SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,225
4,594
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
431
316
Да на таа мислам, изгледа сум немал направено апдејт од поодамна :LOL:
Зш немаш оставено Over Provisioning?
Секако дури ни 1/3 не ми е исполнето ССД-то, а не верувам дека повеќе од тоа и би било во скора иднина. :D
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
662
676
Струга
Не треба бе тоа на новиве ССДиња .. Одамна умре тоа...Само не го пуни дискот до 90%

Па, тоа е истото?

Пишав поназад на оваа тема, некои имаат фабрички OP, некои оставаат корисникот да одлучи.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje

Godlike

Gaining Experience
11 октомври 2014
184
179
За слична цена нели е ова https://www.computeruniverse.net/en/p/90816019 подобро ? Иначе нов ССД 4.0 супер си е ...(за 980про има 5години гаранција за овој незнам)
Па би требало исто да е нвме-то, само што ова е OEM верзија. 20 евра разлика + царина 5% според нексио ценовник така ги листаат ссд,нвме 5% порано беа 18% мислам.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje
Па би требало исто да е нвме-то, само што ова е OEM верзија. 20 евра разлика + царина 5% според нексио ценовник така ги листаат ссд,нвме 5% порано беа 18% мислам.
Разлика занемарлива во перформанси само гаранција 5год мислам ОЕМ нема !
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,537
4,762
Не се зачетувај од Али, за 150 денари повеќе ги имаш во Анхоч со гаранција. :)

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
613
489
Ја го нарачав 512 gb за екстерен диск за филмови на тв,добар е за тие работи али не е за примарен систем на него
IMG_20211112_123936.jpg

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
180
63
Ја го нарачав 512 gb за екстерен диск за филмови на тв,добар е за тие работи али не е за примарен систем на него Погледнете го атачментот 106086 Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ја го нарачав 512 gb за екстерен диск за филмови на тв,добар е за тие работи али не е за примарен систем на него Погледнете го атачментот 106086 Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
Ја го нарачав 512 gb за екстерен диск за филмови на тв,добар е за тие работи али не е за примарен систем на него
Погледнете го атачментот 106086

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
А јас па баш за таа намена сакав, до сега со ХДД терав на компјутерот и нарачав 360ка. На 2 лаптопчиња дома им имам Samsung 840 Pro 256гб и на еден лаптоп Kingston SSDNow V300 120гб и со многу послаби конфигурации летаат за разлика од ПЦто.
 

[email protected]

Gaining Experience
21 мај 2016
613
489
А јас па баш за таа намена сакав, до сега со ХДД терав на компјутерот и нарачав 360ка. На 2 лаптопчиња дома им имам Samsung 840 Pro 256гб и на еден лаптоп Kingston SSDNow V300 120гб и со многу послаби конфигурации летаат за разлика од ПЦто.

Па што знам пробај, ја кога го наполнив на 200-230 гб брзината падна бетер од Усб почна да запишува со 20-40 мб
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
180
63
Па што знам пробај, ја кога го наполнив на 200-230 гб брзината падна бетер од Усб почна да запишува со 20-40 мб
Се надевам ќе издржи, барем подобро нека е од хдд-то што ми е сега. Кингстонот од 120 ставен на Мекбук, последниве месец дена го користев со 7 гига слободни и за среќа немав некое успорување. Е сега дали има некоја врска и оперативниот систем во голем мера дека до сега немам користено ссд на Виндоус уред.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
661
504
Skopje

Jackie

Intern
7 февруари 2020
30
13
Здраво на сите. Дали некој имал искуство со овој надворешен SSD: SanDisk Extreme Portable SSD? Планирам да земам со капацитет од 2TB и ќе се користи паралелно на Windows Desktop и Macbook Air. Благодарам однапред
View: https://www.youtube.com/watch?v=XZKfIhFIY8s

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,608
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно