвив клон, со цел да биде примарен, OS, диск(Во моментов ниту сакам, ниту планирам фреш инстал).
Клонирањето заврши успешно, преку Macrium. Го наместив, исклучив ОС дискот, порака дека немам OS на ПЦ. Дали треба нешто да чепкам во БИОС и да местам поврзано со М2?

Матичната е ASUS ROG STRIX Z390-E Gaming.
 

kolesk

On your way to fame
6 февруари 2016
422
560
Продаваше некој форумџија (нови) ссд и хард-дискови по екстра цени, или сум јалнаш?
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.334
Битола
Иам Samsung 860 evo 250GB купено 2018,направив тест за пероформанси од официјалната програма Samsung magician и ми вади write 325mb/s a read 563.
Дали има дегредација ссдво или е нормално за 250GB да вади толку ниски врајтови.
Некој мислење?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.957
17.869
Иам Samsung 860 evo 250GB купено 2018,направив тест за пероформанси од официјалната програма Samsung magician и ми вади write 325mb/s a read 563.
Дали има дегредација ссдво или е нормално за 250GB да вади толку ниски врајтови.
Некој мислење?
Дај скриншот и наведи конфигурација. Колку е зафатено? Дли си на Windows 7, 10 или 11
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.370
1.102
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Јас имав 850ево 120гб до пред 4 месеци и последен тест што направив пред да го дадам ссд-то си имаше норлмални резултати по спецификација иако од 2017 год е купено. Да го имав уште ќе направев тазе тест. Може имаш друг проблем, направи тест и со други програми и провери во каква состојба е...
ps Најдов последен тест што сум правел од јулито (DELL n5110)
 

Атачменти

  • Samsung 850 EVO Crystal DiskMark Posleden Test DELL 03.07.2023.jpg
    Samsung 850 EVO Crystal DiskMark Posleden Test DELL 03.07.2023.jpg
    729,8 KB · Прегледи: 17

Goran995

Practice makes perfect
16 ноември 2019
1.027
1.715
Скопје
Еве и мој тест од пред малку, 850 Pro, купен во 2015-та:


gTqhfzO.png
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.833
5.284
SK
Направено тест со CrystalDiskMark oвие се резултатите ->Погледнете го атачментот 132467
Maње више тоа е тоа, како за SATA.
Aко имаш време и волја, пробај со различни Intel AHCI драјвери само да знаеш дека за малку повеќе перформанси може да добиеш и нестабилност. Овој guide долу е добар за не се објаснуваме што треба да направиш (ќе треба да прочиташ и која генерација драјвери ги препорачуваат за твојата генерација хардвер):

Мислењето е автоматски споено:

Зошто не се частиш NVME драјв, сега е право време за купување пред (наводното) поскапување. На пример Самсунг 970 EVO Plus има добра цена.
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.334
Битола
Maње више тоа е тоа, како за SATA.
Aко имаш време и волја, пробај со различни Intel AHCI драјвери само да знаеш дека за малку повеќе перформанси може да добиеш и нестабилност. Овој guide долу е добар за не се објаснуваме што треба да направиш (ќе треба да прочиташ и која генерација драјвери ги препорачуваат за твојата генерација хардвер):

Мислењето е автоматски споено:

Зошто не се частиш NVME драјв, сега е право време за купување пред (наводното) поскапување. На пример Самсунг 970 EVO Plus има добра цена.
Ќе го разгледам подетално гајдот што го прати па да испробам,додуша немам ни потреба од многу брзина.Ссдво 860 ево го користам за оперативен и апликации а за други ствари имам 980 pro nvme и уште едно 970 ево 500гб со едвај 800гб записи кое ми седи така во кутивче и не го користам.Сакав да сменам од 10ка на 11ка оперативен но да го искористам 970 ево а 860ката на продају.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.429
Членови
34.954
Огласи
2.660
Најнов член
wq2rw7uawu
На врв Дно