• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.788
5.642
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
474
358
Да на таа мислам, изгледа сум немал направено апдејт од поодамна :LOL:
Зш немаш оставено Over Provisioning?
Секако дури ни 1/3 не ми е исполнето ССД-то, а не верувам дека повеќе од тоа и би било во скора иднина. :D
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.647
1.561
Скопје
Да на таа мислам, изгледа сум немал направено апдејт од поодамна :LOL:
Зш немаш оставено Over Provisioning?
Не треба бе тоа на новиве ССДиња .. Одамна умре тоа...Само не го пуни дискот до 90%
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
757
824
Струга
Не треба бе тоа на новиве ССДиња .. Одамна умре тоа...Само не го пуни дискот до 90%

Па, тоа е истото?

Пишав поназад на оваа тема, некои имаат фабрички OP, некои оставаат корисникот да одлучи.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.647
1.561
Скопје

Godlike

Gaining Experience
11 октомври 2014
212
231
За слична цена нели е ова https://www.computeruniverse.net/en/p/90816019 подобро ? Иначе нов ССД 4.0 супер си е ...(за 980про има 5години гаранција за овој незнам)
Па би требало исто да е нвме-то, само што ова е OEM верзија. 20 евра разлика + царина 5% според нексио ценовник така ги листаат ссд,нвме 5% порано беа 18% мислам.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.647
1.561
Скопје
Па би требало исто да е нвме-то, само што ова е OEM верзија. 20 евра разлика + царина 5% според нексио ценовник така ги листаат ссд,нвме 5% порано беа 18% мислам.
Разлика занемарлива во перформанси само гаранција 5год мислам ОЕМ нема !
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.739
5.300
Не се зачетувај од Али, за 150 денари повеќе ги имаш во Анхоч со гаранција. :)

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
645
535
Ја го нарачав 512 gb за екстерен диск за филмови на тв,добар е за тие работи али не е за примарен систем на него
IMG_20211112_123936.jpg

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
234
102
Ја го нарачав 512 gb за екстерен диск за филмови на тв,добар е за тие работи али не е за примарен систем на него Погледнете го атачментот 106086 Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ја го нарачав 512 gb за екстерен диск за филмови на тв,добар е за тие работи али не е за примарен систем на него Погледнете го атачментот 106086 Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ја го нарачав 512 gb за екстерен диск за филмови на тв,добар е за тие работи али не е за примарен систем на него
Погледнете го атачментот 106086

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
А јас па баш за таа намена сакав, до сега со ХДД терав на компјутерот и нарачав 360ка. На 2 лаптопчиња дома им имам Samsung 840 Pro 256гб и на еден лаптоп Kingston SSDNow V300 120гб и со многу послаби конфигурации летаат за разлика од ПЦто.
 

[email protected]

On your way to fame
21 мај 2016
645
535
А јас па баш за таа намена сакав, до сега со ХДД терав на компјутерот и нарачав 360ка. На 2 лаптопчиња дома им имам Samsung 840 Pro 256гб и на еден лаптоп Kingston SSDNow V300 120гб и со многу послаби конфигурации летаат за разлика од ПЦто.

Па што знам пробај, ја кога го наполнив на 200-230 гб брзината падна бетер од Усб почна да запишува со 20-40 мб
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
234
102
Па што знам пробај, ја кога го наполнив на 200-230 гб брзината падна бетер од Усб почна да запишува со 20-40 мб
Се надевам ќе издржи, барем подобро нека е од хдд-то што ми е сега. Кингстонот од 120 ставен на Мекбук, последниве месец дена го користев со 7 гига слободни и за среќа немав некое успорување. Е сега дали има некоја врска и оперативниот систем во голем мера дека до сега немам користено ссд на Виндоус уред.
 

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.647
1.561
Скопје

Jackie

Intern
7 февруари 2020
36
17
Здраво на сите. Дали некој имал искуство со овој надворешен SSD: SanDisk Extreme Portable SSD? Планирам да земам со капацитет од 2TB и ќе се користи паралелно на Windows Desktop и Macbook Air. Благодарам однапред
View: https://www.youtube.com/watch?v=XZKfIhFIY8s

 

gremlin

Archer
18 октомври 2009
2.792
2.334
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800H
Motherboard
Intel HM470
Storage
Samsung 980 Pro 500GB
PSU
300W
RAM
16GB DDR4 Kingston 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 3060 6GB
Case
Lenovo Legion 5 Pro
Mouse
Logitech G703
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
16" IPS 2K 165Hz HDR400
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Момци. Дали е добро NVME диск да се разделува на партиции? Дали ке губи така на перфоманси?
Перформанси нема да губи и искрено нема потреба од партиционирање освен ако не сакаш логички да ги поделиш податоците по партиции поради некоја причина како пример една партиција оперативен друга за дата за да можеш формат на раат на оперативниот пример а да не му ја мислиш на податоците.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
527
Недојдија
Перформанси нема да губи и искрено нема потреба од партиционирање освен ако не сакаш логички да ги поделиш податоците по партиции поради некоја причина како пример една партиција оперативен друга за дата за да можеш формат на раат на оперативниот пример а да не му ја мислиш на податоците.
Па да. Сакам да направам свежа инсталација и некои игрици да ги зачувам.
Мислам дека 80-100 GB за виндоус ќе е доволно.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.034
8.232
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Последна промена:

Nikola100

Practice makes perfect
30 септември 2019
1.647
1.561
Скопје
Па да. Сакам да направам свежа инсталација и некои игрици да ги зачувам.
Мислам дека 80-100 GB за виндоус ќе е доволно
Или инсталирај си Виндоус на празен, цел диск - после оддели си партиција во Disc Management
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.155
Мислења
891.713
Членови
31.495
Огласи
30
Најнов член
WhatThePuck
На врв Дно